Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-03-06, 19:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Nysa: wystawa fotograficzna Tadeusza Parceja przyciągnęła spragnionych kontaktu ze sztuką [ZDJĘCIA]

Wernisaż fotograficzny Tadeusza Parceja w Muzeum Powiatowym w Nysie [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wernisaż fotograficzny Tadeusza Parceja w Muzeum Powiatowym w Nysie [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wernisaż fotograficzny Tadeusza Parceja w Muzeum Powiatowym w Nysie [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wernisaż fotograficzny Tadeusza Parceja w Muzeum Powiatowym w Nysie [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wystawę prac opolskiego fotografa Tadeusza Parceja można od dziś (06.03) oglądać w Powiatowym Muzeum w Nysie. Ekspozycja prezentujące czarno-białe fotografie skoncentrowane na oryginalnie uchwyconych detalach architektonicznych. Należy jednak zaznaczyć, że pod wspólnym tytułem "Na każdy dzień" ukazane zostały dwa cykle fotograficzne.
- W rzeczywistości wystawienniczej to są dwa odrębne tematy połączone ze sobą - wyjaśnia Tadeusz Parcej. - Jeden prezentuje inspiracje architekturą, na przestrzeni lat wykonany, podczas podróży. Fotografia architektury, ale bardzo taka wybiórcza, oszczędna, skierowana na formy, na rytmy, na linie.

Drugi cykl nosi tytuł "Zawsze gotowi" i został stworzony na bazie fotografii, jakie artysta wykonał w 2014 roku, w trakcie pobytu w Barcelonie. Jak wyjaśnia Parcej, prace te powstały praktycznie w ciągu jednego dnia.

- Będąc na obydwu domach zaprojektowanych przez Antonio Gaudíego [katalońskiego architekta i inżyniera secesyjnego, słynącego z niecodziennych projektów - przyp. red.], intrygowały mnie kominki wentylacyjne, które były parafrazą Armii Terakotowej [cesarza Qin - przyp. red.] w Chinach - przyznaje fotograf. - Tam są kominki takie bardzo sugestywne, które, odnoszą się do tej armii: tamci są w stanie stanąć, obudzić się razem ze swoim cesarzem i stanąć u jego boku, a te kominki, bardzo takie figuratywne, są w stanie zatwierdzić i "mówić" o talencie, o bogactwie myśli, o fantazji Antonio Gaudiego, o tym jego wielkim geniuszu architektonicznym.

- Wrażenia są pozytywne, niesamowite - przyznaje uczestniczka wernisażu, mieszkanka Nysy. - Sam fakt, że się jest w muzeum, na wystawie, tak jakby powrót do normalności. To mnie bardzo cieszy, a do tego, że się widzi takie znamienite osoby, jak pan profesor Nicieja, sam autor wystawy. Fajnie, że wracamy do rzeczywistości.

Więcej na temat tego wydarzenia będzie można usłyszeć w czwartkowej (11.03) audycji "Rewiry kultury", a przypomnijmy, że wystawę fotografii Tadeusza Parceja będzie można podziwiać w nyskim muzeum do 14 maja bieżącego roku.
Tadeusz Parcej, uczestniczka wernisażu

Kultura i rozrywka

2021-04-21, godz. 12:00 W cyklu "Łambinowickie Spotkania Muzealne" dziś o Katyniu 'Opowieść o człowieku... Katyń w pamięci rodzinnej' - to tytuł kolejnego spotkania z cyklu Łambinowickich Spotkań Muzealnych. Poświęcone będzie polskim… » więcej 2021-04-21, godz. 10:00 Śląskie Beranie odbędzie się, ale w wersji on-line Wojewódzki konkurs gawędziarski Śląskie Beranie w Izbicku powraca po roku przerwy. Ostatnia edycja została skasowana ze względu na pandemię, w tym roku… » więcej 2021-04-20, godz. 20:08 Środa w Instytucie Śląskim. Tym razem dyskusja naukowa będzie poświęcona "Encyklopedii Wiedzy o Śląsku" Instytut Śląski w Opolu zaprasza na otwarte spotkanie naukowe z cyklu 'Środy w Instytucie Śląskim'. Tym razem będzie dotyczyło wznowionego wydania 'Encyklopedii… » więcej 2021-04-20, godz. 19:01 Można jeszcze zgłaszać propozycje piosenek dla multimedialnej fontanny w Dobrodzieniu. Zdecydują internauci Mieszkańcy Dobrodzienia mogą jeszcze zgłaszać propozycje piosenek, które będą prezentowane przez multimedialną fontannę w Rynku. » więcej 2021-04-20, godz. 15:00 Kolejna odsłona "Zaczytane Opolskie" Tym razem czytelnicy będą mogli poznać debiutancką książkę mieszkającej w Skarbimierzu Anny Listowskiej. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne spotkanie… » więcej 2021-04-19, godz. 14:01 "Poufne" - spotkanie on-line z Mikołajem Grynbergiem W ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przygotowała spotkanie autorskie z fotografem i pisarzem… » więcej 2021-04-17, godz. 19:00 "Zachodni wiatr" w Galerii Aneks. Wystawa Pauliny Ptaszyńskiej 'Zachodni wiatr' to instalacja Pauliny Ptaszyńskiej, którą można oglądać w Galerii Aneks przy placu Teatralnym w Opolu. Artystka jest wykładowczynią Wydziału… » więcej 2021-04-17, godz. 15:57 Wystartował pierwszy numer Literackiego Kwartalnika Fantastycznego „O!Fka!” To bezpłatna i łatwo dostępna propozycja czytelnicza od członków Opolskiego Klubu Fantastyki Fenix. Nazwa kwartalnika nawiązuje do naszego regionu, a dokładnie… » więcej 2021-04-17, godz. 07:30 Portrety z pasją - poznaj twórców z gminy Kolonowskie nie wychodząc z domu Twórców i artystów mieszkających w gminie Kolonowskie oraz ich dzieła można poznać bez wychodzenia z domu. Cykl „Portrety z pasją” to filmy przedstawiające… » więcej 2021-04-16, godz. 14:30 Konkurs recytatorski „Jugend trägt Gedichte vor” Jeszcze tylko tydzień mają chętni do zgłoszenia się do konkursu recytatorskiego w języku niemieckim organizowanym przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »