Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-02-20, 16:23 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Młodzieżowe orkiestry dęte nie poddają się pandemii

El12 Politechnic Band podczas rejsu "Z orkiestrą po Odrze" [fot. Marcin Skomudek]
El12 Politechnic Band podczas rejsu "Z orkiestrą po Odrze" [fot. Marcin Skomudek]
El12 Politechnic Band podczas występu na Dworcu Głównym w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
El12 Politechnic Band podczas występu na Dworcu Głównym w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dzielić się archiwalnymi nagraniami z koncertów i wspierać młodych ludzi w ich muzycznej determinacji - takie założenia przyjął opolski artysta Przemysław Ślusarczyk, który od wielu lat opiekuje się trzema młodzieżowymi orkiestrami dętymi, w tym obchodzącą w tym roku 60-lecie istnienia Orkiestrą Dętą Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu.
Instrumentaliści współtworzący łącznie duży, koncertowy skład o nazwie el12 Politechnic Band, mogą się na razie spotykać na próbach jedynie w wąskim gronie, ale dla większości muzyków dojazd na próby jest niemożliwy. Młodzież pozostaje jednak w stałym kontakcie z dyrygentem, regularnie otrzymuje także materiały ułatwiające samodzielną pracę w domu. Z taką sytuacją mierzy się większość zespołów amatorskich, stąd realizowanie koncertów już praktycznie niemożliwe. Przemysław Ślusarczyk postanowił jednak sukcesywnie udostępniać nagrania koncertowe.

- Bogate archiwum, mastering, miks i staramy się umilać naszym słuchaczom życie poprzez dźwięki - mówi dyrygent. - Na to stawiam, ponieważ dźwięk uczy kreatywnego postrzegania świata, rozwija wyobraźnię, no i przede wszystkim myślę, że tu działa tzw. efekt magii radia, czyli kreujemy dźwiękiem rzeczywistość, no i na chwilę staramy się, aby nasi słuchacze zapomnieli o, niestety, przykrej rzeczywistości.

Nagrania udostępniane są na platformie Soundcloud, ale linki do materiałów można odnaleźć na stronach internetowych poszczególnych orkiestr lub na stronie orkiestrydete.art.pl w zakładce "Strefa muzyki online". Warto dodać, że cały czas trwa otwarty nabór do wszystkich trzech zespołów, czyli Grudzickiej Orkiestry Dętej, Orkiestry Politechniki Opolskiej i Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu. Szczegóły również można odnaleźć na stronach internetowych poszczególnych zespołów.
Przemysław Ślusarczyk

Kultura i rozrywka

2021-02-28, godz. 14:30 Organy opolskiej katedry znów zabrzmią w słusznej sprawie Gratka dla miłośników muzyki organowej szykuje się podczas finału miesiąca w Opolu. Wszystko za sprawą koncertu z cyklu 'Organowe Inspiracje - Muzyczna… » więcej 2021-02-27, godz. 20:00 Nyski Dom Kultury wznawia działalność sceniczną. Widzowie mogli dziś zobaczyć premierę musicalu Prysły zmysły Nyski Dom Kultury wznawia występy przed publicznością. Pierwszym od kilku miesięcy spektaklem wystawionym na małej scenie im. Jerzego Kozarzewskiego był… » więcej 2021-02-27, godz. 08:21 Premiera w Teatrze Ekostudio o śląskiej rodzinie, patriotyzmie i polskości 'Podrzucone słowa' to autorski spektakl Andrzeja Czernika, który stworzył scenariusz, wyreżyserował przedstawienie i nawet gra w prologu. To historyczna opowieść… » więcej 2021-02-26, godz. 15:00 Szanty zabrzmią w Paczkowie Opolski zespół szantowy Puzon Band wystąpi przed paczkowską publicznością w najbliższą sobotę (27.02). W czasie pandemii muzycy grali tylko w internecie… » więcej 2021-02-25, godz. 20:00 Premiera w Teatrze Ekostudio w Opolu w reżimie sanitarnym, ale z publicznością Opolski Teatr Ekostudio proponuje pierwszą w tym roku premierę z publicznością. W piątek (26.02) na deskach teatru zobaczymy przedstawienie historyczne zatytułowane… » więcej 2021-02-25, godz. 16:30 "Nowe Epifanie" 2021 z opolskim akcentem Trwający po raz 12. festiwal 'Nowe Epifanie' w tym roku przeniósł się do internetu. W ramach imprezy Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie prezentuje spektakle… » więcej 2021-02-25, godz. 14:00 Ruszył nabór wniosków do wiosennej edycji EDUKO Rozpoczęła się wiosenna edycja programu 'EDUKO - Bardzo Młoda Kultura 2019-2021' w naszym województwie. W tym roku przewidziano dwa konkursy, w których na… » więcej 2021-02-25, godz. 12:00 "Cztery struny, czwarta symfonia" i dwóch wybitnych muzyków w Filharmonii Opolskiej Utytułowany wiolonczelista młodego pokolenia i wybitny polski dyrygent świętujący 50-lecie pracy artystycznej wystąpią w piątkowy (26.02) wieczór w Filharmonii… » więcej 2021-02-25, godz. 10:30 W Radiu Opole powstał audiobook o żołnierzu wyklętym - o Władysławie Załagowiczu, pseudonim "Felek" W poniedziałek 1 marca również na antenie Radia Opole będziemy obchodzili Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W nawiązaniu do obchodów aktor i historyk… » więcej 2021-02-25, godz. 09:00 Rusza nowa edycja projektu "Teatr!.Poczuj to!" Od 2013 roku Opolski Teatr Lalki i Aktora realizuje projekt edukacyjny skierowany zarówno do dzieci, jak i całych rodzin zatytułowany 'Teatr. Poczuj to!'. W… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »