Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-01-29, 09:30 Autor: Magdalena Szybińska

"Martwe muzeum straszy podwójnie" - Dariusz Byczkowski o przygotowaniach Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu do otwarcia

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Dariusz Byczkowski [fot. Paula Hołubowicz]
Dariusz Byczkowski [fot. Paula Hołubowicz]
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu gotowy do przyjęcia turystów. Od poniedziałku (01.02) rząd zezwala na działalność galerii sztuki i muzeów.
- Cieszymy się na to otwarcie. Martwe muzeum straszy podwójnie - powiedział w Porannej Loży Radiowej Dariusz Byczkowski, dyrektor Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. - Procedury mamy już przećwiczone po majowym otwarciu po wiosennym lockdownie. W procedurach jest 30 osób na piętrze, powierzchnie mamy bardzo duże, więc nie będzie problemu. Maseczki, płyny dezynfekujące i zdrowy rozsądek. To dobrze, że wracamy do normalności. Wszyscy na to czekamy.

Na zwiedzających będzie czekać nowa ekspozycja. - Już w grudniu zorganizowaliśmy wystawę Jolanty Gasińskiej "Ceramiczne fascynacje". Ona miała swój wernisaż w sieci. To jest wystawa absolutnie nowa, czekająca na to, żeby można ją było zobaczyć normalnie - mówił Byczkowski.

Gość porannej rozmowy dodał, że nawet w czasie zamknięcia Muzeum Piastów Śląskich działało intensywnie, udostępniając wystawy w sieci czy organizując koncerty. - Transmitowaliśmy w sieci koncerty lisztowskie. Normalnie na wieczorach lisztowskich jest ok. 150 osób, a w sieci koncert oglądało kilkanaście tysięcy osób.

Muzeum Piastów Śląskich jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 - 17:00.
Dariusz Byczkowski 1
Dariusz Byczkowski 2
Dariusz Byczkowski 3

Kultura i rozrywka

2021-04-17, godz. 19:00 "Zachodni wiatr" w Galerii Aneks. Wystawa Pauliny Ptaszyńskiej 'Zachodni wiatr' to instalacja Pauliny Ptaszyńskiej, którą można oglądać w Galerii Aneks przy placu Teatralnym w Opolu. Artystka jest wykładowczynią Wydziału… » więcej 2021-04-17, godz. 15:57 Wystartował pierwszy numer Literackiego Kwartalnika Fantastycznego „O!Fka!” To bezpłatna i łatwo dostępna propozycja czytelnicza od członków Opolskiego Klubu Fantastyki Fenix. Nazwa kwartalnika nawiązuje do naszego regionu, a dokładnie… » więcej 2021-04-17, godz. 07:30 Portrety z pasją - poznaj twórców z gminy Kolonowskie nie wychodząc z domu Twórców i artystów mieszkających w gminie Kolonowskie oraz ich dzieła można poznać bez wychodzenia z domu. Cykl „Portrety z pasją” to filmy przedstawiające… » więcej 2021-04-16, godz. 14:30 Konkurs recytatorski „Jugend trägt Gedichte vor” Jeszcze tylko tydzień mają chętni do zgłoszenia się do konkursu recytatorskiego w języku niemieckim organizowanym przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne… » więcej 2021-04-15, godz. 18:30 "Zachodni wiatr" powieje w Galerii Aneks Zmienia się ekspozycja w Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Od piątku (16.04) będziemy mogli zobaczyć projekt Pauliny Ptaszyńskiej zatytułowany… » więcej 2021-04-15, godz. 15:00 W Filharmonii Opolskiej trwa nagranie koncertu online Filharmonia Opolska, jak inne instytucje kultury pozostaje zamknięta, ale nie zapomina o melomanach. Nagrywa najbliższy koncert kameralny. » więcej 2021-04-15, godz. 13:15 Opole ponownie "zagra" w serialu! Tym razem czas na ekranizację powieści Remigiusza Mroza - Finalizujemy umowę ze stacją TVN dotyczącą produkcji 'Behawiorysty' na podstawie powieści Remigiusz Mróz. Serial będzie można oglądać na platformie… » więcej 2021-04-15, godz. 13:15 Okolicznościowe monety upamiętniające trzecie powstanie śląskie Narodowy Bank Polski upamiętnił 100. rocznicę trzeciego powstania śląskiego. Z tej okazji bank centralny wyemitował złotą monetę o nominale 200 złotych… » więcej 2021-04-15, godz. 09:00 Odrestaurowano dwie kaplice boczne w Katedrze Opolskiej W Katedrze Opolskiej zakończyły się kolejne prace konserwatorskie. Tym razem renowacje przeszły dwie kaplice boczne, a dokładniej kaplica św. Jadwigi oraz… » więcej 2021-04-14, godz. 15:10 W lesie koło Pokrzywnicy znaleźli toporek z brązu, ma ok. 3 tysięcy lat [ZDJĘCIA] Łukasz Wawrzyńczyk, pasjonat historii i leśniczy, wspólnie ze Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym „Relikt” prowadził wczoraj (13.04) poszukiwania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »