Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-01-29, 09:30 Autor: Magdalena Szybińska

"Martwe muzeum straszy podwójnie" - Dariusz Byczkowski o przygotowaniach Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu do otwarcia

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Dariusz Byczkowski [fot. Paula Hołubowicz]
Dariusz Byczkowski [fot. Paula Hołubowicz]
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu gotowy do przyjęcia turystów. Od poniedziałku (01.02) rząd zezwala na działalność galerii sztuki i muzeów.
- Cieszymy się na to otwarcie. Martwe muzeum straszy podwójnie - powiedział w Porannej Loży Radiowej Dariusz Byczkowski, dyrektor Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. - Procedury mamy już przećwiczone po majowym otwarciu po wiosennym lockdownie. W procedurach jest 30 osób na piętrze, powierzchnie mamy bardzo duże, więc nie będzie problemu. Maseczki, płyny dezynfekujące i zdrowy rozsądek. To dobrze, że wracamy do normalności. Wszyscy na to czekamy.

Na zwiedzających będzie czekać nowa ekspozycja. - Już w grudniu zorganizowaliśmy wystawę Jolanty Gasińskiej "Ceramiczne fascynacje". Ona miała swój wernisaż w sieci. To jest wystawa absolutnie nowa, czekająca na to, żeby można ją było zobaczyć normalnie - mówił Byczkowski.

Gość porannej rozmowy dodał, że nawet w czasie zamknięcia Muzeum Piastów Śląskich działało intensywnie, udostępniając wystawy w sieci czy organizując koncerty. - Transmitowaliśmy w sieci koncerty lisztowskie. Normalnie na wieczorach lisztowskich jest ok. 150 osób, a w sieci koncert oglądało kilkanaście tysięcy osób.

Muzeum Piastów Śląskich jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 - 17:00.
Dariusz Byczkowski 1
Dariusz Byczkowski 2
Dariusz Byczkowski 3

Kultura i rozrywka

2021-10-28, godz. 11:00 "Sen nocy letniej" w Opolskich Lalkach Fragmenty 'Snu nocy Letniej' Williama Shakespeare’a, w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka zabrzmią w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Performatywne czytanie… » więcej 2021-10-27, godz. 17:00 Wołczyńska tężnia solankowa ma szansę zostać sceną dla filharmoników i aktorów. "Marszałek Buła obiecał ws… Czy wołczyńska tężnia solankowa będzie miejscem organizacji koncertów muzyki poważnej i spektakli? Wiele na to wskazuje. » więcej 2021-10-27, godz. 13:58 W ramach Dni Kultury na Śląsku Niemieckim wystawa o hajmacie Centralne Muzeum Jeńców Wojennych otwiera w swojej siedzibie w Opolu wystawę czasową zatytułowana 'Obcy hajmat? Śląsk w 1945 roku i latach powojennych'. » więcej 2021-10-26, godz. 23:15 Literaci "rozmawiali" z Januszem Ireneuszem Wójcikiem podczas wieczoru wspomnień [ZDJĘCIA] Wieczór wspomnień twórczości i sylwetki Janusza Ireneusza Wójcika w rocznicę jego śmierci przerodził się w swoistą rozmowę ze zmarłym poetą. Taką… » więcej 2021-10-26, godz. 13:00 O biskupach polskich w czasach PRL - to temat kolejnego spotkania opolskiego "Przystanku Historia". Wykład wygłosi prof… Z wizytą do Opola przyjedzie w piątek (29.10) historyk prof. Jan Żaryn, który zajmuje się szczególnie badaniem historii Kościoła katolickiego w Polsce… » więcej 2021-10-26, godz. 11:30 Filmy o czarownicach i przyjaźni polsko-węgierskiej w kinie Studio MDK w Opolu Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy przygotowała opolską premierę swoich najnowszych filmów. W sali kinowej Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu zobaczymy dwa… » więcej 2021-10-25, godz. 14:45 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu świętuje 70 urodziny Podsumowaniem rocznych obchodów była uroczystość jubileuszowa, która odbyła się w Filharmonii Opolskiej. Podczas uroczystości nagrodzono obecnych i emerytowanych… » więcej 2021-10-25, godz. 12:30 Gmina Kietrz remontuje domy kultury w swoich sołectwach Wiejski Dom Kultury w Nowej Cerekwi przeszedł gruntowną modernizację wewnątrz. Prace obejmowały między innymi renowację parkietu w sali widowiskowej, remont… » więcej 2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »