Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-05-07, 15:20 Autor: Witold Wośtak

MBP znów jest dostępna dla czytelników. Można jedynie oddać książki lub odebrać zamówione tytuły

MBP w Opolu otwarta [fot: MBP w Opolu/facebook]
MBP w Opolu otwarta [fot: MBP w Opolu/facebook]
Budynek Główny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu wznowił rano działalność w ograniczonym zakresie. Osób, które przyszły oddać lub wypożyczyć książki, nie brakowało.
Przed wejściem uformowała się długa kolejka, choć to poniekąd wynikało z zachowania bezpiecznego odstępu między ludźmi. W bibliotece może jednocześnie przebywać 10 osób wyposażonych w maseczki, a przy wejściu należy zdezynfekować dłonie.

Jak mówi Elżbieta Kampa, dyrektor MBP, to długo wyczekiwany moment dla czytelników i pracowników. - Można jedynie oddać i wypożyczyć książki - zaznacza.

- Czytelnicy nie mogą sami podejść do regału i wybrać książki, co było dużym komfortem. Poza tym można było usiąść, przejrzeć książkę, a teraz to jest niemożliwe. Można zamówić książkę przez internet albo zadzwonić, jeśli dla kogoś jest to łatwiejszy sposób.

Arkadiusz Ceglarski-Schulz, kierownik Mediateki, nie jest zaskoczony dużym zainteresowaniem w dniu otwarcia biblioteki.

- Powiem szczerze, że byliśmy oczywiście przygotowani na "szturm" naszych czytelników. Uważamy jednak, że obecnie ruch jest już umiarkowany. W każdym razie cieszymy się z wizyt ludzi, którzy są spragnieni książek i czytania. Społeczna kwarantanna obowiązywała naprawdę długo.

Czytelnicy nie mogli doczekać się możliwości oddania i wypożyczenia książek.

- Bardzo czekałam na ten moment i ucieszyłoby mnie otwarcie nawet na dwie godziny. Wówczas problem rozwiązałby się i tak - mówi miłośniczka książek.

Jeden z mężczyzn oddał wypożyczone pozycje, ale nie mógł odwiedzić biblioteki muzycznej, która pozostaje zamknięta.

- Trochę czasu minęło od zamknięcia. Chciałam oddać to, co zalegało w domu. Oczywiście wypożyczyłam też kolejne książki dla dzieci - dodaje druga czytelniczka.

Dodajmy, oddawane książki muszą przejść kwarantanne, czyli pozostaną niedostępne przez 14 dni.
Elżbieta Kampa
Arkadiusz Ceglarski-Schulz
Czytelnicy

Kultura i rozrywka

2021-10-22, godz. 14:18 Wieczór z planszówkami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu wraz z portalem Graszki.pl organizuje spotkanie z grami planszowymi. Uczestnicy będą mieli do wyboru zarówno gry tradycyjne… » więcej 2021-10-22, godz. 10:15 Opolscy filharmonicy wystąpią pod batutą maestro Wita. Wcześniej jednak proponujemy spotkanie autorskie [FILM] Orkiestra symfoniczna wystąpi pod batutą prof. Antoniego Wita. Przed nami piątkowy (22.10) koncert w Filharmonii Opolskiej w ramach cyklu Strefa Gwiazd. Zaproszony… » więcej 2021-10-21, godz. 20:43 Kolejna premiera "Kresowej Atlantydy". "Rozmowy z profesorem są powrotem do dzieciństwa" Broniły one granic Rzeczpospolitej Obojga Narodów przed inwazją, głównie islamu. Mowa o twierdzach kresowych - Kamieńcu Podolskim, Chocimiu czy Trembowli… » więcej 2021-10-21, godz. 19:14 Opole: najzdolniejsi uczniowie nagrodzeni. Prezydent wręczył im stypendia Po raz 30. uczniowie opolskich szkół artystycznych otrzymali stypendia prezydenta Opola. W tym roku opolski ratusz przyznał ich 10, z czego 4 należą do młodzieży… » więcej 2021-10-21, godz. 18:07 Młodzi mają głos w teatrze? Powstanie młodzieżowa rada Młodzieżowa rada programowa powstanie w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Nabór prowadzi utworzone tam, po gruntownym remoncie placówki, Centrum Edukacji… » więcej 2021-10-21, godz. 15:30 Uczcili pamięć ofiar obozu Blechhammer, filii KL Auschwitz [ZDJĘCIA] Pamięć więzionych i pomordowanych w dawnym niemieckim nazistowskim obozie pracy Blechhammer uczczono dzisiaj (21.10) otwierając poświęconą im wystawę… » więcej 2021-10-21, godz. 12:15 Opole: już dziś - "Przystanek Historia" - o czynie braci Kowalczyków Minęło 50 lat od czynu braci Kowalczyków, czyli zdetonowania ładunków wybuchowych w auli dawnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu w przeddzień uroczystości… » więcej 2021-10-21, godz. 10:00 Te kresowe twierdze weszły do kanonu narodowej legendy Nazywano je „przedmurzem chrześcijaństwa”. Przez wieki broniły wschodnich rubieży Rzeczpospolitej przed islamem i kozactwem. „Twierdze Rzeczpospolitej”… » więcej 2021-10-20, godz. 18:22 "Zobaczyć namiastkę świata po drugiej stronie krat". Pracownia edukacyjna z więzienna twórczością na UO oficjalnie… Pokazać namiastkę więziennego życia i twórczości osadzonych, to główny cel utworzonej na Uniwersytecie Opolskim pracowni edukacyjnej. Dziś (20.10) oficjalnie… » więcej 2021-10-20, godz. 13:36 Fotografia tatrzańska w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii 'Historia fotografii tatrzańskiej. Mistrzowie obiektywu 1859-1939' - o tym leksykonie rozmawiano w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Jego autorami są… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »