Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-12-26, 16:25 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Ukazała się płyta promująca kulturę muzyczną herrnhutów

Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Tuż przed świętami ukazała się druga płyta w dorobku zespołu Zaginione Archiwum, specjalizującego się w odkrywaniu zapomnianej muzyki tradycyjnej i nadawaniu jej nowego, oryginalnego brzmienia. Płyta zatytułowana "Herrnhut. Boża straż" poświęcona jest muzyce, związanej z dość oryginalną społecznością herrnhutów, czyli bractwa, kierującego się własnymi zasadami religijnymi, moralnymi i ekonomicznymi.
Jak wyjaśnia Mariusz Pucia, współtwórca tej płyty, na co dzień etnomuzykolog związany z Uniwersytetem Opolskim, wszystko zaczęło się od wystawy z 13 października tego roku.

- Muzeum Wsi Opolskiej zorganizowało długo zaplanowywaną wystawę na temat społeczności herrnhut, która zresztą u nas na Opolszczyźnie, a ściślej ujmując w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w miejscowości Pawłowiczki, funkcjonowała - wyjaśnia Mariusz Pucia. - Skansen zrobił o tej społeczności wystawę i zwrócono się do nas z prośbą o zrobienie podkładu muzycznego pod wystawę. Znaczy przyjrzenie się temu, że jeżeli jest taka społeczność, ta społeczność miała swoje prawa i obowiązki, a twórcy tej społeczności zajmowali się również działalnością kulturalną, również muzyczną. Okazało się, że da się wynaleźć całkiem sporo.

Z odnalezionego i opracowanego materiału udało się stworzyć płytę zawierającą 12 utworów, w tym 3 przeznaczone na okres Adwentu i Bożego Narodzenia. Warto zaznaczyć, że wśród tych utworów jest także pieśń "Cudowna różdżka wzrosła", będąca popularną do dziś kolędą protestancką.

A więcej na temat społeczności herrnhutów i samej płyty będzie można usłyszeć 2 stycznia w audycji "Debata o kulturze" w Radiu Opole 2 KULTURA.
Mariusz Pucia

Kultura i rozrywka

2021-01-15, godz. 15:15 "Wyszyńskiego i Wojtyły Gramatyka Życia”. Wystawa przed kościołem w Głubczycach 'Wyszyńskiego i Wojtyły Gramatyka Życia” - pod takim tytułem została dziś (15.01) otwarta wystawa przy kościele parafialnym pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej… » więcej 2021-01-14, godz. 19:00 Laureatka Nagrody Literackiej Nike w MBP Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, po przerwie świąteczno-noworocznej, wznawia spotkania autorskie. Ze względu na obostrzenia pandemiczne będą się one… » więcej 2021-01-14, godz. 14:00 Emocje i kłamstwo w opolskim teatrze on-line Teatr imienia Jana Kochanowskiego przygotował kolejny spektakl dostępny jedynie w internecie. Tym razem będzie to powtórzenie przedstawienia pełnego skomplikowanych… » więcej 2021-01-13, godz. 15:45 W puli 150 tysięcy złotych na wsparcie ludzi kultury. Rozpoczęła się tegoroczna edycja Marszałkowskich Talentów To propozycja dla twórców, autorów, kompozytorów, ale też dla tych, którzy opiekują się zabytkami. Ruszyła druga edycja Marszałkowskich Talentów. W… » więcej 2021-01-13, godz. 12:45 Filharmonia Opolska zaprasza na styczniowe gale noworoczne do internetu Gale noworoczne od lat gromadziły w Filharmonii Opolskiej kilkutysięczną publiczność. Tym razem odbędą się one bez udziału publiczności. Filharmonia… » więcej 2021-01-12, godz. 16:30 Galeria Sztuki Współczesnej ma nowe propozycje w internecie Tegoroczne ferie zimowe instytucje kultury zamieniły w internetowe spotkania. Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu również proponuje różnego rodzaju zajęcia… » więcej 2021-01-12, godz. 12:09 Pokaż swój talent i wygraj bony - proponuje dom kultury w Krapkowicach Propozycja skierowana jest do wszystkich bez względu na wiek - chociaż realizowana jest w ramach ferii on-line w Krapkowickim Domu Kultury. A mowa o konkursie… » więcej 2021-01-11, godz. 15:45 Opole: odsłonięto tablicę upamiętniającą rzeźbiarza Bena Muthofera Opole upamiętniło kolejnego artystę. Na budynku przy ulicy ks. Jana Dzierżona 7 odsłonięto dzisiaj (11.01) pamiątkową tablicę poświęconą rzeźbiarzowi… » więcej 2021-01-11, godz. 14:08 Około 200 książek wypożyczyli w ubiegłym roku najaktywniejsi użytkownicy kluczborskiej biblioteki 213 wśród dorosłych i 193 w grupie dzieci oraz młodzieży - to ubiegłoroczne rekordy wypożyczonych książek w Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej… » więcej 2021-01-10, godz. 19:00 Głogówek: w tym roku ruszy generalny remont Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Gmina Głogówek rozpoczęła przygotowania do kompleksowej modernizacji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. W tym tygodniu podpisano umowę na wykonanie dokumentacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »