Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-11-16, 18:20 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Wiarą i muzyczną pasją chcą się dzielić z innymi. Chór św. Franciszka zaśpiewa w niedzielę w Opolu

Chór św. Franciszka podczas koncertu [fot. Krzysztof Ogiolda / NTO]]
Chór św. Franciszka podczas koncertu [fot. Krzysztof Ogiolda / NTO]]
Chór św. Franciszka podczas koncertu [fot. archiwum zespołu / FB]
Chór św. Franciszka podczas koncertu [fot. archiwum zespołu / FB]
Chór św. Franciszka podczas koncertu [fot. archiwum zespołu / FB]
Chór św. Franciszka podczas koncertu [fot. archiwum zespołu / FB]
Różni ich wiek i wykształcenie, łączy wspólna pasja do śpiewania. Chór św. Franciszka, który w tym roku obchodzi 12-lecie swego istnienia, wystąpi podczas niedzielnej (17.11) mszy świętej.
Zespół, założony przy klasztorze oo. Franciszkanów i prowadzony przez ojca Roberta Makulskiego, tworzy kilkanaście osób. Zwykle spotykają się dwa razy w tygodniu, żeby uczyć się wspólnego śpiewu i pracować nad repertuarem, w którym nie brakuje dzieł takich klasyków, jak Georg Friedrich Händel czy Wolfgang Amadeus Mozart. Jak przekonuje jedna z chórzystek, Elżbieta Rusek, członkowie Chóru św. Franciszka chcą dzielić się wiarą i muzyczną pasją z mieszkańcami Opola.

- Ojciec Robert, to najważniejsza osoba w naszym chórze, która ten chór stworzyła - opowiada Elżbieta Rusek. - Wszystko opracowuje, uczy nas i pokazuje nam, że śpiew to są emocje. Śpiewamy po to, żeby pobudzić serca ludzi, żeby im dać piękno, żeby oni dobrze się czuli. Chór jest rodziną, jest jednością i wszyscy są równi.

Dodajmy, że chór spotyka się na wspólnych próbach dwa razy w tygodniu (wtorki i piątki) o godzinie 19:00 w siedzibie Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów mieszczącej się przy placu Wolności w Opolu.

Najbliższy występ Chóru św. Franciszka ma nie tylko uświetnić kolejną rocznicę istnienia zespołu. Wydarzenie wpisuje się także w przypadające 22 listopada wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyków, szczególnie chórzystów, organistów i innych muzyków kościelnych. Początek mszy św. z udziałem Chóru św. Franciszka w niedzielę (17.11) o godzinie 12:00 w kościele oo. Franciszkanów pw. Świętej Trójcy w Opolu.
Elżbieta Rusek

Kultura i rozrywka

2021-07-25, godz. 12:57 MAW w Nysie: publiczność zachwycona jazzowym występem w Bastionie św. Jadwigi [ZDJĘCIA] Sporym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem cieszył się sobotni (24.07) koncert jazzowy 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW). Tym razem jednak… » więcej 2021-07-24, godz. 15:25 Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej… » więcej 2021-07-23, godz. 11:29 Nysa: przed nami koncert pamięci Janusza Toczka 'Budzimy się w słowach' - to tytuł koncertu, który odbędzie dziś (23.07) wieczorem w Nysie. » więcej 2021-07-22, godz. 20:00 Współpraca pełną parą! GSW i UO podpisały umowę Uniwersytet Opolski i Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu podpisały umowę o współpracy. Obie instytucje realizują wspólne inicjatywy od ponad dwóch dekad… » więcej 2021-07-22, godz. 17:30 Biegun Ciepła - nowy projekt artystyczny GSW W Prószkowie trwają przygotowania do nowego projektu artystycznego zatytułowanego 'Biegun ciepła'. Podczas Polsko-Niemieckiego Festiwalu Sztuki odbędą się… » więcej 2021-07-22, godz. 15:00 "Lee Schubienik" w OPO. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Konefał O książce 'Lee Schubienik' opowiedziała w klubokawiarni OPO w Opolu Aleksandra Konefał. To debiut na rynku wydawniczym opolskiej autorki, która podczas spotkania… » więcej 2021-07-22, godz. 13:00 Dzieła Chopina na 8 rąk i 4 smyczki zabrzmiały na inauguracji Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie [ZDJ… Dzieła Fryderyka Chopina w opracowaniach Piotra Mossa, Sabiny Meck i Leszka Kołodziejskiego na cztery wiolonczele zabrzmiały premierowo podczas koncertu otwierającego… » więcej 2021-07-22, godz. 11:15 Ruszyły zapisy do Festiwalu Polskiej Piosenki "Kryształowy Kamerton" Powstał nowy przegląd skierowany do artystów piosenki autorskiej. Jesienią odbędzie się I Festiwal Polskiej Piosenki 'Kryształowy Kamerton' 2021 w Warszawie… » więcej 2021-07-21, godz. 19:54 Koncertem syberyjskiego barda rozpoczął się "Sputnik nad Opolem" [ZDJĘCIA] Evgen Malinowski rozpoczął swoim recitalem 6. Sputnik nad Opolem. Przegląd filmów rosyjskich połączony jest z koncertem i spotkaniami autorskimi. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »