Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-11-11, 21:15 Autor: Witold Wośtak

Dzieci wcielały się w dziennikarzy radiowych, robiąc wywiady o momentach przełomowych dla polskiej niepodległości [ZDJĘCIA]

Podsumowanie projektu pt. "Niepodległość odzyskiwana i tracona" w Studiu M im. SBB Radia Opole
Podsumowanie projektu pt. "Niepodległość odzyskiwana i tracona" w Studiu M im. SBB Radia Opole
Dzieci, ich rodzice oraz seniorzy spotkali się dziś (11.11) w Radiu Opole podczas audycji "Przy świątecznym stole". To było podsumowanie projektu "Niepodległość odzyskiwana i tracona. 1918/1939/1945/1989: kamienie milowe rodzinnej pamięci".
Chodziło w nim o zwiększenie świadomości, co do kulis odzyskania przez Polskę niepodległości między innymi dzięki rozmowie dzieci z osobami pamiętającymi przełomy 1945 i 1989 roku.

Przez dwa miesiące dzieci oraz nastolatkowie z okolicy Łambinowic uczestniczyły w różnych warsztatach.

- Wzięło w nich udział co najmniej kilkadziesiąt dzieci - mówi Sławomir Kieler, prowadzący warsztaty dziennikarz Radia Opole.

- Spośród nich dwanaścioro w wieku 11-14 lat zgłosiło się bądź zostało wybranych do nagrania rozmów z seniorami. Te wywiady złożą się na reportaż radiowy, którym zajął się redaktor Krzysztof Dobrowolski. Z nagranych rozmów on zmontuje reportaż, który zostanie wyemitowany na naszej antenie.

11-letnia Nikola i 13-letni Paweł, uczestnicy projektu, mówią o wrażeniach wyniesionych z projektu.

- Od początku nie bałam się mikrofonu, więc teraz również nie boję się. Na pewno zapamiętam, jak pierwszy raz zapowiadałam pogodę na żywo. Bardzo interesujące były przeprowadzane przez nas wywiady i te rozmowy też z pewnością zapamiętam - mówi Nikola.

- Ja na początku bałem się mikrofonu, ale kiedy przyzwyczaiłem się do niego, był mniej straszny. Najbardziej zapamiętam stres towarzyszący mi przed każdym wywiadem. Nie zapomnę również, co mówili nasi rozmówcy o stracie bliskich, którzy nie powrócili do domów - dodaje Paweł.

Koordynatorem projektu było Stowarzyszenie Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, a Radio Opole przyjęło rolę jednego z koalicjantów.
Sławomir Kieler
Nikola i Paweł
Audycja "Przy świątecznym stole" z uczestnikami projektu

Kultura i rozrywka

2020-11-28, godz. 20:30 Losy Wokulskiego i Łęckiej w nowoczesnej formie. W poniedziałek premiera nowego serialu audio na antenie Radia Opole Już w najbliższy poniedziałek (30.11) na antenie Radia Opole premiera nowego serialu audio 'Lalka' w reżyserii Krzysztofa Czeczota i Macieja Zycha. To 158-odcinkowa… » więcej 2020-11-28, godz. 12:00 Wirtualny spacer po kluczborskim Muzeum im. Dzierżona. Można zwiedzać wystawy przez całą dobę Wirtualny spacer proponuje Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku. Tę formę zwiedzania uruchomiono z powodu epidemii. » więcej 2020-11-28, godz. 11:51 Przyspieszone Andrzejki w Branicach po raz pierwszy w formule online Centrum Kultury 'Wersalka’' w Branicach w powiecie głubczyckim zaprasza już dziś (28.11) wieczorem na Andrzejki online. O godz.19:00 na profilu społecznościowym… » więcej 2020-11-28, godz. 07:32 Bez publiczności, ale z ogromnym ładunkiem energii. GOCH. w Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA] Duet GOCH. wystąpił w legendarnym Studiu M. prezentując słuchaczom debiutancką płytę zatytułowaną po prostu 'GOCH'. Koncert odbył się bez publiczności… » więcej 2020-11-27, godz. 21:49 Kazimierz Michlik we wspomnieniach. "Imponowało nam, że zwiedzał świat" Znany w Opolu miłośnik i propagator tańca Kazimierz Michlik spoczął na cmentarzu w Opolu-Półwsi. Nauczył tańczyć wiele pokoleń Opolan. Rozpoczął pracę… » więcej 2020-11-27, godz. 12:00 Opole: tancerki z Ramady polecą na mistrzostwa świata Opolskie tancerki wywalczyły awans na mistrzostwa świata w cheerleadingu. Zawodniczki z Ramady w miniony weekend zdobyły pierwsze miejsce oraz tytuł mistrza… » więcej 2020-11-26, godz. 21:10 Stajemy się coraz bardziej zdigitalizowani. Debata "Nowe media, czy nowe technologie?" Nowe sposoby komunikowania się, nowoczesne technologie, ewolucja mediów społecznościowych i ich ekspansja - o tym wszystkim rozmawiano podczas debaty zorganizowanej… » więcej 2020-11-26, godz. 20:30 Politechnika Opolska wydała... książkę kucharską „Smaki świata z Politechniką Opolską' to zbiór przepisów na potrawy, których do tej pory można było skosztować w ramach Międzynarodowego Dnia Gotowania… » więcej 2020-11-26, godz. 19:00 Ada Jarosz wspomina Władysława Żołnowskiego Opolski literat i poeta Władysław Żołnowski odszedł w wieku 90 lat. Należał do Związku Literatów Polskich, którego był także wcześniej prezesem. W… » więcej 2020-11-26, godz. 16:00 Biblioteka w Kietrzu w nowej odsłonie będzie gotowa z końcem roku Biblioteka w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kietrzu przechodzi gruntowny remont i modernizację. Prace mają potrwać do końca roku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »