Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-11-11, 21:15 Autor: Witold Wośtak

Dzieci wcielały się w dziennikarzy radiowych, robiąc wywiady o momentach przełomowych dla polskiej niepodległości [ZDJĘCIA]

Podsumowanie projektu pt. "Niepodległość odzyskiwana i tracona" w Studiu M im. SBB Radia Opole
Podsumowanie projektu pt. "Niepodległość odzyskiwana i tracona" w Studiu M im. SBB Radia Opole
Dzieci, ich rodzice oraz seniorzy spotkali się dziś (11.11) w Radiu Opole podczas audycji "Przy świątecznym stole". To było podsumowanie projektu "Niepodległość odzyskiwana i tracona. 1918/1939/1945/1989: kamienie milowe rodzinnej pamięci".
Chodziło w nim o zwiększenie świadomości, co do kulis odzyskania przez Polskę niepodległości między innymi dzięki rozmowie dzieci z osobami pamiętającymi przełomy 1945 i 1989 roku.

Przez dwa miesiące dzieci oraz nastolatkowie z okolicy Łambinowic uczestniczyły w różnych warsztatach.

- Wzięło w nich udział co najmniej kilkadziesiąt dzieci - mówi Sławomir Kieler, prowadzący warsztaty dziennikarz Radia Opole.

- Spośród nich dwanaścioro w wieku 11-14 lat zgłosiło się bądź zostało wybranych do nagrania rozmów z seniorami. Te wywiady złożą się na reportaż radiowy, którym zajął się redaktor Krzysztof Dobrowolski. Z nagranych rozmów on zmontuje reportaż, który zostanie wyemitowany na naszej antenie.

11-letnia Nikola i 13-letni Paweł, uczestnicy projektu, mówią o wrażeniach wyniesionych z projektu.

- Od początku nie bałam się mikrofonu, więc teraz również nie boję się. Na pewno zapamiętam, jak pierwszy raz zapowiadałam pogodę na żywo. Bardzo interesujące były przeprowadzane przez nas wywiady i te rozmowy też z pewnością zapamiętam - mówi Nikola.

- Ja na początku bałem się mikrofonu, ale kiedy przyzwyczaiłem się do niego, był mniej straszny. Najbardziej zapamiętam stres towarzyszący mi przed każdym wywiadem. Nie zapomnę również, co mówili nasi rozmówcy o stracie bliskich, którzy nie powrócili do domów - dodaje Paweł.

Koordynatorem projektu było Stowarzyszenie Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, a Radio Opole przyjęło rolę jednego z koalicjantów.
Sławomir Kieler
Nikola i Paweł
Audycja "Przy świątecznym stole" z uczestnikami projektu

Kultura i rozrywka

2021-10-22, godz. 17:33 Finał debat oksfordzkich CMJW. Zwycięzcami uczniowie katolickiego liceum z Opola Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu zwyciężyło w finałowej debacie oksfordzkiej. Organizatorem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przy wsparciu… » więcej 2021-10-22, godz. 14:18 Wieczór z planszówkami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu wraz z portalem Graszki.pl organizuje spotkanie z grami planszowymi. Uczestnicy będą mieli do wyboru zarówno gry tradycyjne… » więcej 2021-10-22, godz. 10:15 Opolscy filharmonicy wystąpią pod batutą maestro Wita. Wcześniej jednak proponujemy spotkanie autorskie [FILM] Orkiestra symfoniczna wystąpi pod batutą prof. Antoniego Wita. Przed nami piątkowy (22.10) koncert w Filharmonii Opolskiej w ramach cyklu Strefa Gwiazd. Zaproszony… » więcej 2021-10-21, godz. 20:43 Kolejna premiera "Kresowej Atlantydy". "Rozmowy z profesorem są powrotem do dzieciństwa" Broniły one granic Rzeczpospolitej Obojga Narodów przed inwazją, głównie islamu. Mowa o twierdzach kresowych - Kamieńcu Podolskim, Chocimiu czy Trembowli… » więcej 2021-10-21, godz. 19:14 Opole: najzdolniejsi uczniowie nagrodzeni. Prezydent wręczył im stypendia Po raz 30. uczniowie opolskich szkół artystycznych otrzymali stypendia prezydenta Opola. W tym roku opolski ratusz przyznał ich 10, z czego 4 należą do młodzieży… » więcej 2021-10-21, godz. 18:07 Młodzi mają głos w teatrze? Powstanie młodzieżowa rada Młodzieżowa rada programowa powstanie w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Nabór prowadzi utworzone tam, po gruntownym remoncie placówki, Centrum Edukacji… » więcej 2021-10-21, godz. 15:30 Uczcili pamięć ofiar obozu Blechhammer, filii KL Auschwitz [ZDJĘCIA] Pamięć więzionych i pomordowanych w dawnym niemieckim nazistowskim obozie pracy Blechhammer uczczono dzisiaj (21.10) otwierając poświęconą im wystawę… » więcej 2021-10-21, godz. 12:15 Opole: już dziś - "Przystanek Historia" - o czynie braci Kowalczyków Minęło 50 lat od czynu braci Kowalczyków, czyli zdetonowania ładunków wybuchowych w auli dawnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu w przeddzień uroczystości… » więcej 2021-10-21, godz. 10:00 Te kresowe twierdze weszły do kanonu narodowej legendy Nazywano je „przedmurzem chrześcijaństwa”. Przez wieki broniły wschodnich rubieży Rzeczpospolitej przed islamem i kozactwem. „Twierdze Rzeczpospolitej”… » więcej 2021-10-20, godz. 18:22 "Zobaczyć namiastkę świata po drugiej stronie krat". Pracownia edukacyjna z więzienna twórczością na UO oficjalnie… Pokazać namiastkę więziennego życia i twórczości osadzonych, to główny cel utworzonej na Uniwersytecie Opolskim pracowni edukacyjnej. Dziś (20.10) oficjalnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »