Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-05-31, 19:15 Autor: Mariusz Majeran

Noc Kultury: "Szmaticzku na paticzku" to nie jest po czesku parasol

Czeska Noc Kultury w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Czeska Noc Kultury w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Czeska Noc Kultury w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Czeska Noc Kultury w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Czeska Noc Kultury w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Czeska Noc Kultury w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Czeska Noc Kultury w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Czeska Noc Kultury w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Opolanie po brzegi wypełnili czytelnię Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu podczas Czeskiej Nocy Kultury. Magnesem bez wątpienia było spotkanie z Mariuszem Szczygłem - dziennikarzem, pisarzem i czechofilem.
Wcześniejszy wykład dr Ilony Gwóźdź-Szewczenko zatytułowany "Porucha na ruchadle, czyli polsko-czeskie nieporozumienia językowe" również odbył się przy pełnej sali. - Polubiłam ten język za melodyjność. Chyba to rzeczywiście jest ta melodia, podobieństwo do języka polskiego a zarazem niepodobieństwo. Fascynuje mnie kultura i literatura czeska, którą ja się zajmuje zawodowo.

- Jest sporo nieporozumień językowych po obu stronach granicy - dodaje naukowiec Uniwersytetu Wrocławskiego. - Pewne słowa polskie są opacznie rozumiane w języku czeskim i działa to właśnie w drugą stronę. Słowa czeskie są często rozumiane w inny sposób w języku polskim. Dlatego czeski język jawi się nam jako komiczny, zabawny, ale proszę mi wierzyć, to działa też w drugą stronę. Prawie w każdym kabarecie występuje jakiś Polak, który mówi niby po polsku. Także też mają takie żarty typu, jak my "szmaticzku na paticzku", że to niby jest po czesku parasol. Czesi mają bardzo podobne żarty jeśli chodzi o język polski.

Noc Kultury w Opolu potrwa do późnych godzin nocnych w 32 miejscach stolicy województwa. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Ilona Gwóźdź-Szewczenko cz. 1
Ilona Gwóźdź-Szewczenko cz. 2

Kultura i rozrywka

2020-09-28, godz. 21:24 Około 30 wydarzeń stacjonarnych i online szykuje TSKN w ramach 17. Dni Kultury Niemieckiej Spotkania autorskie, wystawy, koncerty, warsztaty i projekty dla młodzieży, tak przedstawiają się 17. Dni Kultury Niemieckiej. Mieszkańcy regionu przez cały… » więcej 2020-09-28, godz. 15:15 Opolska aktorka zagrała na scenie Instytutu Grotowskiego Grupa aktorów z różnych teatrów przygotowała spektakl 'Orfeusz i Eurydyka' według scenariusza i w reżyserii Marcina Czerwińskiego. Znana z mitologii opowieść… » więcej 2020-09-28, godz. 10:13 Kilkuminutowe owacje na finale 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku! [ZDJĘCIA] Pięciominutowymi owacjami na stojąco nagrodziła publiczność wykonawców koncertu zamykającego 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena. W niedzielny… » więcej 2020-09-28, godz. 08:00 Muzeum Ziemi Kozielskiej laureatem ogólnopolskiego konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" Muzeum Ziemi Kozielskiej docenione w kraju. Projekt rewitalizacji wzgórza zamkowego w Kędzierzynie-Koźlu został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie 'Modernizacja… » więcej 2020-09-27, godz. 14:40 Słynne "Requiem" Mozarta zamknie dziś 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku! Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmi dziś (27.09) uroczyście na finale 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Kompozycję… » więcej 2020-09-27, godz. 09:54 Święto kina w Opolu. W piątek startuje 18. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy, w tym roku w formie hybrydowej Od 2 października stolica polskiej piosenki zamieni się na tydzień w stolicę filmową. Rusza 18. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy. Dla miłośników kina przygotowano… » więcej 2020-09-26, godz. 09:00 Już tylko 2 koncerty dzielą nas od zakończenia 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Drugą serię koncertów festiwalowych otworzył piątkowy (25.09) występ opolskich filharmoników pod dyrekcją Przemysława Neumanna w kościele parafialnym… » więcej 2020-09-25, godz. 18:45 Krakowska poezja zagościła w Opolu Krakowska poetka, animatorka kultury i autorka tekstów piosenek spotkała się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Małgorzata Michalska… » więcej 2020-09-25, godz. 14:00 Kina narzekają na brak widzów. Wpływ na to ma pandemia koronawirusa i letnia pogoda Polski Instytut Sztuki Filmowej przygotował zestawienie, według którego w lipcu w polskich kinach było aż o 90% mniej widzów niż w roku ubiegłym. Sierpień… » więcej 2020-09-25, godz. 11:45 Studio piosenki Metro w Opolu czeka na wokalistów i zaprasza na przesłuchanie Działające w Opolu studio piosenki Metro w najbliższą sobotę czeka na przyszłych wokalistów. Celem przesłuchania jest wyłonienie utalentowanych wokalnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***