Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-02-07, 16:00 Autor: Maciej Stępień

Nowy dach i parkiety. Piastowski zamek przejdzie częściową restaurację

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu doczeka się kapitalnego remontu dachu [fot. Maciej Stępień]
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu doczeka się kapitalnego remontu dachu [fot. Maciej Stępień]
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sfinansuje gruntowną modernizację poszycia dachowego – informuje dyrekcja Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Dziś resort poinformował, że pieniądze na ten cel zostały zarezerwowane. Inwestycja ruszy za kilka tygodni i zakończy się jeszcze w tym roku. Ponadto piastowski zabytek wygrał w internetowym głosowaniu na remont podłóg w ramach międzynarodowych warsztatów Workcamp Parquet.
Dariusz Byczkowski, dyrektor Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, potwierdza w rozmowie z Radiem Opole, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansuje remont dachu.

- Cały dach wymaga gruntownej modernizacji, bo to już w tej chwili staje się niebezpieczne. Przy mocnych wichurach dachówki po prostu fruwają. Ten kapitalny remont to taki główny cel mojej kadencji. Teraz nas czeka ciężka praca, bo zaraz przetarg, dokumentacja, a potem realizacja. Warto podkreślić, że ruszamy dosłownie za chwilę i jeszcze w tym roku kończymy tę inwestycję – mówi Byczkowski.

Dodajmy, że kilka lat temu wyremontowano fragment północnej części dachu. Została ona zniszczona w trakcie jednej z wichur. Szacuje się, że prace mogą kosztować nawet 2 mln złotych.

W tym roku również zostaną odnowione drewniane podłogi w dwóch najważniejszych salach w muzeum. W ramach międzynarodowych warsztatów, kilkudziesięciu adeptów sztuki parkieciarskiej przyjedzie do Brzegu i za darmo odrestauruje drewniane deski.
Dariusz Byczkowski

Kultura i rozrywka

2021-09-27, godz. 17:00 Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej wzbogaciło się o największą lampę rentgenowską na świecie [FI… Jedna z największych lamp rentgenowskich na świecie trafiła do Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej. Lampa została wyprodukowana w latach trzydziestych… » więcej 2021-09-27, godz. 13:30 Powojenna rzeczywistość i polskie przywary narodowe. MDK w Oleśnie zaprasza na spektakl plenerowy w środę 'Cała publiczność będzie częścią tego przedstawienia'. Tak Marek Kudra, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie, zapowiada plenerowy spektakl 'Skarb… » więcej 2021-09-27, godz. 11:20 Przed nami 30. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. Zaplanowano około 50 wydarzeń Przed nami 30. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. W programie 11 spektakli konkursowych, debata, spotkania autorskie i wystawy, w sumie blisko 50… » więcej 2021-09-27, godz. 05:45 45. OKT: za najlepsze przedstawienie uznano "Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu" Teatru Osterwy w Lublinie 'Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu' w reż. Jędrzeja Piaskowskiego z Teatru Osterwy w Lublinie zdobyło główną nagrodę im. Wojciecha Bogusławskiego… » więcej 2021-09-25, godz. 18:08 Już niebawem ruszy 19. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy 'Miłość' to hasło przewodnie tegorocznego 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Pochodzący ze Strzelec Opolskich aktor Arkadiusz Jakubik otrzyma Honorową… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 45.OKT: "Matka" w reż. Radka Stępnia na scenie Modelatornia Trwają 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne 'Klasyka Żywa'. Wśród spektakli biorących udział w konkursie jest 'Matka' Witkacego w reż. Radka Stępnia z Teatru… » więcej 2021-09-25, godz. 13:45 Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena z aplauzem publiczności otwiera przygotowania do jubileus… Publiczność 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku nie zawiodła i żywiołowo zareagowała na występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii… » więcej 2021-09-24, godz. 21:00 Rusza kolejna edycja "Ton Zdrowia". Tym razem medycy nie tylko będą koncertować, także zaszczepią przeciw COVID-19 Lekarze zagrają dla pacjentów. Rusza kolejna edycja 'Ton Zdrowia'. Tym razem doktorzy nie tylko będą śpiewać i grać, ale i zaszczepią. Dzisiaj (24.09)… » więcej 2021-09-24, godz. 19:25 Już jutro rusza międzynarodowy Festiwal Kino Dzieci. Co czeka najmłodszych widzów? Filmy pełno i krótkometrażowe, animacje, czy dokumenty przeznaczone dla najmłodszych widzów. To wszystko czeka na uczestników 8. Festiwalu Filmowego Kino… » więcej 2021-09-24, godz. 16:07 Przed urzędem miasta w Nysie można już przysiąść na ławce z Jerzym Kozarzewskim Jerzy Kozarzewski ps. Konrad, twórca nyskiej szkoły muzycznej, poeta, społecznik i żołnierz ma już swój pomnik w Nysie. Przed urzędem miasta stanęła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »