Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-08-25, 11:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Opole stolicą światowej muzyki. Historyczny koncert big-bandu [ZDJĘCIA]

Koncert big-bandowy 9th Summer Brass Academy © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert big-bandowy 9th Summer Brass Academy © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Do historii przeszedł czwartkowy (24.08) koncert wpisujący się w IX Letnią Akademię Instrumentów Dętych Blaszanych w Opolu (9th Summer Brass Academy).
Opolanie, obok trębaczy światowego formatu, zagrali jak równy z równym. Gwiazdami wieczoru byli trębacze - Andrea Tofanelli i Charli Green, a także opolski gitarzysta Krzysztof "Puma" Piasecki. Muzycy zaprosili także do wspólnego występu Jakuba Domańskiego, twórcę i współorganizatora letniej akademii, będącego absolwentem opolskiej szkoły muzycznej. Po występie artyści przyznali, że to był świetny koncert, a Opole ma szczęście do fantastycznych muzyków i niezwykłej publiczności.

W trakcie koncertu, prowadząca powiedziała publiczności, że Andrea tak bardzo zadomowił się w naszym mieście, że stał się Andrzejem Tofanelskim. Publiczność zareagowała aplauzem. Jednym z wielu.

- To jeden z najlepszych momentów w moim życiu - mówi włoski trębacz, Andrea Tofanelli. - Czuję się jakbym był w domu i teraz wcale nie żartuję. Atmosfera tutaj jest bardzo przyjazna, a ludzie, którzy byli na koncercie, byli absolutnie niesamowici.

Koncert otworzył występ jednego z zespołów, przygotowanego w trakcie warsztatów przez Tomasza Kubonia (także absolwenta opolskiej szkoły muzycznej). Później sceną zawładnął utworzony w trakcie akademii big-band pod dyrekcją Jacka Hornika. Szef tego niecodziennego składu przyznał, że wielu muzyków wyróżniło się podczas koncertu na scenie klubowej filharmonii i właściwie wypadałoby wymienić wszystkich wykonawców.

Przypomnijmy, że IX Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych trwa w Opolu od poniedziałku (21.08). Dziś (25.08) o godzinie 17:00, na scenie plenerowej filharmonii, rozpocznie się koncert finałowy w wykonaniu uczestników. Koncert jest bezpłatny.

A więcej na temat wydarzeń związanych z IX Letnią Akademią Instrumentów Dętych Blaszanych w niedzielnej (27.08) audycji "Opolskie klasycznie".
Andrea Tofanelli [tłum. Katarzyna Karwaczyńska]
Andrea Tofanelli pozdrawia słuchaczy Radia Opole

Kultura i rozrywka

2021-06-16, godz. 14:30 Kluczbork: zapisy do szkoły muzycznej potrwają do 21 czerwca Większość szkół muzycznych Opolszczyzny zakończyło już przyjmowanie zgłoszeń rekrutacyjnych, ale Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Ignacego Jana… » więcej 2021-06-15, godz. 19:03 60 lat zamknięte w ponad stu wierszach - spotkanie autorskie z Edmundem Borzemskim w WBP Poeta Edmund Borzemski spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Pretekstem było zaprezentowanie najnowszego tomu poezji 'Hieroglify… » więcej 2021-06-14, godz. 19:30 Korfantowski poeta przedstawi swój nowy tom poezji Edmund Borzemski, pochodzący z Opola a mieszkający w Korfantowie poeta, zaprezentuje publiczności swój najnowszy tomik poezji. Spotkanie autorskie odbędzie… » więcej 2021-06-14, godz. 16:30 "Tacy sami" - to tytuł najlepszej piosenki przedszkolnej. Nagrody rozdane Za nami gala II Krajowego Festiwalu Piosenki Przedszkolnej. Z tej okazji laureaci wystąpili w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Grand Prix otrzymała piosenka… » więcej 2021-06-14, godz. 15:17 36. Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej zainaugorwane owacyjnie [ZDJĘCIA] W gronie muzycznych przyjaciół, przy dźwiękach zabytkowych organów kościoła ewangelickiego w Kluczborku i z długimi owacjami na stojąco na zakończenie… » więcej 2021-06-14, godz. 14:00 Bogacica: muzyczne "misterium" zachwyciło publiczność [ZDJĘCIA] Owacjami na stojąco przyjęła publiczność 'misterium', jakie w Bogacicy (koło Kluczborka) stworzyli muzycy z Kolegium Muzyki Ewangelickiej. W niedzielne (13.06)… » więcej 2021-06-14, godz. 11:48 Autorzy, książki i spotkania. Za nami 5. Festiwal Książki w Opolu Zakończył się 5. Festiwal Książki w Opolu. W ramach spotkań głównych o swoich książkach mówiło 24 autorów w tym Andrzej Stasiuk, Anna Dziewit-Meller… » więcej 2021-06-13, godz. 18:00 Dawna historia w opolskim skansenie na wyciągnięcie ręki [ZDJĘCIA] W sobotę (12.06) tłumy, a w niedzielę trochę mniej turystów odwiedziło Muzeum Wsi Opolskiej. Pracownicy merytoryczni opowiadali o wystawach, którymi się… » więcej 2021-06-13, godz. 15:00 Kultura w odpowiednim standardzie. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Głogówku czeka kapitalny remont Energooszczędny, ekologiczny, funkcjonalny i przyjazny - taki po remoncie ma być Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Głogówku. Gmina na modernizację obiektu… » więcej 2021-06-13, godz. 10:00 Gniewomir Tomczyk nagrywa koncert w Studiu M im. SBB Radia Opole. "To miejsce jest magiczne" [ZDJĘCIA] Gniewomir Tomczyk wraz z zespołem nagrywa koncert w Studiu M imienia SBB w siedzibie Radia Opole. Wydarzenie będzie promować trzecią autorską płytę perkusisty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »