Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-08-25, 11:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Opole stolicą światowej muzyki. Historyczny koncert big-bandu [ZDJĘCIA]

Koncert big-bandowy 9th Summer Brass Academy © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert big-bandowy 9th Summer Brass Academy © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Do historii przeszedł czwartkowy (24.08) koncert wpisujący się w IX Letnią Akademię Instrumentów Dętych Blaszanych w Opolu (9th Summer Brass Academy).
Opolanie, obok trębaczy światowego formatu, zagrali jak równy z równym. Gwiazdami wieczoru byli trębacze - Andrea Tofanelli i Charli Green, a także opolski gitarzysta Krzysztof "Puma" Piasecki. Muzycy zaprosili także do wspólnego występu Jakuba Domańskiego, twórcę i współorganizatora letniej akademii, będącego absolwentem opolskiej szkoły muzycznej. Po występie artyści przyznali, że to był świetny koncert, a Opole ma szczęście do fantastycznych muzyków i niezwykłej publiczności.

W trakcie koncertu, prowadząca powiedziała publiczności, że Andrea tak bardzo zadomowił się w naszym mieście, że stał się Andrzejem Tofanelskim. Publiczność zareagowała aplauzem. Jednym z wielu.

- To jeden z najlepszych momentów w moim życiu - mówi włoski trębacz, Andrea Tofanelli. - Czuję się jakbym był w domu i teraz wcale nie żartuję. Atmosfera tutaj jest bardzo przyjazna, a ludzie, którzy byli na koncercie, byli absolutnie niesamowici.

Koncert otworzył występ jednego z zespołów, przygotowanego w trakcie warsztatów przez Tomasza Kubonia (także absolwenta opolskiej szkoły muzycznej). Później sceną zawładnął utworzony w trakcie akademii big-band pod dyrekcją Jacka Hornika. Szef tego niecodziennego składu przyznał, że wielu muzyków wyróżniło się podczas koncertu na scenie klubowej filharmonii i właściwie wypadałoby wymienić wszystkich wykonawców.

Przypomnijmy, że IX Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych trwa w Opolu od poniedziałku (21.08). Dziś (25.08) o godzinie 17:00, na scenie plenerowej filharmonii, rozpocznie się koncert finałowy w wykonaniu uczestników. Koncert jest bezpłatny.

A więcej na temat wydarzeń związanych z IX Letnią Akademią Instrumentów Dętych Blaszanych w niedzielnej (27.08) audycji "Opolskie klasycznie".
Andrea Tofanelli [tłum. Katarzyna Karwaczyńska]
Andrea Tofanelli pozdrawia słuchaczy Radia Opole

Kultura i rozrywka

2021-12-08, godz. 18:00 Koncert Krzysztofa Kiljańskiego w NCPP w Opolu odwołany Z przyczyn niezależnych od organizatora i artysty został odwołany jutrzejszy (09.12) koncert Krzysztofa Kiljańskiego i Witolda Cisło. Panowie po ponad 15… » więcej 2021-12-08, godz. 08:30 "Badania ściśle tajne". Przed nami premiera sztuki z Katarzyną Herman w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu Czy kodeks etyczny jest do stworzenia? I do czego zdolny jest człowiek? M.in. na te i inne pytania będą starali się odpowiedzieć bohaterowie nowego spektaklu… » więcej 2021-12-07, godz. 16:27 Studenci Uniwersytetu Opolskiego mają w czym wybierać. Trwają COOLturalia 2021 Seanse filmowe, koncerty, stand-upy, czy przeróżnego rodzaju warsztaty. To tylko część atrakcji, jakie czekają na studentów Uniwersytetu Opolskiego w ramach… » więcej 2021-12-07, godz. 11:41 Wystawa: o tradycjach dywanów kwietnych na Boże Ciało w środku zimy w Opolu Muzeum Wsi Opolskiej przygotowało plenerową wystawę mówiącą o 'Tradycjach dywanów kwietnych na procesje Bożego Ciała'. Wystawa fotograficzna stanie na… » więcej 2021-12-07, godz. 08:00 Opolski oddział TVP przygotuje film o historii diecezji opolskiej. "Będzie to produkcja na wysokim poziomie" Opolski oddział TVP w 2022 roku przygotuje film o historii diecezji opolskiej. Diecezja będzie wówczas obchodzić jubileusz 50-lecia. Po raz pierwszy w rolę… » więcej 2021-12-06, godz. 17:15 Ukazała się książka Józefa Chyżego zatytułowana "Krecha" [ZDJĘCIA] W Galerii Sztuki Współczesnej odbyło się podsumowanie projektu Krecha. Projekt rozpoczął się na początku pandemii, był odpowiedzią na potrzebę utrzymania… » więcej 2021-12-05, godz. 16:00 "Koncert na 17. głosów" powraca po dwóch latach Filharmonia Opolska przez kilka lat organizowała koncerty 'Na dwa głosy' w Klubie Muzycznym. W grudniu muzyczne duety przygotowywały specjalny świąteczny… » więcej 2021-12-05, godz. 12:00 Wydali książkę ze starymi pocztówkami. Brakuje dwóch miejscowości. Może słuchacze pomogą? Charakterystyczne miejsca, budynki, z których część już nie istnieje czy ludzie, którzy już odeszli - to wszystko zachowało się na starych pocztówkach… » więcej 2021-12-05, godz. 09:00 Będzie mikołajkowy koncert w Oleśnie dzięki współpracy szkoły muzycznej i domu kultury Koncert z okazji mikołajek zaplanowano na jutro (06.12) w Oleśnie. To inicjatywa Państwowej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia oraz Młodzieżowego Studium… » więcej 2021-12-04, godz. 18:10 ''Skupiamy się na tym, jak tworzyć ozdoby samodzielnie". W Reużytkowni warsztaty w duchu ''zero waste'' Wykonywanie drobnych ozdób świątecznych, prezentów czy nauka pakowania upominków niewielkim kosztem. W Reużytkowni w Opolu zorganizowano warsztaty ''zero… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »