Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-03-27, 20:39 Autor: Agnieszka Stefaniak

Złota Maska za spektakl roku dla wspólnego projektu dwóch opolskich teatrów

Złota Maska za spektakl roku dla projektu dwóch opolskich teatrów [fot. Mirosław Pietrucha]
Złota Maska za spektakl roku dla projektu dwóch opolskich teatrów [fot. Mirosław Pietrucha]
Łukasz Bugowski został laureatem Złotej Maski za rolę męską [fot. Mirosław Pietrucha]
Łukasz Bugowski został laureatem Złotej Maski za rolę męską [fot. Mirosław Pietrucha]
W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej zakończyła się gala Złotych Masek. To nagrody przyznawane za szczególne osiągnięcia w zakresie sztuki teatralnej w woj. opolskim i śląskim. Złotą Maską, za spektakl roku 2016, nagrodzono wspólny projekt Teatru im. Jana Kochanowskiego oraz Opolskiego Teatru Lalki i Aktora - "Śmierć przyjeżdża w środę" w reżyserii Agaty Dudy-Gracz.
Jury przyznało w sumie 7 Złotych Masek. Łukasz Bugowski został laureatem nagrody za role męskie w spektaklu "Trzej Muszkieterowie" z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

Za najciekawszą rolę żeńską uznano z kolei Cecylię Caban-Jacewską, grającą trzy różne role w spektaklach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu: Wandę w „Bez znieczulenia”, Mette w „Uroczystości” i Małą Syrenkę w przedstawieniu „Śmierć przyjeżdża w środę”.

Złota Maska za reżyserię powędrowała do Anny Augustynowicz, która na deskach Kochanowskiego przedstawiła swoją wizję "Ślubu" Gombrowicza.

W kategorii scenografia nagrodzono Agatę Dudę-Gracz za "Śmierć przyjeżdża w środę", za muzykę jury nagrodziło 3 twórców - Michała Dymnego, Piotra Żyłę i Karola Kossakowskiego za spektakl "Coś pomiędzy" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego, zaś maskę dla najlepszego scenarzysty odebrał Piotr Rowicki - autor tekstu "Bez znieczulenia", w Teatrze im. J. Kochanowskiego

Jury zdecydowało także o przyznaniu dwóch nagród specjalnych dla wyróżniających się aktorów. Otrzymali je Aleksandra Mikołajczyk i Krzysztof Jarota, z opolskich lalek.

Kultura i rozrywka

2021-11-28, godz. 08:52 "Śladami Prymasa Tysiąclecia". Nowa publikacja upamiętniająca kardynała Stefana Wyszyńskiego - Postać kardynała Stefana Wyszyńskiego zawsze była obecna w mojej pamięci, a prowadząc wycieczki po Prudniku, zawsze mnie ta historia wzruszała - powiedział… » więcej 2021-11-27, godz. 16:00 Mikołajki w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza na Mikołajki. Zaplanowano w sumie dwa spotkania w niedzielę (5.12) o godzinie 10.00 i 14.00. W wydarzeniu mogą wziąć… » więcej 2021-11-27, godz. 12:00 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego będzie koncertować w Głubczycach Głubczyce już przygotowane na dzisiejszy (27.11) koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Starania o przyjazd zespołu rozpoczęły… » więcej 2021-11-27, godz. 09:00 "Kochanowski" zaprasza najmłodszych na poranek filozoficzno-teatralny Budują poczucie własnej wartości, rozbudzają ciekawość, otwartość, dodają odwagi i wrażliwości na otaczający świat. Mowa o porankach teatralno-filozoficznych… » więcej 2021-11-26, godz. 20:00 Ukazała się płyta z utworami z festiwalu Żytstoock 2021 W lipcu pod naszym patronatem odbyła się w Żytniowie trzydniowa impreza kulturalna promująca młodych artystów. Festiwal Żytstoock miał także swoją muzyczną… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport… » więcej 2021-11-26, godz. 15:00 Wiolonczelista w "Strefie Gwiazd" na dzisiejszym koncercie w filharmonii Filharmonia Opolska zaprasza na dzisiejszy koncert z cyklu 'Strefa Gwiazd'. Opolscy filharmonicy pod batutą dyrektora Przemysława Neumanna wykonają cztery utwory… » więcej 2021-11-26, godz. 07:00 Opole: wręczono nagrody w dziedzinie kultury, rekordowa liczba laureatów [ZDJĘCIA] 25. jubileuszowa gala wręczenia nagród w dziedzinie kultury Miasta Opole za nami. Tym razem była rekordowa liczba nominowanych, ale także rozdano rekordową… » więcej 2021-11-25, godz. 20:47 Godzinna lekcja połączona z koncertem. Czas na otwartą próbę generalną w Filharmonii Opolskiej Po raz kolejny w tym wyjątkowym wydarzeniu mogą wziąć udział dzieci i młodzież nie tylko z opolskich szkół. » więcej 2021-11-25, godz. 19:38 "Jestem jak motyl". Andrzej Grabowski spotkał się z czytelnikami WBP Andrzej Grabowski był gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Znany aktor opowiadał o swojej biografii, której podtytuł brzmi 'Jestem jak motyl'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »