Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-03-27, 20:39 Autor: Agnieszka Stefaniak

Złota Maska za spektakl roku dla wspólnego projektu dwóch opolskich teatrów

Złota Maska za spektakl roku dla projektu dwóch opolskich teatrów [fot. Mirosław Pietrucha]
Złota Maska za spektakl roku dla projektu dwóch opolskich teatrów [fot. Mirosław Pietrucha]
Łukasz Bugowski został laureatem Złotej Maski za rolę męską [fot. Mirosław Pietrucha]
Łukasz Bugowski został laureatem Złotej Maski za rolę męską [fot. Mirosław Pietrucha]
W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej zakończyła się gala Złotych Masek. To nagrody przyznawane za szczególne osiągnięcia w zakresie sztuki teatralnej w woj. opolskim i śląskim. Złotą Maską, za spektakl roku 2016, nagrodzono wspólny projekt Teatru im. Jana Kochanowskiego oraz Opolskiego Teatru Lalki i Aktora - "Śmierć przyjeżdża w środę" w reżyserii Agaty Dudy-Gracz.
Jury przyznało w sumie 7 Złotych Masek. Łukasz Bugowski został laureatem nagrody za role męskie w spektaklu "Trzej Muszkieterowie" z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

Za najciekawszą rolę żeńską uznano z kolei Cecylię Caban-Jacewską, grającą trzy różne role w spektaklach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu: Wandę w „Bez znieczulenia”, Mette w „Uroczystości” i Małą Syrenkę w przedstawieniu „Śmierć przyjeżdża w środę”.

Złota Maska za reżyserię powędrowała do Anny Augustynowicz, która na deskach Kochanowskiego przedstawiła swoją wizję "Ślubu" Gombrowicza.

W kategorii scenografia nagrodzono Agatę Dudę-Gracz za "Śmierć przyjeżdża w środę", za muzykę jury nagrodziło 3 twórców - Michała Dymnego, Piotra Żyłę i Karola Kossakowskiego za spektakl "Coś pomiędzy" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego, zaś maskę dla najlepszego scenarzysty odebrał Piotr Rowicki - autor tekstu "Bez znieczulenia", w Teatrze im. J. Kochanowskiego

Jury zdecydowało także o przyznaniu dwóch nagród specjalnych dla wyróżniających się aktorów. Otrzymali je Aleksandra Mikołajczyk i Krzysztof Jarota, z opolskich lalek.

Kultura i rozrywka

2021-06-17, godz. 17:55 W tym roku nie będzie plenerowej imprezy na Dni Gminy Głogówek Po raz kolejny nie odbędą się Dni Gminy Głogówek. Przed pandemią impreza cieszyła się bardzo dużą popularnością. Mimo, że w ostatnim czasie zakażenia… » więcej 2021-06-17, godz. 14:06 Dni Opola 2021 potrwają cały tydzień. "Każdy znajdzie coś dla siebie" W poniedziałek (21.07) startują tegoroczne Dni Opola. Cykl imprez potrwa cały tydzień. W święto miasta włączają się prawie wszystkie instytucje miej… » więcej 2021-06-17, godz. 09:45 Wręczono stypendia "Marszałkowskie Talenty". Mamy 30 laureatów! Wręczono stypendia 'Marszałkowskie Talenty'. Podczas uroczystej gali na błoniach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej nagrodzono 30 stypendystów. Projekty przez… » więcej 2021-06-16, godz. 21:00 Danse Macabre na scenie Modelatorni w Opolu. "To jest spektakl ruchowy, uniwersalny" Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprosił do realizacji przedstawienia w Modelatorni artystkę niezależną Renatę Piotrowską-Auffret. » więcej 2021-06-16, godz. 17:00 Film o powstaniach śląskich w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu W ramach obchodów stulecia III Powstania Śląskiego powstał film dokumentalny zatytułowany 'Powstania Śląskie. Muzyczne historie'. W sali widowiskowej Muzeum… » więcej 2021-06-16, godz. 14:30 Kluczbork: zapisy do szkoły muzycznej potrwają do 21 czerwca Większość szkół muzycznych Opolszczyzny zakończyło już przyjmowanie zgłoszeń rekrutacyjnych, ale Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Ignacego Jana… » więcej 2021-06-15, godz. 19:03 60 lat zamknięte w ponad stu wierszach - spotkanie autorskie z Edmundem Borzemskim w WBP Poeta Edmund Borzemski spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Pretekstem było zaprezentowanie najnowszego tomu poezji 'Hieroglify… » więcej 2021-06-14, godz. 19:30 Korfantowski poeta przedstawi swój nowy tom poezji Edmund Borzemski, pochodzący z Opola a mieszkający w Korfantowie poeta, zaprezentuje publiczności swój najnowszy tomik poezji. Spotkanie autorskie odbędzie… » więcej 2021-06-14, godz. 16:30 "Tacy sami" - to tytuł najlepszej piosenki przedszkolnej. Nagrody rozdane Za nami gala II Krajowego Festiwalu Piosenki Przedszkolnej. Z tej okazji laureaci wystąpili w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Grand Prix otrzymała piosenka… » więcej 2021-06-14, godz. 15:17 36. Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej zainaugorwane owacyjnie [ZDJĘCIA] W gronie muzycznych przyjaciół, przy dźwiękach zabytkowych organów kościoła ewangelickiego w Kluczborku i z długimi owacjami na stojąco na zakończenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »