Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-04-03, 22:12 Autor: Radio Opole

Żołnierzy Wyklętych chcą upamiętnić w Prudniku

Podczas konsultacji społecznych mieszkańcy Prudnika wypowiedzą się m.in. na temat nadania tamtejszemu rondu imienia Żołnierzy Wyklętych.
Z taką inicjatywą wyszła młodzież z miejscowego klubu Fundacji Sapere Aude. Organizacja ta zrzesza głównie studentów oraz uczniów szkół średnich. Konsultacje społeczne ogłosił burmistrz Prudnika.

- W 2013 obchodziliśmy Rok Żołnierzy Wyklętych - mówi Jarosław Szóstka z prudnickiego klubu Sapere Aude.

- Udało nam się w tej sprawie złożyć podanie. Droga legislacyjna trwała trochę długo. Tutaj w Prudniku brakuje takich odniesień do historii najnowszej, powojennej. Brakuje miejsc, gdzie można by tych bohaterów podziemia niepodległościowego, później antykomunistycznego w jakiś sposób uczcić. To miasto mogłoby złożyć hołd tym ludziom – uważa Jarosław Szóstka.

Inicjatorzy nadania rondu imienia Żołnierzy Wyklętych mają prawicowe poglądy i - jak twierdzą - ich pomysł nie jest oderwany od lokalnej historii. W Szybowicach niedaleko Prudnika w 1949 roku powstała jedna z ostatnich powojennych organizacji niepodległościowych w Polsce. Przyjęła ona nazwę Krajowej Armii Podziemnej.

- Aresztowania jej działaczy rozpoczęły się w 1952 roku – powiedział nam Franciszek Dendewicz, historyk z Szybowic. - Władysława Biernata i Hieronima Bednarskiego skazano na karę śmierci. Wyroki te wykonano. Jana Krecha posądzono, że współpracował z agentem amerykańskim i raz nawet przekroczył „zieloną” granicę udając się do Monachium. Skazano go na dożywocie. Pozostałym członkom tej organizacji orzeczono wyroki więzienia od półtora roku do 15 lat.

Rozpoczęte w gminie Prudnik konsultacje społeczne dotyczą nazw dwóch rond. Miejscowi radni zaproponowali, aby drugie skrzyżowanie przy wjeździe do miasta nosiło imię miejscowego kolarza Franciszka Surmińskiego. Mieszkańcy mogą się wypowiadać wypełniając ankiety. Dostępne są one m.in. na stronach internetowych urzędu miejskiego, w jego budynku oraz w starostwie i ratuszu. Konsultacje te potrwają do 15 kwietnia.

Mówi Jarosław Szóstka:

Mówi Franciszek Dendewicz:

Jan Poniatyszyn

Wiadomości z regionu

2024-04-25, godz. 17:00 Głogówek chce być przyjazny dla osób niepełnosprawnych Niepełnosprawni uczniowie z trzech powiatów będą mieli bezpieczny i komfortowy przewóz do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogówku. Gmina kupi… » więcej 2024-04-25, godz. 16:00 Zakład Aktywności Zawodowej przy Fundacji DOM działa już 20 lat Od 20 lat przekazują wsparcie w postaci szkoleń, praktyk i staży. Obecnie pracuje tam 60 osób z umiarkowanym lub znaczącym stopniem niepełnosprawności… » więcej 2024-04-25, godz. 15:46 Z fotela wiceburmistrza na... burmistrza. Krzysztof Reinert nowym włodarzem Gogolina Krzysztof Reinert, aktualny wiceburmistrz Gogolina, już za kilka dni będzie rządził w gminie. W wyborach samorządowych pokonał dwóch kontrkandydatów, potrzebna… » więcej 2024-04-25, godz. 15:41 Modernizacja koksowni w Zdzieszowicach na półmetku. Inwestycja warta 165 mln zł 165 mln zł kosztują prace modernizacyjne w zakładach koksowniczych ArcelorMittal Poland w Zdzieszowicach. Do nowo wybudowanego 90-metrowego komina, który zastąpił… » więcej 2024-04-25, godz. 14:30 "Tu się nie da przejść". Pacjenci mają problem z dotarciem do przychodni w Opolu [INTERWENCJA] - Piesi muszą tu wykonać slalom - skarży się mieszkanka Opola na drogę do przychodni 'Centrum' przy ulicy Kościuszki. Od kilku lat jest tam parking dla samochodów… » więcej 2024-04-25, godz. 14:05 To już jest koniec... Radni Opola zebrali się po raz ostatni w tej kadencji Dla 8 radnych Opola to była ostatnia okazja, by zabrać głos podczas dyskusji i zagłosować. Dziś (25.04) radni ósmej kadencji spotkali się po raz ostatni… » więcej 2024-04-25, godz. 14:00 "Słowem malowane - o rodzinie opowieści". Osoby z niepełnosprawnością recytowały poezję Zwykle występują tu gwiazdy muzyki. Dziś (25.04) sceną Narodowego Centrum Polskiej Piosenki zawładnęli uczniowie szkół specjalnych z całego województwa… » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Policjanci nie tylko łapią przestępców. Pomagają też w wyjątkowych sytuacjach Pomogli osobom w potrzebie, na ręce Komendanta Głównego Policji wpłynęło podziękowanie od lokalnych władz. » więcej 2024-04-25, godz. 12:15 Mieli montować fotowoltaikę, kradli miedziane przewody. Zatrzymano 7 pracowników Ukradli swojemu pracodawcy pół tony miedzianych przewodów, przyłapano ich na gorącym uczynku. Na początku kwietnia dzielnicowy z gminy Niemodlin dowiedział… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 W całej Polsce rośnie liczba zachorowań na krztusiec. Jak wygląda sytuacja na Opolszczyźnie? 24 przypadki zachorowania na krztusiec odnotowała do 15 kwietnia Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu. Przez cały ubiegły rok takich zakażeń… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »