Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-10-21, 15:08 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Największym problemem są bariery mentalne. Debata z pracodawcami na start Przystanku Dostępność

Debata z pracodawcami na start Przystanku Dostępność [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Debata z pracodawcami na start Przystanku Dostępność [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Debata z pracodawcami na start Przystanku Dostępność [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Debata z pracodawcami na start Przystanku Dostępność [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Debata z pracodawcami na start Przystanku Dostępność [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Debata z pracodawcami na start Przystanku Dostępność [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Debata poświęcona przygotowaniu rynku pracy dla osób ze szczególnymi potrzebami rozpoczęła 3. Ogólnopolskie Targi Dostępności i Przystanek Dostępność w Opolu. Celem wydarzenia jest prezentacja rozwiązań i technologii zwiększających dostępność oraz niwelujących bariery w codziennych aktywnościach. Dziś (21.10) w Studenckim Centrum Kultury spotkali się przedsiębiorcy oraz przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń.
- Jako zakład aktywizacji zawodowej szczególną uwagę zwracamy na możliwość niezależności finansowej i rozwoju zawodowego, stawiania pierwszych kroków w drodze do samodzielności - mówi Monika Kawa z ZAZ fundacji DOM w Opolu. - Aktywność zawodowa jest kluczowa, ważna, istotna i bardzo wiele zmienia w życiu naszych pracowników, którzy do nas trafiają. Jako zakład aktywności zatrudniamy w tym momencie 60 osób z niepełnosprawnościami, dając szansę właśnie na tę niezależność finansową i rozwój zawodowy.

- Myślę, że cały czas obawy są i po jednej, i po drugiej stronie, więc te bariery gdzieś tam głównie mentalne w głowach siedzą. Ale takie spotkania i wymiany informacji mają właśnie te bariery przełamywać - dodaje Łukasz Żmuda, dyrektor opolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- Jesteśmy takim ogniwem łączącym osoby, tę która szuka pracy i pracodawcy - mówi Justyna Szpilak, dyrektor opolskiego oddziału Fundacji Aktywizacja. - Oczywiście, ile niepełnosprawności, tyle potrzeb, a pracodawca, który chce zatrudnić pracownika z niepełnosprawnością powinien przede wszystkim zapytać. To jest podstawa, nie bójmy się. Zdajmy pytania i już na etapie choćby przygotowania oferty o pracę powinniśmy wskazać, że zachęcamy osoby z niepełnosprawnością do aplikowania na dane stanowisko pracy.

3. Ogólnopolskie Targi Dostępności i Przystanek Dostępność potrwają do 27 października. Jutro i pojutrze (22-23.10) targi przeniosą się do hali Toyota Park w Opolu. Tam zaprezentuje się kilkudziesięciu wystawców oferujących udogodnienia architektoniczne, cyfrowe oraz informacyjno-komunikacyjne.

Radio Opole jest partonem medialnym inicjatywy.
Justyna Szpilak
Monika Kawa, Łukasz Żmuda

Wiadomości z regionu

2024-10-21, godz. 20:00 Nowy szpital w Nysie? Za kilka tygodni poznamy szczegóły inwestycyjne Plany budowy nowego nyskiego szpitala szybko nabierają kształtów. Starosta nyski Daniel Palimąka po raz kolejny był w Warszawie, gdzie przeprowadził rozmowy… » więcej 2024-10-21, godz. 19:45 Faworyt nie zawiódł. Uni Opole wygrywa w Kaliszu Siatkarki Uni Opole z kompletem punktów w Kaliszu. W meczu 4. kolejki rozgrywek Tauron Ligi opolanki pokonały miejscowy MKS 3:1 (25:20, 26:28, 25:19 i 25:15)… » więcej 2024-10-21, godz. 18:44 1,1 miliona na "akcję zima" w powiecie brzeskim. Mogą być problemy z przejezdnością Jedna firma chce podjąć się zimowego utrzymania dróg w powiecie brzeskim. Władze nie kryją jednak, że jeśli zima będzie sroga, to kierowcy powinni szykować… » więcej 2024-10-21, godz. 18:33 Kluczbork: 2,5 promila i przejażdżka w niedzielne popołudnie. Zareagował inny kierowca Wzorowo zachował się jeden z kierowców w Kluczborku, uniemożliwiając dalszą jazdę pijanemu mężczyźnie. » więcej 2024-10-21, godz. 18:31 Gorąca debata w Kluczborku. Mieszkańcy gminy bronią się przed budową elektrowni wiatrowych Burzliwie i przy dużej frekwencji mieszkańców przebiegała dyskusja publiczna odnośnie lokalizacji elektrowni wiatrowych w gminie Kluczbork i całym powie… » więcej 2024-10-21, godz. 17:21 Apel o marchew, buraki, pietruszkę. Producenci warzyw mogą wspomóc powodzian Za pośrednictwem Caritas Diecezji Opolskiej osoby, które straciły swoje uprawy w powodzi proszą działkowiczów i producentów warzyw o wsparcie. Chodzi o… » więcej 2024-10-21, godz. 17:21 Bezzwrotne pożyczki dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź. Fundacja Rozwoju Śląska ma na to pieniądze Przedstawiciele Fundacji Rozwoju Śląska na prośbę władz gminy Głuchołazy spotkali się z miejscowymi przedsiębiorcami. Fundacja, która współpracuje… » więcej 2024-10-21, godz. 15:34 Nyscy ratownicy medyczni jeszcze w tym roku otrzymają nowe ambulanse Nowe erki trafią do Nysy i Głuchołaz. Starostwo powiatowe podjęło dzisiaj decyzję o zakupie dwóch karetek. » więcej 2024-10-21, godz. 15:23 "Ruszamy, choć z pewnymi ograniczeniami". To już ostatni etap uruchamiania nyskiego szpitala po powodzi W piątek ruszyły dwa oddziały - obserwacyjno-zakaźny i pediatria, teraz rozpoczął działalność Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz pozostałe oddziały. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »