Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-07-10, 13:00 Autor: Adam Wołek

27 lat od "wielkiej wody" w Opolu. Obecnie nie ma takiego zagrożenia

Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Mija 27 lat od zalania Opola podczas "powodzi tysiąclecia". W nocy z 9 na 10 lipca 1997 roku wielka woda wdarła się do stolicy regionu zalewając Zaodrze, część Metalchemu i wyspy Pasiekę oraz Bolko wraz z ogrodem zoologicznym. Fala powodziowa zatrzymała się na wysokości Starego Miasta.
- Nie spodziewaliśmy się takiego rozmiaru tragedii - mówi fotoreporter Jerzy Stemplewski, który jest autorem wielu zdjęć z "powodzi tysiąclecia", mieszkaniec zalanego Zaodrza. - Żona obudziła mnie o 5:00 rano. Samochody pływały. Oprócz zdjęć, kręciłem również filmy i dobrze, że wypracowałem sobie system posiadania zawsze naładowanych baterii. Przecież nie było prądu.

- Pracowaliśmy, mimo że radio również znalazło się pod wodą. Nasze studio było usytuowane w budynku poczty i telekomunikacji - wspomina Jacek Rudnik, edytor wiadomości w Radiu Opole. - To nie były warunki radiowe, ale nie o to chodziło. Spełnialiśmy misję. Czytaliśmy komunikaty mieszkańców szukających swoich bliskich. To właśnie Radio Opole przekazywało te informacje zdesperowanych mieszkańców. To była misja w stu procentach.

- Obecnie miasto jest dobrze zabezpieczone przed powodzią - informuje Dawid Ozimek, zastępca naczelnika Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. - Po pierwsze powstał zbiornik Racibórz Dolny. Poza tym w mieście przeprowadzono szereg inwestycji. Do tego modernizacja wałów, która już za nami. Mamy wybudowany mur oporowy wzdłuż Parku Nadodrzańskiego. Jeszcze jest sporo szandorów w Czarnowąsach.

Opole i okoliczne miejscowości chroni także polder Żelazna.
Jerzy Stemplewski
Jacek Rudnik
Dawid Ozimek

Wiadomości z regionu

2024-07-13, godz. 23:19 Zderzenie dwóch samochodów osobowych w Hanuszowie. Droga krajowa zablokowana Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło kilka minut po godz. 22 na odcinku drogi krajowej DK 46 Opole - Nysa w Hanuszowie. Są poszkodowani. Na miejscu… » więcej 2024-07-13, godz. 18:14 Historia jak żywa. Grupy rekonstrukcyjne spotkały się w Nysie Od wczesnych Słowian do II wojny światowej. Tak wygląda w niedzielę krajobraz nyskiej Reduty Kardynalskiej. » więcej 2024-07-13, godz. 16:31 Jeszcze w tym roku w budynku strzeleckiego starostwa pojawi się winda Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich doczeka się windy. Do tej pory jedynym udogodnieniem dla osób starszych czy poruszających się na wózkach był podjazd… » więcej 2024-07-13, godz. 16:31 Noc znowu może być burzowa. Jest nowe ostrzeżenie IMGW Opolskie dalej pozostaje w zasięgu burz. Wrocławskie biuro IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dot. możliwych burz oraz silnych opadów deszczu. » więcej 2024-07-13, godz. 16:01 Ruszyło koszenie rzepaku. Na razie plony poniżej przeciętnej Po jęczmieniu ozimym przyszedł czas na zbiory rzepaku i kukurydzy. W opinii rolników z północy województwa i powiatu krapkowickiego plony zapowiadają się… » więcej 2024-07-13, godz. 15:04 "Złota Kosa" w Piątkowicach zgromadziła tłumy. Tradycja trzyma się mocno [ZDJĘCIA] To już 22. raz spotkali się Piątkowicach zawodnicy, których specjalnością jest żniwowanie tradycyjnymi metodami. Zmagali się o Złotą Kosę. Do rywalizacji… » więcej 2024-07-13, godz. 14:36 "Z nami bezpiecznie" nad Jeziorem Nyskim. Prewencji nigdy za dużo! [ZDJĘCIA] Trwa 4. edycja pikniku 'Z nami bezpiecznie'. Służby tradycyjnie spotykają się z mieszkańcami regionu, by rozmawiać o bezpieczeństwie. Nad Jeziorem Nyskim… » więcej 2024-07-13, godz. 13:37 Tragiczne zdarzenie w w Otmuchowie. Mieszkaniec zginął przy udrażnianiu rowu podczas nawałnicy [AKTUALIZACJA] Po godzinie 21.30 w piątkowy (12.07) wieczór do straży pożarnej w Nysie dotarła informacja o zalewanych wodami deszczowymi dwóch posesjach w Otmuchowie… » więcej 2024-07-13, godz. 11:49 Opolskie POLREGIO wyremontuje trzy szynobusy. "One wrócą jak nowe" Przetarg na gruntowny remont trzech szynobusów dwuczłonowych ogłasza opolski oddział POLREGIO. Wobec planowanego zakupu nowych pociągów elektrycznych zwlekano… » więcej 2024-07-13, godz. 10:12 Muzeum upamiętniające Śląskich Teksańczyków powstało w Płużnicy Wielkiej W budynku dawnej szkoły w Płużnicy Wielkiej w powiecie strzeleckim powstała Izba Pamięci Śląskich Teksańczyków. Przypomnijmy, w poszukiwaniu lepszego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »