Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-07-10, 10:44 Autor: Krzysztof Rapp

Opolszczyzna najbezpieczniejsza w kraju - wynika z policyjnych statystyk

Magdalena Nguyen-Fudala [fot. Marcin Boczek]
Magdalena Nguyen-Fudala [fot. Marcin Boczek]
- Województwo Opolskie jest bezpieczne - powiedziała w dzisiejszej (10.07) Porannej Rozmowie Radia Opole komendant wojewódzka policji insp. Magdalena Nguyen-Fudala. Zasugerowała nawet, że najbezpieczniejsze w kraju, co potwierdzają statystyki.
- Łącznie w tym roku w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, sprawcy popełnili ponad 8 tys. przestępstw i to mniej niż w 2023 roku. I jest to w ogóle najmniejsza liczba przestępstw popełnianych w kraju. Najwięcej przybywa nam ostatnio przestępstw związanych z kradzieżami z włamaniem. W tym roku to około 500 takich przestępstw. Niestety jest to o ponad 180 więcej niż w roku ubiegłym - wylicza insp. Magdalena Nguyen-Fudala. Jak dodaje, wykrywalność tych przestępstw wynosi na Opolszczyźnie ok. 70 procent.

Z policyjnych statystyk wynika także, że w tym roku nastąpił też wzrost przestępstw z uszczerbkiem na zdrowiu.

Zapytaliśmy jak wygląda mierzenie się z cyberprzestępczością na Opolszczyźnie?

- Najwięcej przestępstw związanych jest z phishingiem, czyli z wysyłaniem tych wiadomości SMS-owych, na które się - mówiąc kolokwialnie - łapiemy. Tego jest mnóstwo - phishingów, smishingów, wishingów. Natomiast puenta jest zawsze jedna. Tak naprawdę to, na ile złapiemy czy ustalimy sprawców, na ile ustalimy instytucje, które są tam po drodze, czy bankowcy. Bo to jest ten etap, gdzie banki są podmiotem pośrednim, to tak naprawdę zawsze chodzi o świadomość ludzi - mówi gość Radia Opole.

To stąd tak liczne akcje prewencyjne z udziałem policji. Spotkania profilaktyczne obywają się zarówno z przedstawicielami banków, z seniorami czy z młodzieżą.

Dodajmy, że jutro (11.07) w Strzelcach Opolskich, na pl. Żeromskiego, o godz. 10:00 rozpoczną się obchody Wojewódzkiego Święta Policji. Będą odznaczenia, medale i awanse na wyższe stopnie.
insp. Magdalena Nguyen-Fudala cz.1
insp. Magdalena Nguyen-Fudala cz.2

Wiadomości z regionu

2024-07-13, godz. 23:19 Zderzenie dwóch samochodów osobowych w Hanuszowie. Droga krajowa zablokowana Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło kilka minut po godz. 22 na odcinku drogi krajowej DK 46 Opole - Nysa w Hanuszowie. Są poszkodowani. Na miejscu… » więcej 2024-07-13, godz. 18:14 Historia jak żywa. Grupy rekonstrukcyjne spotkały się w Nysie Od wczesnych Słowian do II wojny światowej. Tak wygląda w niedzielę krajobraz nyskiej Reduty Kardynalskiej. » więcej 2024-07-13, godz. 16:31 Jeszcze w tym roku w budynku strzeleckiego starostwa pojawi się winda Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich doczeka się windy. Do tej pory jedynym udogodnieniem dla osób starszych czy poruszających się na wózkach był podjazd… » więcej 2024-07-13, godz. 16:31 Noc znowu może być burzowa. Jest nowe ostrzeżenie IMGW Opolskie dalej pozostaje w zasięgu burz. Wrocławskie biuro IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dot. możliwych burz oraz silnych opadów deszczu. » więcej 2024-07-13, godz. 16:01 Ruszyło koszenie rzepaku. Na razie plony poniżej przeciętnej Po jęczmieniu ozimym przyszedł czas na zbiory rzepaku i kukurydzy. W opinii rolników z północy województwa i powiatu krapkowickiego plony zapowiadają się… » więcej 2024-07-13, godz. 15:04 "Złota Kosa" w Piątkowicach zgromadziła tłumy. Tradycja trzyma się mocno [ZDJĘCIA] To już 22. raz spotkali się Piątkowicach zawodnicy, których specjalnością jest żniwowanie tradycyjnymi metodami. Zmagali się o Złotą Kosę. Do rywalizacji… » więcej 2024-07-13, godz. 14:36 "Z nami bezpiecznie" nad Jeziorem Nyskim. Prewencji nigdy za dużo! [ZDJĘCIA] Trwa 4. edycja pikniku 'Z nami bezpiecznie'. Służby tradycyjnie spotykają się z mieszkańcami regionu, by rozmawiać o bezpieczeństwie. Nad Jeziorem Nyskim… » więcej 2024-07-13, godz. 13:37 Tragiczne zdarzenie w w Otmuchowie. Mieszkaniec zginął przy udrażnianiu rowu podczas nawałnicy [AKTUALIZACJA] Po godzinie 21.30 w piątkowy (12.07) wieczór do straży pożarnej w Nysie dotarła informacja o zalewanych wodami deszczowymi dwóch posesjach w Otmuchowie… » więcej 2024-07-13, godz. 11:49 Opolskie POLREGIO wyremontuje trzy szynobusy. "One wrócą jak nowe" Przetarg na gruntowny remont trzech szynobusów dwuczłonowych ogłasza opolski oddział POLREGIO. Wobec planowanego zakupu nowych pociągów elektrycznych zwlekano… » więcej 2024-07-13, godz. 10:12 Muzeum upamiętniające Śląskich Teksańczyków powstało w Płużnicy Wielkiej W budynku dawnej szkoły w Płużnicy Wielkiej w powiecie strzeleckim powstała Izba Pamięci Śląskich Teksańczyków. Przypomnijmy, w poszukiwaniu lepszego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »