Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-24, 13:00 Autor: Mariusz Majeran/PAP

61. KFPP: "Opole znów łączy". Święto polskiej piosenki startuje już za tydzień

Konferencja prasowa 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki [fot. Marcin Boczek]
Konferencja prasowa 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki [fot. Marcin Boczek]
Wojciech Iwański - konferencja prasowa 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki [fot. Marcin Boczek]
Wojciech Iwański - konferencja prasowa 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki [fot. Marcin Boczek]
Gwiazdy, realizatorzy i prowadzący poszczególne koncerty spotkali się na konferencji prasowej 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie. Dowiedzieliśmy się, kto wystąpi w poszczególnych koncertach.
Dyrektorem artystycznym tegorocznego święta polskiej piosenki w Opolu jest Wojciech Iwański, który zapewnia, że będzie to święto piosenki i najważniejsi są na nim wykonawcy.

- Hasło tegorocznego festiwalu to "61. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki - znów łączy" - mówi Wojciech Iwański. - Opole znów łączy, ponieważ Opole w tym roku łączy przede wszystkim pokolenia. Będą muzycy, którzy niebawem być może już przestaną śpiewać, ale też będą. I będą ci, którzy są bardzo, bardzo młodzi, ale łączy również w takim sensie, że wszyscy jesteśmy jedną wielką muzyczną rodziną. I tak ma być. To jest nasz cel. Poza tym to ma być święto piosenki. To nie ma być święto tańca, to ma być święto piosenki.

Wojciech Iwański jest także reżyserem niedzielnego koncertu, w którym usłyszymy piosenki Janusza Kondratowicza. Radio Opole jest patronem medialnym festiwalu.

Dodajmy, festiwal rozpocznie się 31 maja i potrwa do 2 czerwca.

Jeśli chodzi o program 61. KFPP, po kilkuletniej przerwie wracają „Kabareton” i „SuperJedynki”. Ponadto będzie recital Michała Bajora w 50-lecie jego występu na deskach amfiteatru w Opolu.

W pierwszy dzień festiwalu odbędą się dwa koncerty - „Premiery” i „Debiuty - Niemen symfonicznie”. W „Premierach” weźmie udział dziesięcioro wykonawców: Alicja, Lanberry, Józefina & Skubas, Łukasz Drapała, Piotr Cugowski, Zabłocki Osobiście & Czesław Mozil, Monika Lewczuk, Marcin Sójka, Tatiana Okupnik oraz Jan Górka – laureat programu „The Voice of Poland”. Koncert dopełni recital Kayah i Andrzeja Piasecznego, którzy też będą go prowadzić.

W kolejnym, piątkowym segmencie - „Debiuty - Niemen symfonicznie” dziesięcioro wykonawców zaśpiewa wybrane przeboje z repertuaru Czesława Niemena w symfonicznych aranżacjach.

Pomiędzy „Premierami” i „Debiutami” zaplanowany jest recital Michała Bajora. Artysta będzie świętował 50. rocznicę swojej obecności na opolskiej scenie. W 1974 roku na deskach Amfiteatru zaprezentował utwór „I niby cóż” w koncercie „To śpiewa młodość”. Gośćmi specjalnymi tego wydarzenia będą: Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz i Kayah.

Drugi dzień 61. KFPP w Opolu stoi pod znakiem koncertu „SuperJedynki”, podczas którego na scenie pojawią się gwiazdy polskiego rocka. Swoje najpopularniejsze przeboje wykonają: Bajm, Big Cyc, Lady Pank, Wilki, Proletaryat, Kobranocka, Kasia Kowalska, Zalewski, Tomek Lipiński, Oddział Zamknięty, Sztywny Pal Azji i Chłopcy z Placu Broni. Wydarzenie poprowadzi Marcin Daniec.

W kolejnym powracającym do Opola segmencie - „Kabaretonie”, wystąpią popularne kabarety i związani z tym nurtem artyści, m.in.: Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Młodych Panów, Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Nowaki, Kabaret K2, Grupa MoCarta, Zenon Laskowik, Jerzy Kryszak i Zbigniew Zamachowski. Prowadzenie: Piotr Bałtroczyk.

W niedzielę TVP zaprasza natomiast na koncert „Zakochani są wśród nas” z piosenkami Janusza Kondratowicza. Ten poeta, satyryk i dziennikarz napisał setki tekstów dla czołowych polskich artystów (np. „10 w skali Beauforta”, „Tyle słońca w całym mieście”, „Papierowy księżyc”). W koncercie wystąpią: Kayah, Mietek Szcześniak, Natalia Kukulska, Staszek Sojka, Roxie Węgiel, Piotr Cugowski, Damian Ukeje, Ewelina Flinta, Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz, Andrzej Lampert, Natalia Przybysz, Kasia Moś, Ania Rusowicz, Bovska, Krzysztof Zalewski, Ania Karwan, Alicja Majewska, Kasia Wilk i Marcin Wyrostek. Orkiestrę poprowadzi Adam Sztaba, który będzie też autorem wszystkich aranżacji. Artystów zapowiadać będzie Jacek Cygan.

Ponadto, w trakcie opolskiego festiwalu pamięć Jana Ptaszyna Wróblewskiego swoim występem uczci Kuba Badach.
Wojciech Iwański

Wiadomości z regionu

2024-06-20, godz. 07:01 Uwaga kierowcy! Utrudnienia na DK45 w Straduni Na tej drodze krajowej nr 45 w Straduni samochód osobowy uderzył w słup energetyczny. Poszkodowana została jedna osoba. » więcej 2024-06-19, godz. 22:00 Wichury i burze w woj. opolskim. Sporo interwencji straży pożarnej Po przejściu frontu burzowego przez województwo opolskie, strażacy notują już pierwsze zgłoszenia do usuwania szkód. W sumie do godziny 16:30 odnotowano… » więcej 2024-06-19, godz. 19:30 USK szuka pieniędzy na budowę Centrum Sercowo-Naczyniowego. Koszt to 440 mln złotych Około 440 mln złotych - to szacowany koszt budowy Centrum Sercowo-Naczyniowego przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Dla opolskiej placówki priorytetem… » więcej 2024-06-19, godz. 18:45 Szpital w Prudniku wychodzi na prostą. Pomogła terapia naprawcza Do 700 tysięcy złotych zmalała strata finansowa szpitala powiatowego w Prudniku. Efekty przynosi wdrożony w ubiegłym roku plan naprawczy. Pozytywna jest też… » więcej 2024-06-19, godz. 18:41 Wypadek na DK11. Jedna osoba została ranna, droga jest już przejezdna Mamy utrudnienia na DK11 na odcinku Byczyna - Olesno. W pobliżu miejscowości Ligota Zamecka przed godziną 18:00 doszło do zderzenia pojazdu ciężarowego… » więcej 2024-06-19, godz. 17:40 Radni sejmiku wyrazili zgodę na zwolnienie Wojciecha Komarzyńskiego z WFOŚiGW Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego radni podjęli uchwałę o wyrażeniu zgody na rozwiązanie stosunku pracy przez Wojewódzki Fundusz Ochrony… » więcej 2024-06-19, godz. 17:00 Pieniądze na drogi. Kolejne gminy podpisały umowy Kolejne gminy z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. » więcej 2024-06-19, godz. 16:45 Czapka, woda i unikanie ekspozycji na słońce. Lekarze radzą, jak radzić sobie z upałami Słupki rtęci na termometrach przekroczyły 30 stopni. Mieszkańcy regionu mierzą się z falą upałów, medycy przestrzegają przed nadmierną ekspozycją na… » więcej 2024-06-19, godz. 16:00 Zamek z audioprzewodnikiem. Nowa atrakcja dla odwiedzających Brzeg Zamek Piastów Śląskich w Brzegu zaprasza w wakacje do poznania tego miejsca z wirtualnym przewodnikiem. To nowa atrakcja dla wszystkich gości, którzy mają… » więcej 2024-06-19, godz. 16:00 Środa upalna i burzowa. Ostrzeżenie IMGW i alerty RCB Ostrzeżenie 2. stopnia (w trzystopniowej skali) dotyczące burz wydało dla województwa opolskiego wrocławskie biuro IMGW. Burzom towarzyszyć mogą silne opady… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »