Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-04-18, 19:54 Autor: Jan Poniatyszyn

Porozumienie na trzy miesiące, potem nowa umowa. Po negocjacjach "ściekowych" w Nysie

Zdjęcie ilustracyjne [fot. frdl.org.pl]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. frdl.org.pl]
Porozumienie zawarły spółki komunalne z Nysy i Głuchołaz. Od dwóch lat toczą spór o ceny ścieków. Z gminy Głuchołazy odbiera je nyska oczyszczalnia spółki "AKWA”, której szefowa przekazała Radiu Opole, że konieczne jest podniesienie cen usługi.
Na zaproszenie samorządu odbyło się dzisiaj (18.04) spotkanie stron konfliktu i władz gmin. Uczestniczyli w nim też dyrektorzy służb prawnych i zarządzania kryzysowego urzędu wojewódzkiego oraz przedstawiciel sanepidu.

- Spotkanie to poprzedziły negocjacje, które prowadzili prezesi obu spółek – relacjonuje Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz kandydujący na burmistrza tego miasta. – Czyli spółki głuchołaskie „Wodociągi” i nyska „AKWA” uzgodniły tymczasowe porozumienie na trzy miesiące. W tym czasie stawki za ścieki pozostają bez zmian. W ciągu tych trzech miesięcy spółki zobowiązały się uzgodnić wspólną umowę na przyszłość, która będzie regulowała zasady współpracy. Stawki dla mieszkańców z tytułu tej umowy nie wzrastają.

Przypomnijmy. Wczoraj (17.04) Edyta Peikert, prezes nyskiej spółka „AKWA” wycofała się z zapowiedzi zakręcenia zaworu na kolektorze odbierającym ścieki z gminy Głuchołazy. Od tamtejszych „Wodociągów” domagała się większych opłat, które mimo rosnących kosztów nie uległy zmianie od dwóch lat. Władze Głuchołaz twierdzą, że mimo zerwania umowy ich spółka nie ma żadnych zaległości finansowych.

- Spór nie dotyczy tego, że nie zgadzamy się na żadną podwyżkę, ale ile mamy płacić za oczyszczanie naszych ścieków i jakie są realne koszty – uważa wiceburmistrz Sambor.
Roman Sambor

Wiadomości z regionu

2024-05-27, godz. 18:45 Festiwal od kuchni, wywiady, transmisje koncertów. Rusza studio festiwalowe Radia Opole Radio Opole będzie nadawać prosto z opolskiego amfiteatru. Nasz wóz transmisyjny już został ustawiony przed Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, a we wtorek… » więcej 2024-05-27, godz. 17:58 To już ostatnie szlify. Scenografia na 61. KFPP na ukończeniu Budowa dekoracji do 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu jest już na ostatniej prostej. W tym roku również nie zabraknie złotych elementów scenografii… » więcej 2024-05-27, godz. 17:37 Polska 2050 chce walczyć z uliczną mową nienawiści. Działacze ruszyli w teren, by zmywać obraźliwe napisy 'Na ulicach Opola nie ma miejsca na mowę nienawiści skierowaną w stronę imigrantów z Ukrainy' - tak przekonują działacze Polski 2050, którzy postanowili… » więcej 2024-05-27, godz. 16:11 Odkrywają „skrawek ojcowizny dla siebie i dla innych”. Młodzi krajoznawcy zawitali do Prudnika Prudnik był gospodarzem finału 31. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Jego laureaci w nagrodę zwiedzali najciekawsze… » więcej 2024-05-27, godz. 16:00 Ktoś zastrzelił bociana w Hajdukach Nyskich. Policja szuka sprawcy W Hajdukach Nyskich ktoś strzelał z broni o małym kalibrze, prawdopodobnie prochowej, do bociana białego. » więcej 2024-05-27, godz. 15:53 "Województwo ma unikatową szansę na zdobycie mandatu". Nowoczesna popiera Andrzeja Bułę Nowoczesna wspólnie ze stowarzyszeniem „Młodych Nowoczesnych” z oficjalnym poparciem dla Andrzeja Buły w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Poseł Witold… » więcej 2024-05-27, godz. 14:51 Obchody Dnia Weterana i 25-lecia Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Było wręczenie odznaczeń, okolicznościowe wystąpienia gości, Apel Pamięci, a także wręczenie dyplomów, pucharów i nagród. Dziś na Placu Wolności… » więcej 2024-05-27, godz. 14:00 ADR pod kontrolą. Akcja WITD na drogach województwa Zmasowane kontrole ciężarówek, którymi przewożone są towary niebezpieczne przeprowadzili inspektorzy transportu drogowego. Na 42 sprawdzone auta w 5 przypadkach… » więcej 2024-05-27, godz. 12:47 Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego uzupełnia tabor Bezpieczeństwo mieszkańców Opolszczyzny będzie wzmocnione. Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego poinformował o przekazanej dotacji na dwa nowe ambulanse… » więcej 2024-05-27, godz. 12:41 Akcja USK w Opolu dla mam małych pacjentów. Był fryzjer i kosmetyczki Zabiegi na dłonie oraz twarz, a wcześniej wizyta fryzjera. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zadbał o mamy małych pacjentów. Upiększaniem pań zajęły… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »