Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-04-18, 17:30 Autor: Adam Wołek

Nowi obywatele Polski w regionie. Uroczyste wręczenie dokumentów

Uroczyste nadanie 11 obywatelstw polskich dla osób z Ukrainy i Białorusi [fot. Sławomir Mielnik]
Uroczyste nadanie 11 obywatelstw polskich dla osób z Ukrainy i Białorusi [fot. Sławomir Mielnik]
11 osób z Ukrainy i Białorusi, odebrało dziś (18.04) dokumenty, które uznają ich za obywateli Polski.
Uroczystość zorganizowano w urzędzie wojewódzkim. Wojewoda Opolski Monika Jurek podkreśla, że udało się powrócić do starej, uroczystej formuły wręczania tych dokumentów.

- W pandemii i tuz po takie uroczystości się tu nie odbywały, postanowiliśmy wskrzesić tę tradycję, bo uzyskanie obywatelstwa to wielkie wydarzenie w życiu ludzi. A i dla nas to jest wzniosła uroczystość - mówi Monika Jurek.

- Wiążemy przyszłość z Polską. Bardzo mi się tu podoba, chodzę do szkoły i lubię polską kulturę i folklor - powiedziała Sofia, 12-latka pochodząca z Ukrainy.

- Moi dziadkowie i rodzice byli Polakami. Ja całe życie starałem się, by powrócić do ojczyzny - dodał Dymitr, który wychował się na Białorusi.

- By uzyskać obywatelstwo trzeba spełnić szereg wymagań, ale jest grupa, która ma łatwiej - mówi Anna Bartoszek-Dec, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego. - Najkrócej czekają osoby, które mają polskie pochodzenie i Kartę Polaka. One czekają rok, by złożyć wniosek o obywatelstwo - dodaje.

Osoby bez polskiego pochodzenia, starające się o obywatelstwo naszego kraju, muszą udokumentować stały pobyt - minimum 3 lata.
Monika Jurek
Sofia i Dymitr
Anna Bartoszek-Dec

Wiadomości z regionu

2024-05-29, godz. 22:03 "Różnorodność jest siłą i zasobem". Szymon Hołownia w Opolu Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia przyjechał dzisiaj (29.05) do Opola. Wsparł Różę Thun, która startuje w eurowyborach z listy Trzeciej Drogi w okręgu… » więcej 2024-05-29, godz. 20:00 Strażacy świętowali w Prudniku. Wręczono odznaczenia i awanse Dzień Strażaka obchodzono oficjalnie oraz piknikowo w Prudniku. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia, awanse i nagrody rzeczowe. Za oddaną służbę… » więcej 2024-05-29, godz. 19:00 Opolscy policjanci gotowi do sezonu nad jeziorami turawskimi Policja oficjalnie rozpoczęła sezon wodny nad jeziorami turawskimi. Funkcjonariusze zapowiadają patrole na wodzie, nad wodą i wytężone kontrole trzeźwości… » więcej 2024-05-29, godz. 18:00 Metamorfoza DPS-u w Prudniku. Będą komfortowe warunki pobytu seniorów i niepełnosprawnych Więcej udogodnień i pomieszczeń dla pensjonariuszy - to efekt gruntownej modernizacji Domu Pomocy Społecznej w Prudniku. Zakres inwestycji obejmuje przebudowę… » więcej 2024-05-29, godz. 17:15 Jednak weto. Prezydent Andrzej Duda zadecydował w sprawie uznania języka śląskiego Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym i przekazał ustawę Sejmowi do ponownego… » więcej 2024-05-29, godz. 16:52 Dramatyczna sytuacja pracowników walcowni z Zawadzkiego. "Szukamy rozwiązań" Sytuacja w Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem jest dramatyczna. Do końca września prace straci ponad 400 osób. Dziś (29.05) z częścią załogi zakładu, jego… » więcej 2024-05-29, godz. 16:15 Do rodziny Odry Opole dołączyło sześć kolejnych lokalnych klubów Rodło Opole, UKP Gol Opole, UKS Dziesiątka Opole, LZS Sławice, Groszmal Opole oraz LZS Grudzice - te kluby sportowe stały się oficjalnymi partnerami Odry… » więcej 2024-05-29, godz. 16:15 Podczas remontu pałacu w Wysokiej odkryto unikatowe malowidła cenionego artysty z XVIII wieku Wyjątkowe odkrycie w pałacu w Wysokiej. Podczas prac remontowych w głównym salonie zabytkowego obiektu natrafiono na malowidła ścienne Fratiska Sebastiniego… » więcej 2024-05-29, godz. 15:30 Uczniowie opolskiej "dziewiątki" nie zapomną o gen. Andersie Gen. Władysław Anders od dziś będzie lepiej znany uczniom opolskiego liceum nr 9. Na ścianie placówki odsłonięto poświęconą mu tablicę, a młodzież… » więcej 2024-05-29, godz. 13:20 Wjechał ciężarówką w słup i ogrodzenie domu w Kopicach, a następnie uciekł Mieszkańców jednej z posesji w Kopicach (gm. Grodków) obudził dziś hałas. W przydrożny słup, ogrodzenie posesji i dom tuż po 6:30 uderzył samochód ciężarowy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »