Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-03-24, 14:20 Autor: Witold Wośtak

47. Jarmark Wielkanocny w Bierkowicach. "Zawsze staramy się przygotować bogatą ofertę" [ZDJĘCIA]

47. Jarmark Wielkanocny w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Adam Dubiński]
47. Jarmark Wielkanocny w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Adam Dubiński]
Pisanki, kroszonki, wiklina, świąteczne ozdoby, pokaz obrzędu topienia marzanny, mini zoo i występy artystyczne. Między innymi takie atrakcje przygotowano dla uczestników 47. Jarmarku Wielkanocnego w Muzeum Wsi Opolskiej. Tegoroczny tytuł imprezy to "Ponad granicami - folklor, sztuka i rękodzieło na pograniczu polsko-czeskim".
- Zawsze staramy się przygotować bogatą ofertę związaną z Wielkanocą - mówi Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej. - Wiadomo, że nie może zabraknąć na stole wielkanocnym kroszonek i pisanek. I ktoś, kto sam nie potrafi ich takich pięknych zrobić, może tutaj u twórców ludowych kupić tutaj taką kroszonkę, pisankę albo jajko wykonywane inną techniką zdobniczą. Jest też dosyć rozbudowana oferta na inne ozdoby stołu wielkanocnego.

Koło Gospodyń Wiejskich z Michałowa w gminie Olszanka oferowało babki wielkanocne i rozmaite ciasta. - Jesteśmy tu od kilku lat - mówi Joanna Sendyka, jedna z gospodyń. - Nasze gospodynie bardzo się starają i to nie jest produkt tylko jednej osoby. Wszystkie są cudowne. Największą popularnością cieszą się serniki, jabłeczniki, ale też ciasta, które przyciągają uwagę - z domieszką owoców, galaretek.

Małgorzata Namysłowska-Antkiewicz, współwłaścicielka pracowni ceramiki i rękodzieła w Bielsku-Białej, przywiozła do Opola ręcznie robione jaja ceramiczne. -Wylane z masy lejnej ceramicznej. Obrobione, wypalone, potem mąż je szkliwi na różne kolory. A potem jaj je maluję. Głównie motywy roślinne, kwiaty, od wiosennych aż po jesienne. Bardzo kocham te motywy, dlatego one goszczą na tych moich jajach.

Uczestniczki oceniają jarmark wysoko i są pod wrażeniem poziomu rękodzieła. - Zawsze kupujemy sobie słynne kroszonki oraz nożyki do nich. Kupujemy też przyprawy. - Piękne są te Bierkowice, przyjeżdżamy tu co roku i będziemy dalej przyjeżdżali. Są problemy z parkingiem, ale mam nadzieję, że to się kiedyś poprawi. - Nie spodziewałam się, że tu będzie tak fajnie, że tu będzie tyle atrakcji. Bardzo mi się podoba. A już na początku, te stoiska z tymi artystycznymi wyrobami, wszystko robią ci państwo, którzy to wystawiają. Jestem pełna podziwu.

Radio Opole objęło bierkowicki jarmark patronatem medialnym. Impreza potrwa do 17:00.

Wiadomości z regionu

2024-04-23, godz. 20:00 Powstaje filmowy komediodramat o życiu w czasach PRL-u. "Problem alkoholowy był wtedy dość spory" W Prudniku trwają zdjęcia do filmu 'Kiedyś to było'. Komediodramat kręcony będzie głównie w pobliskiej Rudziczce i opowiada o czasach PRL-u. Kanwą są… » więcej 2024-04-23, godz. 18:45 Zmiana warty w Praszce. Burmistrz Tkaczyński ustępuje Włodzimierzowi Stochniałkowi Po niemal 18 latach zmienia się włodarz gminy Praszka. W niedzielnej drugiej turze wyborów samorządowych Włodzimierz Stochniałek (Trzecia Droga) wygrał… » więcej 2024-04-23, godz. 17:15 Są szanse na dużą przebudowę ulicy Łąkowej w Opolu. Trzeba będzie wystąpić o ZRID [INTERWENCJA] Są plany przebudowy ulicy Łąkowej na Nadodrzu w Opolu. Powracamy do tematu poruszanego w dzisiejszym (23.04) magazynie interwencyjnym. » więcej 2024-04-23, godz. 17:00 Kolejne utrudnienia na DK45. Będzie kilka zmian w organizacji ruchu Kolejne zmiany czekają kierowców na remontowanym odcinku DK45 pomiędzy Rogowem Opolskim a Krapkowicami. » więcej 2024-04-23, godz. 16:15 Sadzonki za makulaturę oferuje ReUżytkownia w Opolu z okazji Światowego Dnia Ziemi 10 kilogramów makulatury za sadzonkę ziół, kwiatów lub materiałową torbę. To dzisiejsza propozycja ReUżytkowni w Opolu z okazji Światowego Dnia Ziem… » więcej 2024-04-23, godz. 16:15 Praktyki prudnickich uczniów we Włoszech i Hiszpanii. Zwiększają swoje kompetencje i poznają system pracy w UE We włoskim Reggio Emilia kwalifikacje podnoszą uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku. Kolejna grupa młodzieży odbędzie praktyki zawodowe na Wyspach… » więcej 2024-04-23, godz. 16:00 Gwizdek "bohaterem" porodu cesarskiego. "Pacjentka bierze czynny udział w urodzeniu się dziecka" Trzeba nauczyć się gwizdać i oddychać z przepony. To część wymogów, które musi spełnić przyszła mama, aby móc urodzić dziecko poprzez poród francuski… » więcej 2024-04-23, godz. 14:39 31 głosów zdecydowało o wygranej Andrzeja Wesołowskiego w Tułowicach 31 głosów zadecydowało o tym, że Andrzej Wesołowski będzie pełnił funkcję burmistrza Tułowic przez kolejnych 5 lat. W wyborczej „dogrywce” zmierzył… » więcej 2024-04-23, godz. 14:15 Zakasają rękawy i będą sprzątać rzeki. Rusza międzynarodowa akcja "Czysta Odra" Opony, butelki, niedopałki papierosów, a nawet elementy sprzętu domowego czy wanny. To wszystko można znaleźć w Odrze, dlatego trzeba ją sprzątać. Niebawem… » więcej 2024-04-23, godz. 12:15 Nielegalne składowisko odpadów w Krapkowicach. Policja zatrzymała dwie osoby 45-letni mężczyzna i jego o 9 lat starszy kolega zostali zatrzymani przez opolskich policjantów w związku z kolejnym wątkiem śledztwa w sprawie 'mafii … » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »