Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-03-21, 07:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Czy czeski pociąg zabierze polskich turystów? Trwają rozmowy ws. przystanków w Pokrzywnej i centrum Głuchołaz

Wyremontowana przez gminę stacja kolejowa w Głuchołazach. U góry jest tzw. tor czeski [fot. Jan Poniatyszyn]
Wyremontowana przez gminę stacja kolejowa w Głuchołazach. U góry jest tzw. tor czeski [fot. Jan Poniatyszyn]
Wyremontowana przez gminę stacja kolejowa w Głuchołazach. U góry jest tzw. tor czeski [fot. Jan Poniatyszyn]
Wyremontowana przez gminę stacja kolejowa w Głuchołazach. U góry jest tzw. tor czeski [fot. Jan Poniatyszyn]
Dyplomatyczne działania dają nadzieję zwiększenia dostępności międzynarodowej komunikacji kolejowej w Górach Opawskich. Od wielu lat dyskutowany jest problem czeskiego pociągu, który tranzytem przejeżdża przez południe Opolszczyzny. Kursując na trasie Jesenik – Krnov zabiera pasażerów jedynie ze stacji na peryferiach Głuchołaz z dala od centrum miasta. Natomiast postulowane jest, aby zatrzymywał się również na przystanku Głuchołazy Miasto i w Pokrzywnej.
- To połączenie kolejowe odbywa się na podstawie dekretu Bieruta z 1948 roku i to jest jakieś kuriozum – uważa wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor. - Myśmy kilkanaście lat temu przejęli nieczynny dworzec kolejowy Głuchołazy Miasto, który następnie został naszym staraniem wyremontowany. Tor tzw. czeski jest na nasypie ok. siedem metrów wyżej. Nie można z niego skorzystać ze względu na brak peronu. Pociąg musi jechać za miasto i tam się dopiero zatrzymuje. Natomiast gmina ma niewielkie możliwości inwestowania w peron, bo to jest własność PKP. Brakowało do tej pory stanowiska czeskiej strony.

- W rejonie pogranicza turystyka jest naszym bardzo mocnym filarem, ale potrzebuje dobrej komunikacji – wskazuje Artur Żurakowski, Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Opolu. - Udało nam się spowodować zainteresowanie strony czeskiej poprzez konkretne spotkanie naszego ambasadora Brzetislava Danczaka z ministrem transportu, a następnie z przedstawicielami czeskich kolei. To oni użytkują te transgraniczne tory. Niebawem będziemy mieli wizytę pana ambasadora w Opolu z propozycją umówienia spotkania dwustronnego obydwu rządów, bo na tym szczeblu musimy to rozstrzygnąć. Mamy wielki potencjał turystyczny. Chcemy, żeby także odwiedzany był drogą kolejową.
Roman Sambor
Artur Żurakowski

Wiadomości z regionu

2024-05-23, godz. 09:47 Mieszkańcy Chmielowic zabiegają o przejście dla pieszych [INTERWENCJA] - Codziennie ryzykujemy swoje życie - tak mówią mieszkańcy Chmielowic, którzy interweniują w Radiu Opole w sprawie przejścia dla pieszych. Przy ulicy Centralnej… » więcej 2024-05-23, godz. 09:45 Syreny i blokada drogi wojewódzkiej 454. Mieszkańcy walczą o obwodnicę Jak zapowiadali, tak zrobili. Grupa mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki, domagająca się dokończenia budowy obwodnicy, zablokowała dziś (23.05) o godz. 9:00… » więcej 2024-05-23, godz. 08:27 Może zagrzmieć. Jest alert pogodowy dla 3 powiatów w regionie Synoptycy IMGW ostrzegają przed burzami. Wydali pogodowy alert pierwszego stopnia dla powiatów głubczyckiego, nyskiego i prudnickiego. » więcej 2024-05-23, godz. 08:00 Znikają małe sklepy w Prudniku. Gmina udostępni puste lokale młodym przedsiębiorcom Coraz więcej zamkniętych sklepów i lokali usługowych w Prudniku. Lokalni przedsiębiorcy likwidują działalność, ponieważ nie wytrzymują konkurencji z… » więcej 2024-05-22, godz. 20:00 Głuchołazy i Zlate Hory wspólnie po auta dla strażaków Głuchołazy i czeskie Zlate Hory chcą wspólnie kupować samochody ratowniczo-gaśnicze dla swoich jednostek OSP. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo na pograniczu… » więcej 2024-05-22, godz. 19:00 Likwidacja walcowni Andrzej uderzy w budżet gminy. Burmistrz chce pomóc mieszkańcom „To dramatyczna informacja dla całej gminy Zawadzkie” - tak wiadomość o likwidacji Walcowni Rur Andrzej komentuje burmistrz gminy Michał Rytel. Przypomnijmy… » więcej 2024-05-22, godz. 18:00 Co dalej z odlewnią żeliwa w Nysie. Do PUP-u wpłynął wniosek o możliwych zwolnieniach grupowych Czy dojdzie do zwolnień grupowych w Nysie? Powiatowy Urząd Pracy otrzymał zgłoszenie od właściciela nyskiej odlewni żeliwa, który wystawił zakład na… » więcej 2024-05-22, godz. 17:44 Ta budka "nietelefoniczna" opowie historię gminy Głogówek Przy Centrum Kultury w Głogówku zamontowano specjalną budkę telefoniczną, w której można wysłuchać legend związanych z gminą. Jej wystrój nawiązuje… » więcej 2024-05-22, godz. 15:00 Studenci przejęli Opole. Barwna żakinada przeszła przez miasto [ZDJĘCIA] W poniedziałek seniorzy, dziś studenci przejęli klucze do bram Opola i rozpoczęli oficjalnie Piastonalia. Jak co roku zabawa zaczęła się od żakinady, która… » więcej 2024-05-22, godz. 15:00 Charytatywnie na rzecz absolwentki swojej szkoły. Koncert "Otwarte Serce" w Opolu Rock, muzyka chóralna, występ zespołu 'Biedronki' z Domu Pomocy Społecznej w Czarnowąsach i tańce. Tak wyglądał dwugodzinny koncert charytatywny 'Otwarte… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »