Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-03-01, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Uczniowie szkoły rolniczej w Bogdańczowicach mają nowoczesną halę dydaktyczną [ZDJĘCIA]

Centrum Rolnictwa Precyzyjnego ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Centrum Rolnictwa Precyzyjnego ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Centrum Rolnictwa Precyzyjnego otwarto oficjalnie w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach obok Kluczborka. Pawilon ma 1200 metrów kwadratowych i jest podzielony na kilka segmentów.
Adam Nowak, wiceminister rolnictwa nadzorujący szkoły rolnicze w Polsce, ocenia, że to najwyższy poziom europejski.

- Rolnictwo w Polsce jest innowacyjne i młodzi ludzie są chętni i gotowi do przejmowania gospodarstw. Rolą polityków, rządu, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest zapewnienie takich warunków ekonomicznych, żeby gospodarstwa rolne i produkcja rolna były opłacalne. Trzeba zapewnić wymianę pokoleń rolników, która jest niezbędnym elementem bezpieczeństwa żywnościowego naszego kraju.

Mirosław Krzyształowicz, dyrektor szkoły, mówi, że chodziło o wykorzystanie każdej części hali na sto procent.

- Być może ze względu na doposażenie jeden segment jest bardziej widoczny od drugiego, ale wszystkie są istotne. Mam na myśli agregowanie maszyn, prowadzenie satelitarne, obróbkę metalu, toczenie, frezowanie czy spawanie, poprzez specjalistyczny warsztat naprawy ciągników, pracownię trenażerów, wreszcie rysunek techniczny.

Weronika Ptak, nauczycielka przedmiotów zawodowych, zwraca uwagę na bogate wyposażenie hali.

- Sale dydaktyczne mają symulatory maszyn rolniczych, między innymi rozsiewacz nawozów czy opryskiwacz polowy. Co ważne, urządzenia są wyposażone w system ISOBUS, czyli najnowocześniejszy system stosowany w rolnictwie precyzyjnym. To jest przyszłość rolnictwa.

Uczniowie Kamil Janowski i Dariusz Kamiński uważają, że nowa hala daje atrakcyjne warunki nauki. Pytamy, która pracownia jest dla nich najciekawsza.

- Nie musimy siedzieć w klasie, a wiele rzeczy będziemy robić manualnie i kształtować swoją wiedzę. Dla mnie najciekawsze są symulatory nawigacji RTK GPS, ponieważ chciałbym w przyszłości pracować z taką nawigacją GPS, naprawiać je, a może nawet sprzedawać.

- Dla mnie najbardziej atrakcyjna jest część ze spawarkami i tokarkami, ponieważ bardzo mnie to interesuje i z tą dziedziną również wiążę swoją przyszłość.

Senator Beniamin Godyla, zwraca uwagę, ze w Bogdańczowicach jest wiele kierunków okołorolniczych.

- Jestem pod wrażeniem. Pamiętam, jak w przeszłości groziło tej szkole zamknięcie, a poziom kształcenia nie był zbyt wysoki. Teraz dowiaduję się o wszystkich nowościach i jestem pod wrażeniem, że mamy taką szkołę w sąsiedztwie. Właśnie tak powinny wyglądać szkoły rolnicze, żeby młodzież miała podobne warunki i cały sprzęt na miejscu.

Nowa hala dydaktyczna kosztowała 11 milionów złotych, a sfinansowało ją w całości Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Adam Nowak
Mirosław Krzyształowicz
Weronika Ptak
Kamil Janowski i Dariusz Kamiński
Beniamin Godyla

Wiadomości z regionu

2024-04-18, godz. 19:54 Porozumienie na trzy miesiące, potem nowa umowa. Po negocjacjach "ściekowych" w Nysie Porozumienie zawarły spółki komunalne z Nysy i Głuchołaz. Od dwóch lat toczą spór o ceny ścieków. Z gminy Głuchołazy odbiera je nyska oczyszczalnia… » więcej 2024-04-18, godz. 19:41 9 zastępów straży gasiło pożar warsztatu w powiecie oleskim Dziś (18.04) po południu w miejscowości Kowale w powiecie oleskim doszło do pożaru warsztatu z autem osobowym w środku. Na miejsce zadysponowano 9 zastępów… » więcej 2024-04-18, godz. 19:25 Od ofert pracy po debaty. Znamy szczegóły Festiwalu Kariery 2024 Ponad trzydzieści stoisk z ofertą edukacyjno-zawodową, prezentacje, panele dyskusyjne oraz wykład motywacyjny muzyka Krzysztofa Skiby. Taką ofertę przygotowano… » więcej 2024-04-18, godz. 18:57 Zmarł Tadeusz Wencel. To on był twórcą pomnika Karolinki i Karlika w Gogolinie Do środowiska artystycznego dotarła wiadomość o śmierci opolskiego rzeźbiarza Tadeusza Wencla. Artysta zmarł w wieku 98 lat. Tworzył rzeźby monumentalne… » więcej 2024-04-18, godz. 18:55 Na razie są utrudnienia, a będzie nowy most. Zaglądamy do Głuchołaz na przebudowę DK40 Do końca roku gotowy ma być nowy trzyprzęsłowy most w Głuchołazach. Na razie trwa wyburzanie starej konstrukcji w ciągu DK40 nad Białą Głuchołaską… » więcej 2024-04-18, godz. 17:47 Ruszyła sprzedaż biletów na Opolskie Konfrontacje Teatralne. "Klasyka żywa" to w tym roku 6 spektakli konkursowych Można już kupować karnety i bilety na przedstawienia 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka żywa'. Tegoroczne święto teatru rozpocznie się 21 maja… » więcej 2024-04-18, godz. 17:30 Nowi obywatele Polski w regionie. Uroczyste wręczenie dokumentów 11 osób z Ukrainy i Białorusi, odebrało dziś (18.04) dokumenty, które uznają ich za obywateli Polski. » więcej 2024-04-18, godz. 16:57 Wywrócona ciężarówka na ul. Parkowej w Strzelcach Opolskich. Kierowca "nie wyrobił" [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy! Zablokowana jest ul. Parkowa w Strzelcach Opolskich. Po 15.00 doszło tam do wywrócenia się samochodu ciężarowego. » więcej 2024-04-18, godz. 16:25 Nowa jakość w leczeniu kamicy nerkowej w USK w Opolu. "Teraz łatwiej jest je namierzać" Nowoczesny sprzęt do leczenia kamicy nerkowej otrzymali urolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. To stół operacyjny z mobilnym aparatem RTG… » więcej 2024-04-18, godz. 16:25 Co przezimowało, co uschło? Dźwigi znów zaparkowały przy ogrodach wertykalnych Opola Dźwig znów pojawił się przy ogrodach wertykalnych na ścianie centrum przesiadkowego Opole Główne. Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »