Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-03-01, 19:42 Autor: Anna Kurc

Opolskie EkoGranty. Ratusz zorganizował konkurs dla dzieci

Quiz międzyszkolny wiedzy o gospodarce odpadami komunalnymi [fot. Marcin Boczek]
Quiz międzyszkolny wiedzy o gospodarce odpadami komunalnymi [fot. Marcin Boczek]
27 uczniów z dziewięciu opolskich szkół podstawowych sprawdzało swoją wiedzę na temat gospodarowania odpadami komunalnymi. W opolskim ratuszu zorganizowano dziś (1.03) międzyszkolny quiz w ramach konkursu "Opolskie EkoGranty".
- To druga edycja tego projektu, który zakłada całoroczną rywalizację biorących w nim udział placówek oświatowych. Quiz jest jednym jego z elementów - tłumaczy Iwona Kowalczuk, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Opola.

- Program przewiduje zadania plastyczne, konkursy, także prowadzenie małych reużytkowni w szkole. Było też wykonywanie eko karmników. W marcu startuje zbiórka eko surowca - szkoły będą zbierać makulaturę i butelki pet - dodaje Kowalczuk.

Uczestnicy quizu rozwiązywali zadania w trzyosobowych drużynach.

- Uczyliśmy się i przygotowywaliśmy się w tematyce dotyczącej śmieci. Na przykład, czym jest PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).

- Czytałem o takich trudnych odpadach, z którymi mamy czasem problem, gdzie je wyrzucić, a tak naprawdę, jak trochę zainteresujemy się tym tematem, to już wszystko wiemy.

- Czytałem artykuły o segregacji śmieci i recyklingu. Chodzi o to, żeby było czyściej na świecie, żyło więcej zwierząt, roślin.

- Nie można zaśmiecać ziemi - mówią Radiu Opole uczestnicy konkursu.

- Do udziału w wydarzeniu uczniowie przygotowywali się pod okiem swoich nauczycieli, ale też samodzielnie poszukiwali informacji w internecie - informuje Dorota Kutrowska, nauczycielka chemii w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Opolu.

- Organizowaliśmy specjalne lekcje związane z segregacją odpadów oraz wewnętrzny konkurs wiedzy w tym temacie, takie rozgrywki grupowe między uczniami. Wiedza w temacie segregowania śmieci z pewnością przydaje się uczniom. To ważne, aby pomagali i wspierali też swoich rodziców w tej kwestii - uważa Kutrowska.

Finał projektu "Opolskie Ekogranty" zaplanowany jest na maj.
Iwona Kowalczuk
Uczestnicy quizu
Dorota Kutrowska

Wiadomości z regionu

2024-04-20, godz. 20:15 Festiwal roślin w Opolu. "Każdy znajdzie coś dla siebie" [ZDJĘCIA] Kwiaty, rośliny ozdobne czy małe drzewka owocowe oraz sprzęt wykorzystywany w ich pielęgnacji. To wszystko można kupić na 'Festiwalu roślin' w opolskim… » więcej 2024-04-20, godz. 18:00 Psie piękności w Mosznej. Trwa 42 Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych [ZDJĘCIA] Ponad 2800 psów z ponad 280 ras można oglądać podczas odbywającej się w Mosznej dwudniowej 42 Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych. Święto miłośników… » więcej 2024-04-20, godz. 18:00 Młodzi medycy w Opolu. Trwa zgromadzenie stowarzyszenia IMSFA Ponad dwustu przedstawicieli 20 oddziałów największego stowarzyszenia zrzeszającego studentów i młodych lekarzy z całej Polski IFMSA zjechało do Opola. » więcej 2024-04-20, godz. 16:30 Nowi żołnierze WOT ślubowali. "Zawsze gotowi, zawsze blisko" 140 nowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło dziś (20.04) ślubowanie podczas uroczystego apelu na nyskim rynku. » więcej 2024-04-20, godz. 16:00 Po śliskiej kostce i asfalcie. Wymagający wyścig kolarski ze Zdzieszowic na Górę św. Anny 150 zawodników wzięło udział w indywidualnym górskim wyścigu szosowym na czas na trasie Zdzieszowice - Góra św. Anny. Do pokonania mieli ok. 3,7 km, cały… » więcej 2024-04-20, godz. 15:00 Przymrozki i oblodzenie w regionie. Jest ostrzeżenie IMGW Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami i oblodzeniem dróg, a także opadami śniegu i burzami. » więcej 2024-04-20, godz. 14:57 Wypadek na obwodnicy Otmuchowa. Na miejscu działają służby ratunkowe Są utrudnienia na obwodnicy Otmuchowa - to droga krajowa nr 46. Tuż po 14:00 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych. » więcej 2024-04-20, godz. 14:00 W opolskim zoo urodził się takin złoty. To gatunek zagrożony wyginięciem Takin złoty przyszedł na świat w zoo w Opolu kilkanaście dni temu. To niezwykle rzadki gatunek w ogrodach zoologicznych. » więcej 2024-04-20, godz. 14:00 W ciszy wyborczej o wyborach do Parlamentu Europejskiego. Krzysztof Śmiszek zbierał podpisy dla Lewicy Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy odwiedził Opole. Parlamentarzysta w czasie ciszy wyborczej zachęcał do udziału w wyborach... do Europarlamentu… » więcej 2024-04-20, godz. 13:00 Mistrzowie pierwszej pomocy. Mocne scenki i pozoranci pod wpływem alkoholu, którzy mylą tropy Dziewięć drużyn rywalizuje w VII Mistrzostwach Pierwszej Pomocy o puchar dyrektora Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu. Uczniowie szkół ponadpodstawowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »