Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-02-25, 10:00 Autor: Witold Wośtak

Planowane zmiany w podstawie programowej matematyki. Co na to nauczyciele?

Matura z matematyki, zdjęcie ilustracyjne [fot. pixabay]
Matura z matematyki, zdjęcie ilustracyjne [fot. pixabay]
I Mistrzostwa Tabliczki Mnożenia, zdjęcie ilustracyjne [fot. Julia Pietkiewicz]
I Mistrzostwa Tabliczki Mnożenia, zdjęcie ilustracyjne [fot. Julia Pietkiewicz]
Trwa trzeci dzień 32. Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki "Matematyczne (O)pole". Od piątku (23.02) bierze w niej udział łącznie około 800 osób, przede wszystkim nauczyciele.
Mają oni do wyboru ofertę około 200 warsztatów, do tego liczne panele dyskusyjne i prezentacje.

Poruszyliśmy kwestię planowanych zmian w podstawie programowej matematyki. - To fakt, że młodzież ma dzisiaj problem z opanowaniem tak dużego materiału - mówi Jadwiga Kowalewska z Wrocławia, która mogłaby przejść na emeryturę, ale jak mówi, kocha to, co robi. - Mam tylko nadzieję, że zmiany nie będą polegać jedynie na wygumkowaniu pewnych treści bez przemyślenia. Liczę na mądrą decyzję. Ja natomiast uważam, że aby młodzież osiągała rzeczywisty sukces, trzeba zwiększyć liczbę godzin matematyki lub faktycznie zweryfikować trochę podstawę programową.

Pytaliśmy również o kwestię nieobowiązkowych prac domowych. Katarzyna Sikora, nauczycielka z Chorzowa, członkini SNM od ponad 30 lat, mówi, że licealiści z klasy matematycznej nie mają nic przeciwko zadaniom domowym.

- Nie ma mowy, żeby nie odrabiali zadań. Oni muszą utrwalać wiedzę. Jeżeli w matematyce przerwie się pewien łańcuch, pojawiają się braki i później uczeń ma wielkie problemy z nadrobieniem niektórych rzeczy. Matematyka jest jak muzyka, to znaczy, że nie wystarczy wytłumaczyć, bo trzeba jeszcze wyćwiczyć.

Anna Plewińska, nauczycielka z Poznania mająca lekcje w szkole podstawowej i liceum, ocenia, że młodsze dzieci mają więcej zapału do pracy. A co z nieobowiązkowymi pracami domowymi?

- Wiem, co to oznacza, ponieważ już kilka lat temu sama wprowadziłam nieobowiązkowe prace domowe. Po tych kilku latach mogę powiedzieć szczerze, że nie zauważyłam zmniejszenia odsetka uczniów odrabiających prace domowe. Po prostu oni wybierają, kiedy chcą coś poćwiczyć i zadania odrabia regularnie około 80 procent klasy.

Konferencja "Matematyczne (O)pole potrwa do jutra (26.02).
Jadwiga Kowalewska
Katarzyna Sikora
Anna Plewińska

Wiadomości z regionu

2024-05-23, godz. 18:00 Nowa, malownicza trasa dla rowerzystów w gminie Ujazd. Rusza inwestycja 1,4 mln złotych będzie kosztowała nowa trasa pieszo-rowerowa pomiędzy Strefą Aktywności Gospodarczej w Ujeździe a gminą Strzelce Opolskie. Szlak połączy… » więcej 2024-05-23, godz. 17:45 Zabójstwo dzieci w Czarnowąsach. Do sądu trafił akt oskarżenia Akt oskarżenia wobec Krystyny Sz. trafił do Sądu Okręgowego w Opolu. » więcej 2024-05-23, godz. 17:00 Komisje w Radzie Miasta Opole obsadzone. "To efekt porozumienia ponad podziałami" Siedem komisji w Radzie Miasta Opola zostało obsadzonych. Podczas drugiej sesji jednogłośnie ustalono ich skład. » więcej 2024-05-23, godz. 16:30 Tropy, odgłosy, mapy i drzewa. Dzieci rywalizowały w Małym Drużynowym Turnieju Terenowym 12 zespołów rywalizowało w trzeciej edycji 'Małego Drużynowego Turnieju Terenowego' z gmin leżących w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. » więcej 2024-05-23, godz. 16:14 Czołowe zderzenie aut przed Sidziną na DK46. Dwie osoby ranne Droga krajowa nr 46 z Opola do Nysy zablokowana po wypadku, do którego doszło między Sidziną a Pakosławicami. » więcej 2024-05-23, godz. 15:03 Przebudowa DK40. Uszkodzenie wodociągu w Głuchołazach Problemy z wodą w części Głuchołaz. Magistrat informuje, że doszło do uszkodzenia sieci wodociągowej w trakcie prac związanych z przebudową drogi krajowej… » więcej 2024-05-23, godz. 14:40 Leczenie endometriozy. Specjaliści z całego świata przyjechali do Opolskiego Centrum Onkologii Takiego wydarzenia w Polsce jeszcze nie było. Opolskie Centrum Onkologii zorganizowało międzynarodową konferencję ENDOFORUM Poland. Opolscy lekarze wspólnie… » więcej 2024-05-23, godz. 14:01 Spieniona Nysa Kłodzka. Interwencja strażaków i służb ochrony środowiska Na rzece Nysie Kłodzkiej w Nysie pojawiło dziwne spienienie wody. O zjawisku powiadomiono straż pożarną, ale także Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska… » więcej 2024-05-23, godz. 13:44 Oddział chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu będzie ponownie przyjmować pacjentów Od poniedziałku (27.05) oddział chirurgii ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Opolu zacznie ponownie działać i przyjmować planowych pacjentów. Przypomnijmy… » więcej 2024-05-23, godz. 13:26 Dzień Strażaka w Opolu. Komenda miejska ma nowego szefa Były odznaczenia, awanse i wspomnienia. Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu uroczyście świętowali Dzień Strażaka. Powołanie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »