Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-02-21, 16:21 Autor: Adam Wołek

Międzynarodowy Dzień Psychologa. Uroczystość w CTN w Mosznej

Międzynarodowy Dzień Psychologa [fot.Sławomir Mielnik]
Międzynarodowy Dzień Psychologa [fot.Sławomir Mielnik]
W Międzynarodowym Dniu Psychologa specjaliści w tej dziedzinie spotkali się w Mosznej.
W tamtejszym Centrum Terapii Nerwic wręczono odznaczenia 40-lecia pracy zawodowej, rozmawiano też o wyzwaniach, jakie obecnie stoją przed psychologami.

- To dziedzina, która wymaga dokształcania - mówi Adriana Mazurkiewicz-Fornalik, pełnomocnik zarządu do spraw praw pacjenta Centrum Terapii Nerwic w Mosznej. - Jak każda dziedzina medycyny, również psychologia jest takim działem, w którym należy cały czas podnosić kwalifikacje. Bardzo o to dbamy, by nasi specjaliści byli na czasie.

- Kiedyś problemy ze zdrowiem psychicznym powodowały wstyd. Teraz się to zmienia i ludzie zaczynają o nie dbać - powiedziała psycholog Alina Holm-Praciak. - Często pacjenci mówią, jak już trafią do psychologa, że za późno przyszli. Że mogli szybciej. A im szybciej się zgłosimy, to większa szansa na szybki powrót do zdrowia.

- Przed nami sporo wyzwań, a jest to związane z wydarzeniami ostatnich lat - mówiła Małgorzata Sadanowicz, psycholog z 40-letnim stażem. - Media społecznościowe mają ogromny wpływ. Szczególnie na osoby młode. Teraz coraz częściej mówi się o psychoterapiach młodych ludzi. To wyzwanie.

- Problemy mają nie tylko ludzie młodzi - Joanna Więcek-Mika, psycholog, która również odebrała dziś wyróżnienie za 40 lat pracy w zawodzie. - Ogromna grupa to osoby starsze. Oni również borykają się z różnymi schorzeniami. Na przykład z depresją czy innymi problemami egzystencjalnymi.

Psycholodzy podkreślają, że wielkim wyzwaniem jest praca z pacjentami po okresie izolacji w trakcie pandemii COVID-19.
Adriana Mazurkiewicz-Fornalik,
Alina Holm-Praciak
Małgorzata Sadanowicz
Joanna Więcek-Mika

Wiadomości z regionu

2024-04-20, godz. 20:15 Festiwal roślin w Opolu. "Każdy znajdzie coś dla siebie" [ZDJĘCIA] Kwiaty, rośliny ozdobne czy małe drzewka owocowe oraz sprzęt wykorzystywany w ich pielęgnacji. To wszystko można kupić na 'Festiwalu roślin' w opolskim… » więcej 2024-04-20, godz. 18:00 Psie piękności w Mosznej. Trwa 42 Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych [ZDJĘCIA] Ponad 2800 psów z ponad 280 ras można oglądać podczas odbywającej się w Mosznej dwudniowej 42 Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych. Święto miłośników… » więcej 2024-04-20, godz. 18:00 Młodzi medycy w Opolu. Trwa zgromadzenie stowarzyszenia IMSFA Ponad dwustu przedstawicieli 20 oddziałów największego stowarzyszenia zrzeszającego studentów i młodych lekarzy z całej Polski IFMSA zjechało do Opola. » więcej 2024-04-20, godz. 16:30 Nowi żołnierze WOT ślubowali. "Zawsze gotowi, zawsze blisko" 140 nowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło dziś (20.04) ślubowanie podczas uroczystego apelu na nyskim rynku. » więcej 2024-04-20, godz. 16:00 Po śliskiej kostce i asfalcie. Wymagający wyścig kolarski ze Zdzieszowic na Górę św. Anny 150 zawodników wzięło udział w indywidualnym górskim wyścigu szosowym na czas na trasie Zdzieszowice - Góra św. Anny. Do pokonania mieli ok. 3,7 km, cały… » więcej 2024-04-20, godz. 15:00 Przymrozki i oblodzenie w regionie. Jest ostrzeżenie IMGW Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami i oblodzeniem dróg, a także opadami śniegu i burzami. » więcej 2024-04-20, godz. 14:57 Wypadek na obwodnicy Otmuchowa. Na miejscu działają służby ratunkowe Są utrudnienia na obwodnicy Otmuchowa - to droga krajowa nr 46. Tuż po 14:00 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych. » więcej 2024-04-20, godz. 14:00 W opolskim zoo urodził się takin złoty. To gatunek zagrożony wyginięciem Takin złoty przyszedł na świat w zoo w Opolu kilkanaście dni temu. To niezwykle rzadki gatunek w ogrodach zoologicznych. » więcej 2024-04-20, godz. 14:00 W ciszy wyborczej o wyborach do Parlamentu Europejskiego. Krzysztof Śmiszek zbierał podpisy dla Lewicy Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy odwiedził Opole. Parlamentarzysta w czasie ciszy wyborczej zachęcał do udziału w wyborach... do Europarlamentu… » więcej 2024-04-20, godz. 13:00 Mistrzowie pierwszej pomocy. Mocne scenki i pozoranci pod wpływem alkoholu, którzy mylą tropy Dziewięć drużyn rywalizuje w VII Mistrzostwach Pierwszej Pomocy o puchar dyrektora Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu. Uczniowie szkół ponadpodstawowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »