Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-02-19, 17:06 Autor: Agnieszka Stefaniak

Zespoły, spotkania i apel do premiera. Po spotkaniu rolników w urzędzie wojewódzkim [ZDJĘCIA]

Wojewoda Monika Jurek spotkała się z protestującymi rolnikami [fot. Jędrzej Łuczak]
Wojewoda Monika Jurek spotkała się z protestującymi rolnikami [fot. Jędrzej Łuczak]
- O zadowoleniu powiemy, jak nasze postulaty będą spełnione. Na razie widzimy pozytywny ruch w nasza stronę - tak spotkanie z wojewodą opolską podsumowują opolscy rolnicy. Rozmowy 18-osobowego gremium rolników i organizacji związkowych z przedstawicielami władzy rządowej w regionie trwało 2 godziny.
Po spotkaniu wojewoda oraz jej zastępca spotkali się z rolnikami, którzy w liczbie przeszło stu zjawili się przed urzędem wojewódzkim.

- Z innymi wojewodami zawnioskuję o wspólne pismo w waszej sprawie do premiera - mówiła do zebranych Monika Jurek, wojewoda opolski.

- Zawnioskuję, żebyśmy wystosowali wspólne pismo do naszego premiera, wskazujące to wasze podstawowe żądanie, o konieczności zamknięcia tej granicy, o czym tu najgłośniej mówicie i krzyczycie. To jest kwestia, co mówili wasi przedstawiciele, priorytetowa.

Na poziomie regionalnym - w piątek (23.02) ma dojść do ponownego spotkania rolników z władzami, już jako zespołu przy wojewodzie.

- W piątek jest spotkanie zespołu roboczego, by po prostu sprawdzić, czy cokolwiek zostało zrobione - mówi Łukasz Smolarczyk, rolnik z gminy Namysłów.

Na jutro (20.02) wojewoda zapowiedziała, że spotka się z przedstawicielami inspekcji związanych z bezpieczeństwem żywności oraz izbą celną.

- Zrobimy taki audyt. Zbierzemy informacje na temat wszystkich firm i punktów przeładunkowych. Wypracujemy rozwiązania, łącznie z numerem alarmowym, na który można by zadzwonić. Ale uwierzcie, to nie jest takie proste, że ja powiem dzisiaj, że od jutra to będzie działać.

Rolnicy przedłużyli akcję protestacyjną o kolejnych 60 dni.

- Nie możemy zaprzestać akcji protestacyjnej. W najbliższych dniach chcemy jechać, rozeznać się na granicę - mówi Łukasz Smolarczyk z Namysłowa. Na pytanie, czy będą dalsze blokad opolskich dróg odpowiada: - Nie wykluczamy tego, choć wiemy, że to uderza w konsumentów. Nie chcielibyśmy tego robić, ale my jesteśmy zmuszani do tego.

- My, jako rolnicy na razie będziemy robili cichy protest. Na zasadzie oflagowania naszych ciągników, oflagowania naszych domów. I będziemy realnie wykonywać naszą pracę, ponieważ naszej pracy nie da się zatrzymać, nie jesteśmy w stanie pójść na L4, musimy dalej pracować - dodaje Michał Konat.

Rolnicy mówią, że są zdeterminowani i nie zrobią kroku wstecz. - Część opolskich gospodarzy 22 lutego dołączy do gospodarzy z Czech, gdzie startuje protest - przekazał Michał Konat, szef izby rolniczej powiatu nyskiego.
Monika Jurek 1
Łukasz Smolarczyk
Monika Jurek 2
Łukasz Smolarczyk i Michał Konat

Wiadomości z regionu

2024-04-20, godz. 20:15 Festiwal roślin w Opolu. "Każdy znajdzie coś dla siebie" [ZDJĘCIA] Kwiaty, rośliny ozdobne czy małe drzewka owocowe oraz sprzęt wykorzystywany w ich pielęgnacji. To wszystko można kupić na 'Festiwalu roślin' w opolskim… » więcej 2024-04-20, godz. 18:00 Psie piękności w Mosznej. Trwa 42 Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych [ZDJĘCIA] Ponad 2800 psów z ponad 280 ras można oglądać podczas odbywającej się w Mosznej dwudniowej 42 Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych. Święto miłośników… » więcej 2024-04-20, godz. 18:00 Młodzi medycy w Opolu. Trwa zgromadzenie stowarzyszenia IMSFA Ponad dwustu przedstawicieli 20 oddziałów największego stowarzyszenia zrzeszającego studentów i młodych lekarzy z całej Polski IFMSA zjechało do Opola. » więcej 2024-04-20, godz. 16:30 Nowi żołnierze WOT ślubowali. "Zawsze gotowi, zawsze blisko" 140 nowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło dziś (20.04) ślubowanie podczas uroczystego apelu na nyskim rynku. » więcej 2024-04-20, godz. 16:00 Po śliskiej kostce i asfalcie. Wymagający wyścig kolarski ze Zdzieszowic na Górę św. Anny 150 zawodników wzięło udział w indywidualnym górskim wyścigu szosowym na czas na trasie Zdzieszowice - Góra św. Anny. Do pokonania mieli ok. 3,7 km, cały… » więcej 2024-04-20, godz. 15:00 Przymrozki i oblodzenie w regionie. Jest ostrzeżenie IMGW Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami i oblodzeniem dróg, a także opadami śniegu i burzami. » więcej 2024-04-20, godz. 14:57 Wypadek na obwodnicy Otmuchowa. Na miejscu działają służby ratunkowe Są utrudnienia na obwodnicy Otmuchowa - to droga krajowa nr 46. Tuż po 14:00 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych. » więcej 2024-04-20, godz. 14:00 W opolskim zoo urodził się takin złoty. To gatunek zagrożony wyginięciem Takin złoty przyszedł na świat w zoo w Opolu kilkanaście dni temu. To niezwykle rzadki gatunek w ogrodach zoologicznych. » więcej 2024-04-20, godz. 14:00 W ciszy wyborczej o wyborach do Parlamentu Europejskiego. Krzysztof Śmiszek zbierał podpisy dla Lewicy Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy odwiedził Opole. Parlamentarzysta w czasie ciszy wyborczej zachęcał do udziału w wyborach... do Europarlamentu… » więcej 2024-04-20, godz. 13:00 Mistrzowie pierwszej pomocy. Mocne scenki i pozoranci pod wpływem alkoholu, którzy mylą tropy Dziewięć drużyn rywalizuje w VII Mistrzostwach Pierwszej Pomocy o puchar dyrektora Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu. Uczniowie szkół ponadpodstawowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »