Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-12-06, 20:00 Autor: Wiktoria Kramczyńska

"Święta są idealną okazją, żeby to zrobić". Studenci rejestrują się w bazie Fundacji DKMS [ZDJĘCIA]

Akcja Fundacji DKMS na Uniwersytecie Opolskim i Politechnice Opolskiej [fot. Adam Dubiński]
Akcja Fundacji DKMS na Uniwersytecie Opolskim i Politechnice Opolskiej [fot. Adam Dubiński]
Ratują życie osób chorych na nowotwory krwi. Studenci rejestrują potencjalnych dawców szpiku na Uniwersytecie Opolskim i Politechnice Opolskiej w ramach akcji Fundacji DKMS.
- Proces rejestracji jest bardzo szybki i bezbolesny - mówi Julia Pieczara, studencka liderka Fundacji DKMS na Uniwersytecie Opolskim. - Wystarczy przejść przez wstępny wywiad z nami, następnie wypełnić formularz z danymi osobowymi, a później pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka specjalną pałeczką.

- Trzeba mieć od 18. do 55. lat, być świadomym tej decyzji i nie mieć chorób przewlekłych - dodaje Karolina Hendel, studencka liderka na Politechnice Opolskiej.

Wielu studentów podjęło decyzję o zarejestrowaniu się w bazie DKMS.

- Zawsze chciałam w ten sposób pomóc innym, to nic nie kosztuje, więc tym bardziej dlaczego nie. - To jest fajna okazja, żeby pomóc komuś w potrzebie, jeśli taka potrzeba by się nadarzyła. W sumie to święta są idealną okazją, żeby to zrobić.

W bazie fundacji jest 41745 potencjalnych dawców szpiku z Opolszczyzny, a 213 już uratowało życie osoby chorej na nowotwór krwi, oddając swoje krwiotwórcze komórki macierzyste. Wśród tych osób jest Radek Światły, który rok temu oddał swój szpik młodemu chłopakowi z Francji.

- Oddałem część siebie, żeby ta druga osoba miała szansę dalej żyć. Dzięki tej pomocy, mój bliźniak genetyczny mógł po wyzdrowieniu normalnie funkcjonować.

Dodajmy, że Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku. Od tego czasu zarejestrowała łącznie blisko 2 miliony potencjalnych dawców szpiku.
Julia Pieczara, Karolina Hendel
Studenci
Radek Światły

Wiadomości z regionu

2024-02-29, godz. 21:00 Biała: spółka komunalna ma już poręczenie gminy, może budować oczyszczalnię ścieków Gmina Biała musiała udzielić poręczenia do wysokości 7,5 mln zł, aby jej spółka komunalna mogła zbudować oczyszczalnię ścieków z infrastrukturą… » więcej 2024-02-29, godz. 20:51 Wypadek na DK45 w Lasowicach Wielkich. Osobówka wypadła z drogi Groźny wypadek na drodze krajowej nr 45 Opole - Kluczbork. W miejscowości Lasowice Wielkie auto osobowe wypadło z jezdni i uderzyło w przepust drogowy. » więcej 2024-02-29, godz. 20:10 "Słuchamy ludzi". Władze województwa spotkały się z mieszkańcami Brzegu Brzeg to kolejne miasto, w którym władze województwa spotykają się z mieszkańcami regionu. W Zamku Piastów Śląskich rozmawiano dziś (29.02) między innymi… » więcej 2024-02-29, godz. 18:03 "To będzie zbiór wytycznych do projektowania przestrzennego". Opole przygotowuje plan ogólny miasta Dzięki niemu będzie wiadomo, gdzie można coś wybudować, a gdzie nic już się nie zmieści. Opole przygotowuje plan ogólny miasta. Mają znaleźć się w… » więcej 2024-02-29, godz. 17:35 "Nie było klimatu dla inwestycji". W Kluczborku nie powstanie zakład recyklingu tworzyw sztucznych Nie będzie zakładu recyklingu odpadów tworzyw sztucznych w Kluczborku. Poinformował o tym burmistrz Jarosław Kielar. » więcej 2024-02-29, godz. 17:06 Program in vitro w Kluczborku. Wsparcie otrzyma kilkanaście par Gmina Kluczbork będzie dofinansowywać zabiegi in vitro dla par mających problem z niepłodnością. Podczas wczorajszej (28.02) sesji radni przyjęli uchwa… » więcej 2024-02-29, godz. 15:30 Zmiany w opolskim garnizonie policji. Komendant wojewódzki ma nowych zastępców Insp. Magdalena Ngyuen-Fudala, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu, ma od dziś (29.01) nowych zastępców. Zastępcą odpowiedzialnym za pion prewencji został… » więcej 2024-02-29, godz. 15:15 MZD ws. remontu Chełmońskiego w Opolu: widzimy potrzebę, ale terminu nie ma [INTERWENCJA] - Sytuacja jest nam znana, ale daty możliwej realizacji inwestycji nie mamy - tak rzecznik MZD w Opolu komentuje temat fatalnego stanu ulicy Chełmońskiego w… » więcej 2024-02-29, godz. 14:59 Chcą nowej szkoły dla niepełnosprawnych dzieci. Rodzicie protestowali w Opolu [ZDJĘCIA] - Miasto powinno się wstydzić, że tutaj stoimy - w takich słowach rodzice niepełnosprawnych dzieci z Opola ocenili warunki edukacyjne ich dzieci. Ci wspólnie… » więcej 2024-02-29, godz. 14:48 W kolorowym korowodzie fundacja DOM zachęcała do przekazania 1,5 % podatku [ZDJĘCIA] W tym roku bez przebrań i tańców, ale za to ze słodkościami i uśmiechami na twarzach. Po raz kolejny ulicami Opola przeszedł kolorowy korowód fundacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »