Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-11-30, 06:05 Autor: Wiktoria Kramczyńska

"To był bardzo dobry rok". Nagrody za osiągnięcia w kulturze rozdane [ZDJĘCIA]

Gala wręczenia nagród miasta Opola w dziedzinie kultury [fot. Adam Dubiński]
Gala wręczenia nagród miasta Opola w dziedzinie kultury [fot. Adam Dubiński]
Nagrody Opola w kulturze za rok 2023 zostały rozdane. Ludzi kultury i sztuki wyróżniono w siedmiu kategoriach, a do samego konkursu została zgłoszona rekordowa liczba 47 kandydatów. Uroczysta gala odbyła się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu.
- To był bardzo dobry rok dla kultury - podkreśla Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Mieliśmy wiele ważnych wydarzeń, również starania miasta o bycie europejską stolicą kultury, chociaż nie zostały zakończone sukcesem, to też wpisane w tegoroczny scenariusz. Oprócz tego osobiste dokonania, choćby nagrody dla opolskich artystów, docenienie pisarzy i muzyków, więc jednym słowem był to bogaty rok.

- Jest to nagroda honorowana dla ludzi, którzy ubogacają nasz "krajobraz kulturalny" - mówi Małgorzata Matyjaszek, naczelnik wydziału kultury, turystyki i współpracy zagranicznej. - Oni tak naprawdę tworzą bardzo ważną warstwę społeczną. Jest to również swojego rodzaju święto tych osób. Co roku chcemy honorować tych, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju kultury w mieście.

Za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury nagrodę otrzymali Katarzyna Piasecka i Tadeusz Jacek Rogoża.

- Ta nagroda to dla mnie wielkie wyróżnienie i jestem naprawdę mile zaskoczona. Cieszę się, że w Opolu zdobyłam zaufanie władz, kapituły i mieszkańców - powiedziała Katarzyna Piasecka, wokalistka, producentka i pomysłodawczyni Festiwalu Piosenki Osób Niewidomych mocART.

Debiutantem w opolskiej kulturze został Marek Kot, najbardziej znany opolski kominiarz i autor książki "Tajemnice kominiarza". - Ta nagroda i samo napisane książek to moje spełnione marzenia, a jeżeli już sam prezydent uznaje, że jest to fajna rzecz to już ogóle jestem z tego bardzo dumny.

Laureatem w kategorii nagroda promocyjna za aktywność kulturalną promującą miasto w kraju i za granicą został Maciej Siembieda, reportażysta, pisarz i dziennikarz.

- To jest taka moja opolska homologacja, bo już od 23 lat nie mieszkam w Opolu, ale sentyment, jaki mam do tego miasta i jego nieustanna obecność w moich książkach jak widać przyniosły efekty. To jest odwzajemniona miłość, a każdy kto jest zakochany z wzajemnością jest szczęśliwy, więc tak właśnie się czuję.

Nagrodę w kategorii dziedzictwa kulturowego za wyróżniające dokonania w zakresie opieki i ochrony dóbr kultury otrzymała Beata Oreł, kierowniczka dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, a nagrodą za całokształt dokonań twórczych i artystycznych został uhonorowany Leszek Ołdak, artysta plastyk, grafik i pedagog.

Wśród wydarzeń kulturalnych natomiast nagrodzono wystawę "60 x Opole. Festiwal Legenda", która została zorganizowana z okazji jubileuszu 60-lecia KFPP w Muzeum Polskiej Piosenki. Drugim laureatem w tej kategorii została 20. edycja Opolskiej Jesieni Literackiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

Ponadto, nagrody za mecenat nad rozwojem kultury i ochroną jej dóbr otrzymały dwa przedsiębiorstwa: Opolgraf S.A, który od wielu lat współorganizuje Festiwal Książki w Opolu oraz OPTA DATA GRUPPE, wspierająca działania Galerii Sztuki Współczesnej jako partner wystawy Salon Wiosenny.

Dodajmy, że nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury Opole przyznaje są od 1995 roku.
Arkadiusz Wiśniewski
Małgorzata Matyjaszek
Katarzyna Piasecka
Marek Kot
Maciej Siembieda

Wiadomości z regionu

2024-02-23, godz. 19:45 Coraz więcej zachorowań na odrę, także na Opolszczyźnie Odra nadal groźna. W styczniu na Opolszczyźnie odnotowano dziewięć przypadków tej choroby, o cztery więcej niż w tym samym czasie, w zeszłym roku. Obecnie… » więcej 2024-02-23, godz. 19:15 "Staramy się prowadzić normalną działalność". 2 lata wojny na Ukrainie oczami polskich działaczy 24 lutego przypada druga rocznica rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rakiety agresora spadły m.in. na Iwano-Frankiwsk, z którym współpracuje… » więcej 2024-02-23, godz. 19:01 "Ziemia Strzelecka" gotowa na wybory. Niebawem spotkania z mieszkańcami Kampania wyborcza w Strzelcach Opolskich nabiera rozpędu. W tamtejszym ośrodku kultury Komitet Wyborczy Wyborców Ziemia Strzelecka zaprezentował kandydatów… » więcej 2024-02-23, godz. 17:00 Dwa lata od wybuchu wojny. W Opolu zaplanowano wiec poparcia dla Ukrainy W sobotę (24.02) przypada druga rocznica od rozpoczęcia pełnoskalowej agresji rosyjskiej na Ukrainę. Blisko 15 milionów Ukraińców musiało opuścić swoje… » więcej 2024-02-23, godz. 16:31 Pięć szczeniąt utopionych w szambie. Mieszkaniec gminy Skoroszyce przyznał się Mieszkaniec gminy Skoroszyce utopił pięć szczeniąt w szambie na swoim podwórku. Wcześniej psy były widywane na posesji mężczyzny, ale nagle zniknęły… » więcej 2024-02-23, godz. 16:30 "Młodzi dla powiatu" wystawią kandydatów na radnych w Strzelcach Opolskich Są młodzi, aktywni w lokalnych społecznościach i chcą - jak mówią - wprowadzić do władzy 'świeżą krew'. Grupa mieszkańców powiatu strzeleckiego postanowiła… » więcej 2024-02-23, godz. 15:52 Po spotkaniu rolników z wojewodą. Są dane o imporcie zboża, ale gospodarze nie wierzą w te liczby Dwie godziny trwało spotkanie przedstawicieli opolskich rolników z wojewodą Moniką Jurek i wicewojewodą Piotrem Pośpiechem. Po zakończeniu rozmów protestujący… » więcej 2024-02-23, godz. 15:24 Kępiński/Kowalonek wystąpią w Studiu M Radia Opole. Transmisja na antenie i w internecie! Duet elektroniczny Kępiński/Kowalonek wystąpi wieczorem w Studiu M Radia Opole. Artyści zaprezentują utwory z albumu pt. 'Kintsugi', który łączy elementy… » więcej 2024-02-23, godz. 15:07 Spotkanie z mundurem w Kędzierzynie-Koźlu. "Chcemy, by mieszkańcy nas poznali" W miasteczko służb mundurowych zamieniła się hala sportowa 'Śródmieście' w Kędzierzynie-Koźlu. Przez budynkiem stanęły samochody funkcjonariuszy, a… » więcej 2024-02-23, godz. 14:24 Zabrakło mu wódki, więc pojechał po nią do sklepu... traktorkiem ogrodowym Blisko dwa promile alkoholu w organizmie miał 52-latek, który został zatrzymany przez policjantów strzeleckiej drogówki. Mężczyzna traktorkiem ogrodowym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »