Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-11-21, 20:45 Autor: Anna Kurc

Glediczje już posadzone, wkrótce będą platany. Trwa sadzenie drzew na placu im. Kory w Opolu [ZDJĘCIA]

Nasadzanie drzew na opolskim placu dworcowym im. Olgi Sipowicz "Kory" [fot. Jarosław Madzia]
Nasadzanie drzew na opolskim placu dworcowym im. Olgi Sipowicz "Kory" [fot. Jarosław Madzia]
Na placu przed dworcem PKP w Opolu posadzono pierwsze drzewa. Jest to kolejny etap rewitalizacji tego terenu.
Przypomnijmy, na początku miesiąca pomiędzy betonowymi ścieżkami pojawiły się kopce z trawą. Dziś (21.11) zasadzono na nich glediczje. To nie koniec nasadzeń. Będą tam jeszcze platany klonolistne.

Jak mówi Adam Leszczyński, rzecznik ratusza to sprawdzone w mieście gatunki. - Rosną m.in. na placu św. Sebastiana, placu Kopernika czy na Małym Rynku. Na placu im. Olgi Sipowicz "Kory" posadzonych zostanie około 50 drzew.

- Glediczje to dokładnie takie same gatunki, które na placu św. Sebastiana, a także na Małym Rynku. Drzewa, które w okresie wiosennym zielenią się i tworzą takie bardzo rozłożyste korony z takimi niewielkimi liśćmi. Natomiast platany to są dokładnie takie same drzewa, które rosną na placu Kopernika i w ciągu najbliższych dni te wszystkie, około 50 drzew będziemy mieli posadzone - dodaje Leszczyński.

O kolejności wykonywanych prac decyduje wykonawca. - Opole, jako zleceniodawca zadania, będzie dokonywało ich odbioru po zakończeniu inwestycji. Wtedy sprawdzimy jakość wykonania. Pora na sadzenie drzew jest idealna - zapewnia rzecznik opolskiego ratusza. - To nie jest tak, że ta trawa jest w jakiś sposób zrywana. Wykonywane są dołki w części tylko tego wzniesienia, tak aby można tam posadzić drzewo. Pozostała część tego trawnika pozostaje nienaruszona. To idealny termin, żeby drzewa sadzić. Mamy temperaturę plusową. Jest bardzo wilgotno. Nie ma przymrozków. Nie ma też niskich temperatur. Tego typu drzewa sadzi się właśnie w takich warunkach. Jest to zdecydowanie lepsze niż sadzenie w okresie, kiedy temperatury są bardzo wysokie.

- Na placu przy dworcu PKP pojawi się też tak zwana mała architektura, czyli ławki, lampy, urządzenia zabawowe - dodaje. - Ławki również na tym placu będą postawione, do tego kosze na śmieci oczywiście. Już są latarnie, które będą ten teren doświetlały. Pojawiają się również urządzenia, które będą służyły do zabawy. Już jest tam zamontowana zjeżdżalnia, plus jeszcze kilka elementów, które będą umilały czas, zwłaszcza najmłodszym. Ta część środkowa, czyli między tymi kopcami, ma służyć rekreacji.

Zakończenie rewitalizacji placu im. Olgi Sipowicz "Kory" planowane jest na koniec roku.
Adam Leszczyński
Adam Leszczyński
Adam Leszczyński

Wiadomości z regionu

2024-02-26, godz. 14:18 Ponad 40 zarzutów oszustwa. Ruszył proces Janusza T. i Joanny M. Kilkaset tysięcy złotych - to straty kilkudziesięciu osób, które mógł oszukać Janusz T. » więcej 2024-02-26, godz. 13:00 Pięć szczeniąt utopionych w szambie. Mieszkaniec gminy Skoroszyce przyznał się Mieszkaniec gminy Skoroszyce utopił pięć szczeniąt w szambie na swoim podwórku. Wcześniej psy były widywane na posesji mężczyzny, ale nagle zniknęły… » więcej 2024-02-26, godz. 11:45 Zaklinował się na przejeździe kolejowym. Świadkowie zdarzenia zatrzymali pociąg Wjechał na przejazd kolejowy i utknął. Do tego zdarzenia doszło w Zielęcicach koło Brzegu, gdzie 68-letni kierowca pomylił drogę i zaklinował auto na… » więcej 2024-02-26, godz. 11:30 Piłka ręczna: to prawdopodobnie ostatni sezon Mateusza Jankowskiego w Gwardii - Dużo wspomnień, dużo fajnych chwil, ale najprawdopodobniej moja przygoda z piłką ręczną w Opolu dobiega końca - mówił w Porannym Programie Radia Opole… » więcej 2024-02-26, godz. 10:50 Mężczyzna ranny podczas pielęgnacji drzew. Na miejscu specjalistyczna grupa wysokościowa Wypadek przy pracy w Opolu. Na ulicy Spacerowej trwały działania pielęgnacyjne zieleni na wysokości. » więcej 2024-02-26, godz. 09:37 "Ukraińcy pamiętają o pomocy i liczą na dalsze wsparcie". Honorowy konsul Ukrainy gościem Radia Opole - Wybuch wojny mnie zaskoczył. Nikt nie spodziewał się, że Rosja rzeczywiście może zaatakować Ukrainę - przyznała w Porannej Rozmowie Radia Opole honorowa… » więcej 2024-02-26, godz. 08:00 Pożar autobusu MZK w Kędzierzynie-Koźlu. Nie ma osób poszkodowanych Pożar autobusu komunikacji miejskiej na ul. Czechowa w Kędzierzynie-Koźlu. Po godzinie 6.30 zapalił się układ hamulcowy w pojeździe. » więcej 2024-02-26, godz. 07:45 Opolskie - 20 lat w Unii Europejskiej. Czas na powiat brzeski W kolejnym tygodniu cyklu spotkań 'Opolskie - 20 lat w UE' władze regionu odwiedzą powiat brzeski. » więcej 2024-02-26, godz. 06:17 Śmiertelny wypadek w Zdzieszowicach, pożar w Opolu Do śmiertelnego wypadku doszło w nocy w Zdzieszowicach w powiecie krapkowickim. » więcej 2024-02-25, godz. 17:35 KWW "Partnerstwo" zaprezentował kandydatów na burmistrzów i radnych w powiecie krapkowickim Samorządowcy, w tym obecni włodarze, a także ludzie związani z kulturą, sportem i biznesem - łącznie 87 osób. Tyle znajdzie się w Komitecie Wyborczym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »