Radio Opole » Wiadomości z regionu
2012-04-25, 13:45 Autor: Radio Opole

Czy w Dębowej zniszczono stanowisko archeologiczne?

Pracownicy wojewódzkiego konserwatora zabytków skontrolowali tereny robót ziemnych w miejscowości Dębowa w gminie Reńska Wieś. Przypomnijmy, że właśnie tam wzmożoną działalność prowadzi znany na Opolszczyźnie przedsiębiorca Bogdan Szpryngiel. Archeolodzy pojawili się na inspekcji, ponieważ podejrzewają, że roboty ziemne mogą zagrażać zlokalizowanemu tam stanowisku archeologicznemu z okresu Średniowiecza.

Rozkopana droga we wsi Dębowa- To jest ustawowa inspekcja obiektów zabytkowych, w tym przypadku stanowiska archeologicznego we wsi Dębowa. Kontrola w terenie polega na tym, żeby spenetrować jego otoczenie. W jednym miejscu jest możliwość naruszenia tego stanowiska - mówi Krzysztof Spychała, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Dodatkowo podczas inspekcji okazało się, że bez powiadomienia konserwatora zniszczono zabytkową drogę. Na początku kwietnia przedsiębiorca tłumaczył, że chce ją przebudować, ale do dnia dzisiejszego prace się nie posunęły. Wizytacją konserwatora zabytków Bogdan Szpryngiel jest zdziwiony.

- Ten teren nie jest wpisany do rejestru zabytków. Jak go kupowałem w 2006 roku, to najpierw to sprawdziłem. Droga nie jest zabytkowa i nie została zniszczona. Ostatnio wymyślono, że jest tam stanowisko archeologiczne. Wszystko można jeszcze wymyślić, ale ja uważam, że to nie ma pokrycia - twierdzi Bogdan Szpryngiel.

Przypomnijmy, że działalność przedsiębiorcy zamierza dokładnie prześwietlić również Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Posłuchaj informacji:

Krzysztof Bednarz (oprac. BO)

Wiadomości z regionu

2023-06-09, godz. 10:00 Czy opolska publiczność podczas festiwalu jest skazana na deszcz? [INTERWENCJA] To już tradycja, że jak jest opolski festiwal, to musi padać. Przygrywka już była w środę, a dzisiaj (9.06) według prognoz opady mają być intensywne… » więcej 2023-06-09, godz. 08:30 Pokazy walk, koncerty i premiera gry. Przed nami Jarmark Wincentego z Kielczy Ciekawy weekend szykuje się w Kielczy w powiecie strzeleckim. Już dziś (9.06) zostanie zainaugurowany Jarmark Wincentego z Kielczy. O 14.00 przy Centrum Kultury… » więcej 2023-06-09, godz. 08:00 Ostrzeżenie IMGW. W regionie możliwe burze z gradem Na Opolszczyźnie burze z silnymi opadami deszczu mogą pojawić się już o godzinie 11:00. » więcej 2023-06-09, godz. 07:00 Spółdzielnia mieszkaniowa zamyka kasę. Prezes mówi o racjonalizacji kosztów Kasa w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej na osiedlu Armii Krajowej w Opolu zostanie zamknięta. » więcej 2023-06-09, godz. 06:45 Zalesie Śląskie obchodzi 800-lecie. Jubileuszowe świętowanie już w ten weekend Jubileusz 800-lecia istnienia obchodzi w tym roku Zalesie Śląskie w powiecie strzeleckim. W nadchodzący weekend w wiosce odbędzie się uroczyste świętow… » więcej 2023-06-08, godz. 19:45 Opolanie aktywnie rozpoczęli długi weekend. Tłumy mieszkańców nad Jeziorem Turawskim Słoneczna aura zachęciła mieszkańców Opolszczyzny do aktywnego spędzenia Bożego Ciała. Dla wielu osób to początek długiego weekendu. Ich celem było… » więcej 2023-06-08, godz. 18:13 Tajemnicza beczka w Bierawie. Służby zabezpieczyły znalezisko sprzed kilkudziesięciu lat Niecodzienne znalezisko w gminie Bierawa. Jak poinformował wojewoda opolski Sławomir Kłosowski w mediach społecznościowych, odkryto tam beczkę z okresu II… » więcej 2023-06-08, godz. 17:30 Naukowcy ponownie badają tradycję układania dywanów kwietnych [ZDJĘCIA] Grupa badaczy ponownie prowadziła obserwacje w miejscowościach, w których układane są dywany kwietne. Już w środę towarzyszyli mieszkańcom Olszowej, Klucza… » więcej 2023-06-08, godz. 14:23 Przez wsie, miasta i miasteczka przeszły procesje. W Kościele katolickim obchodzone jest Boże Ciało Procesja do czterech ołtarzy, sypanie kwiatów i wspólna modlitwa. W Kościele katolickim obchodzone jest Boże Ciało, czyli uroczystość liturgiczna ku czci… » więcej 2023-06-08, godz. 14:13 Rośnie bilans ofiar wczorajszego wypadku. 49-latka zmarła w szpitalu Lekarzom nie udało się uratować życia 49-latki, która odniosła obrażenia we wczorajszym wypadku na DK 40 między Pokrzywinicą a Twardawą. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »