Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-16, 10:40 Autor: Jacek Rudnik

Starosta Kruczkiewicz: dla mieszkańców najczęściej jesteśmy kojarzeni z drogami, ale wyzwań jest więcej

Andrzej Kruczkiewicz [fot. K.Bucyk]
Andrzej Kruczkiewicz [fot. K.Bucyk]
Utrzymanie dróg pozostaje najpoważniejszym wyzwaniem powiatu nyskiego. Podwyżki cen nośników energii też nie są bez wpływu na utrzymanie podległych powiatowi szkół czy szpitala - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole starosta Andrzej Kruczkiewicz. Weekendowy jubileusz 25-lecia powiatu będzie obchodzony wspólnie ze świętującą 800-lecie gminą, a przygotowane dla mieszkańców atrakcje potrwają do niedzieli.
- Mieszkańców przede wszystkim interesują drogi, jak spadnie śnieg to że nieodśnieżone, jak po zimie to że dziury - mówił starosta nyski na 25-lecie samorządu.

Zdarza się, że jest problem z ustaleniem zakresu odpowiedzialności za konkretny odcinek: - Zawsze się z tego śmiejemy, że albo ja "zbieram" za burmistrza, albo burmistrz za mnie, ale faktycznie ludzie nie orientują się i mylą drogi wojewódzkie czy gminne i oby tylko telefon mieć i zadzwonić, bo tam coś trzeba zrobić, ale faktycznie drogi dzisiaj dla powiatów stały się największym wyzwaniem, jeździmy coraz lepszymi autami i chcielibyśmy by było bezpiecznie - wyjaśniał Andrzej Kruczkiewicz.

Utrzymanie około 600 km dróg pozostających w zarządzie powiatu nyskiego kosztowałoby od 20 do 25 mln złotych rocznie, a o takich pieniądzach można tylko pomarzyć.

- Powiaty działają w oparciu o subwencję. Gminy mają nieco większe możliwości zwiększania budżetu wpływając m.in. na wysokość podatków.

Czy jest szansa, że część z ponad 14-miliardowej dodatkowej transzy dla samorządów z subwencji krajowej trafi do starostwa w Nysie? - Tak na pewno, jakieś tam przeliczniki są i mamy zagwarantowane ponad 3 mln i zobaczymy jak to będzie, ale z drugiej strony proszę pamiętać, że podwyżki poszły, różnego rodzaju nośniki energii, czyli prąd, ciepło, a my mamy potężne szkoły do utrzymania czy szpital, a to takie obiekty, w przypadku których nie można zbytnio oszczędzać.

W lipcu tymczasem są planowane kolejne podwyżki płacy minimalnej w placówkach podległych powiatowi, co wiąże się z kolejnym wyzwaniem dla samorządowego budżetu.

- Przełom tego i przyszłego roku to będzie być albo nie być dla powiatów, choć tak źle może nie będzie, ten szczebel samorządu jest już mocno zakorzeniony w świadomości mieszkańców - konstatował gość Radia Opole.

Obchody 25-lecia powiatu nyskiego zainauguruje dzisiaj (16.06) o godz 16:00 uroczysta gala w Nyskim Domu Kultury z udziałem wszystkich, którzy w trakcie 25 lat budowali, tworzyli i rozwijali powiat, samorządowców, dawnych i obecnych pracowników starostwa, a także przedsiębiorców, przedstawicieli instytucji współpracujących z powiatem nyskim oraz mieszkańców.

Obchodzone wspólnie ze świętującą 800-lecie gminą Nysa atrakcje zarówno muzyczne, jak i sportowe potrwają do niedzieli.
Andrzej Kruczkiewicz 01
Andrzej Kruczkiewicz 02

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Odbyło się spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »