Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-06, 17:15 Autor: Agnieszka Stefaniak

Targi o przełamywaniu barier i dostępności w CWK w Opolu. To inicjatywa PFRON

II Ogólnopolskie Targi Dostępności [fot. Agnieszka Stefaniak]
II Ogólnopolskie Targi Dostępności [fot. Agnieszka Stefaniak]
II Ogólnopolskie Targi Dostępności [fot. Agnieszka Stefaniak]
II Ogólnopolskie Targi Dostępności [fot. Agnieszka Stefaniak]
II Ogólnopolskie Targi Dostępności [fot. Agnieszka Stefaniak]
II Ogólnopolskie Targi Dostępności [fot. Agnieszka Stefaniak]
Aplikacje dla niewidomych, elektryczne wózki inwalidzkie i wyciągi rehabilitacyjne - to na stoiskach. Do tego strefa doświadczania niepełnosprawności, konferencje i spotkania. II Ogólnopolskie Targi Dostępności rozpoczęły się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu.
- Targi to spotkanie skierowane dla niepełnosprawnych, ale nie tylko - mówi Łukasz Żmuda, dyr. opolskiego oddziału PFRON.

- Dwa razy więcej wystawców, mnóstwo inicjatyw około targowych, bo to i konferencja naukowa i "randki z pracodawcą". Targi to jest specyficzna impreza, bo dotyka tylko jednego elementu, dostępności, ale wielowymiarowo, i to zasługuje na taką oprawę.

Rynek produktów kierowanych do osób niepełnosprawnych rozwija się w szybkim tempie. Pojawiają się nowe rozwiązania, ciekawostki i możliwości, choć jak przyznają uczestnicy targów, walka o podstawy ciągle się toczy.

- Każdy ruch naszych figur na planszy jest monitorowany, osoba niepełnosprawna, niewidoma nie musi zapamiętywać tych wszystkich posunięć - mówi wystawca prezentujący mówiące szachy. - Ja strzelam z broni laserowej. To dla nas relaks, ale i trening. Uczestniczę m.in. w mistrzostwach Polski - mówi Tadeusz Kolbusz z Polskiego Związku Niewidomych.

- Krawężniki, ciągle jeszcze za wysokie, nie są obniżone. Bardzo często nawet jak są miejsca parkingowe, to obok nie ma zjazdów i trzeba pokonywać te krawężniki - mówi Adam Bartków z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.

II Ogólnopolskie Targi Dostępności potrwają do jutra (07.06). Można je odwiedzać między 10:00 a 16:00.
Łukasz Żmuda
uczestnicy targów

Wiadomości z regionu

2024-04-18, godz. 19:54 Porozumienie na trzy miesiące, potem nowa umowa. Po negocjacjach "ściekowych" w Nysie Porozumienie zawarły spółki komunalne z Nysy i Głuchołaz. Od dwóch lat toczą spór o ceny ścieków. Z gminy Głuchołazy odbiera je nyska oczyszczalnia… » więcej 2024-04-18, godz. 19:41 9 zastępów straży gasiło pożar warsztatu w powiecie oleskim Dziś (18.04) po południu w miejscowości Kowale w powiecie oleskim doszło do pożaru warsztatu z autem osobowym w środku. Na miejsce zadysponowano 9 zastępów… » więcej 2024-04-18, godz. 19:25 Od ofert pracy po debaty. Znamy szczegóły Festiwalu Kariery 2024 Ponad trzydzieści stoisk z ofertą edukacyjno-zawodową, prezentacje, panele dyskusyjne oraz wykład motywacyjny muzyka Krzysztofa Skiby. Taką ofertę przygotowano… » więcej 2024-04-18, godz. 18:57 Zmarł Tadeusz Wencel. To on był twórcą pomnika Karolinki i Karlika w Gogolinie Do środowiska artystycznego dotarła wiadomość o śmierci opolskiego rzeźbiarza Tadeusza Wencla. Artysta zmarł w wieku 98 lat. Tworzył rzeźby monumentalne… » więcej 2024-04-18, godz. 18:55 Na razie są utrudnienia, a będzie nowy most. Zaglądamy do Głuchołaz na przebudowę DK40 Do końca roku gotowy ma być nowy trzyprzęsłowy most w Głuchołazach. Na razie trwa wyburzanie starej konstrukcji w ciągu DK40 nad Białą Głuchołaską… » więcej 2024-04-18, godz. 17:47 Ruszyła sprzedaż biletów na Opolskie Konfrontacje Teatralne. "Klasyka żywa" to w tym roku 6 spektakli konkursowych Można już kupować karnety i bilety na przedstawienia 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka żywa'. Tegoroczne święto teatru rozpocznie się 21 maja… » więcej 2024-04-18, godz. 17:30 Nowi obywatele Polski w regionie. Uroczyste wręczenie dokumentów 11 osób z Ukrainy i Białorusi, odebrało dziś (18.04) dokumenty, które uznają ich za obywateli Polski. » więcej 2024-04-18, godz. 16:57 Wywrócona ciężarówka na ul. Parkowej w Strzelcach Opolskich. Kierowca "nie wyrobił" [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy! Zablokowana jest ul. Parkowa w Strzelcach Opolskich. Po 15.00 doszło tam do wywrócenia się samochodu ciężarowego. » więcej 2024-04-18, godz. 16:25 Nowa jakość w leczeniu kamicy nerkowej w USK w Opolu. "Teraz łatwiej jest je namierzać" Nowoczesny sprzęt do leczenia kamicy nerkowej otrzymali urolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. To stół operacyjny z mobilnym aparatem RTG… » więcej 2024-04-18, godz. 16:25 Co przezimowało, co uschło? Dźwigi znów zaparkowały przy ogrodach wertykalnych Opola Dźwig znów pojawił się przy ogrodach wertykalnych na ścianie centrum przesiadkowego Opole Główne. Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »