Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-05-20, 19:30 Autor: Witold Wośtak

Szczęk mieczy, świst strzał, dawne jadło i damy dworu. Turniej w grodzie koło Byczyny

Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach [fot. Witold Wośtak]
Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach [fot. Witold Wośtak]
Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach [fot. Witold Wośtak]
Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach [fot. Witold Wośtak]
Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach [fot. Witold Wośtak]
Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach [fot. Witold Wośtak]
Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach [fot. Witold Wośtak]
Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach [fot. Witold Wośtak]
Zakończył się pierwszy dzień Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego w Biskupicach obok Byczyny. Można było zobaczyć między innymi turniej w łucznictwie czy rzucie toporem, nożem oraz włócznią, a także skosztować jadła historycznego.
Oprócz tego w programie ujęto różnego rodzaju warsztaty, dla przykładu z kaligrafii, tkania i pisania gęsim piórem. Przyjechały też bractwa rycerskie z Austrii, Węgier, Czech, Chorwacji oraz Białorusi.

Andrzej "Efendi" Kościuk, kasztelan grodu, zapowiada jutrzejsze atrakcje.

- To będzie dzień przeznaczony właśnie dla ludzi z zewnątrz. Dlaczego? Państwo nie są rycerzami, ale jutro jest szansa zostać nimi. Jeżeli przyjedziecie do nas, będziecie uczyć się rzucać nożem, toporem i włócznią. Z drugiej strony będzie wiele atrakcji dla dzieci, na przykład malowanie grodów i strzelanie z łuku - przeżyją ciekawą przygodę rycerską.

Anna Paprotna z Łodzi i Sonia Napruszewska z Poznania, damy dworu w średniowiecznych strojach, mówią o swojej fascynacji czasami średniowiecznymi.

- Znajomi przyciągnęli mnie do tego, bo ja nigdy nie miałam styczności z podobnymi klimatami. Koleżanka powiedziała, że przyjeżdżają tutaj na imprezę rekonstrukcyjną, gdzie będą prawdziwe suknie i strzelanie z łuku. Powiem szczerze, że jest naprawdę super zabawa i polecam to wszystkim.

- W sumie zawsze interesowała mnie tematyka wczesnośredniowieczna i słowiańska, a także tańce ludowe. Sama tańczyłam w Zespole Pieśni i Tańca Ludowego "Łany" przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, więc zawsze te klimaty biły w moim sercu.

Więcej głosów i więcej informacji o turnieju będzie można usłyszeć w poniedziałkowym magazynie Reporterskie tu i teraz po godzinie 15:00.
Andrzej Kościuk
Anna Paprotna i Sonia Napruszewska

Wiadomości z regionu

2023-09-21, godz. 20:12 Wybory 2023. Sławomir Kłosowski rozpoczyna swoją kampanię wyborczą Sławomir Kłosowski oficjalnie zainaugurował swoją kampanię wyborczą. Poinformował o tym na konferencji prasowej, podczas której wskazał najważniejsze… » więcej 2023-09-21, godz. 19:30 Kędzierzyn-Koźle stawia na ekologię. Miasto chce kupić dwa elektryczne autobusy Dwa nowe autobusy elektryczne niebawem dołączą do taboru Miejskiego Zakładu Komunikacji w Kędzierzynie-Koźlu. Miasto ogłosiło przetarg na ich zakup. » więcej 2023-09-21, godz. 19:16 Wybory 2023. Marcin Ociepa z poparciem grupy samorządowców Silny samorząd jest nam bardzo potrzebny - mówił dziś (21.09) podczas konferencji prasowej Marcin Ociepa. » więcej 2023-09-21, godz. 18:25 Czwartoklasiści ze Ścinawy Małej z nowymi laptopami. Wojewoda przekazał sprzęt komputerowy 9 nowych laptopów otrzymali uczniowie klasy czwartej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ścinawie Małej. Dziś (21.09) po raz pierwszy mogli skorzystać ze sprzętu… » więcej 2023-09-21, godz. 18:15 200 zł miało załatwić sprawę. Mieszkaniec gminy Zdzieszowice próbował przekupić policjanta Chciał wręczyć policjantowi łapówkę, teraz może trafić do więzienia. Do tego zdarzenia doszło we wtorek (19.09) w Rozwadzy. Kierowca dostawczego busa… » więcej 2023-09-21, godz. 18:00 To jeden dzień w roku, gdy opolski MZK nie sprawdza biletów Jedni się zdziwią, kolejni ucieszą, jeszcze inni zapewne zgłoszą kierowcy autobusu, że kasownik nie działa. Uprzedzamy: wszystko zgodnie z planem! Trwa… » więcej 2023-09-21, godz. 17:30 Kędzierzyn-Koźle: Sceny jak z filmu sensacyjnego. Pościg policji za poszukiwanym kierowcą Uciekał przez policją, bo był poszukiwany. Po drodze uderzył w inny samochód i uciekał pieszo. Sceny jak z filmu rozegrały się wczoraj (20.09) ok. 20.30… » więcej 2023-09-21, godz. 16:30 ''Kiedy uśmiecha się dziecko, uśmiecha się cały świat''. Martyna Wojciechowska odebrała Order Uśmiechu [ZDJĘCIA… Podróżniczka, dziennikarka, pisarka, osobowość telewizyjna, kierowca rajdowy, a przede wszystkim działaczka społeczna Martyna Wojciechowska odebrała dzisiaj… » więcej 2023-09-21, godz. 15:27 Sąd Okręgowy w Opolu skazał 10 osób za handel narkotykami Od 6 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności - taki wyrok usłyszało 10 osób, które Sąd Okręgowy w Opolu skazał za sprzedaż narkotyków. Wśród ukaranych… » więcej 2023-09-21, godz. 15:19 Prace na ostatniej prostej. Nowe przedszkole w Opolu wkrótce zostanie otwarte Na przełomie października i listopada otwarte zostanie nowe przedszkole w Opolu. Budowa już została ukończona, a obiekt został już wyposażony w odpowiednią… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »