Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-04-01, 19:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

Tradycja trzyma się mocno. Gospodynie z gminy Skarbimierz mierzyły się w wielkanocnym konkursie [ZDJĘCIA]

XVI Konkurs na Babę i Palmę Wielkanocną w Łukowicach Brzeskich [fot. Agnieszka Stefaniak]
XVI Konkurs na Babę i Palmę Wielkanocną w Łukowicach Brzeskich [fot. Agnieszka Stefaniak]
Stoły uginały się od smakołyków, kusiły zapachami, ale i kolorami - tak prezentował się XVI Konkurs na Babę i Palmę Wielkanocną w Łukowicach Brzeskich. W tym roku popisowe baby, obowiązkowo w wersji drożdżowej i palmy, wysokie nawet na 2,5 metra przygotowały gospodynie z 5 miejscowości gminy Skarbimierz. Obok bab stanęły mazury, faszerowane jajka, mięsiwa, wypiekane w domu chleby i tarte ręcznie chrzany.
- Oceniamy wygląd, estetykę palmy, jej wielkość, wykonanie, a w przypadku bab wielkanocnych - smak, walory wizualne i zgodność wykonania z tradycją - mówi Damian Zając, restaurator, który w konkursie jest jurorem.

- Wielkanocne palmy to owoc nawet dwóch miesięcy pracy. Tu każdy zespół podzielił się zadaniami, kierując się kluczem, co komu najładniej wychodzi. Dziś palmy cieszą oko jurorów, jutro trafią do kościoła - mówi Natalia Melnarowicz z Małujowic.

- Każda z nas wybrała kolory bibuły do zrobienia kwiatów i zrobiła takie kwiaty, jakie jej najlepiej wychodzą i jakie najbardziej lubi.

Konkursowe baby powstawały czasem jeszcze minionej nocy. Bo tu podstawą jest świeżość, która w cieście drożdżowym trwa krótko i wypróbowany, wiekowy przepis.

- Baba drożdżowa, klasyczna. Przepis mam od mamy, a ona ma go od swojej mamy. W tamtym tygodniu piekłam w domu na spróbowanie, wyszła, w trzy godziny była zjedzona - mówi Edyta Gancarz.

- Ja mam przepis z 1880 roku. Ja dostałam go od babci, a ona ma od swojej babci. To jest taka specyficzna babka szafranowa, drożdżowa z szafranem - opowiada Maria Culic.

Dodajmy, że po zakończonym konkursie jest czas na wspólną biesiadę. A palmy jak przekazały gospodynie z Małujowic, zgodnie z tradycją - jutro będą ozdobą kościoła, a w przyszłym roku będą spalone, popiół z palmy będzie wykorzystany w środę popielcową.
Damian Zając
Natalia Melnarowicz
Edyta Gancarz i Maria Culic

Wiadomości z regionu

2023-09-27, godz. 13:45 "Szóstka" w Lotto w Krapkowicach, szczęśliwa zdrapka w Strzelcach Opolskich 'Szóstka' w Lotto padła w kolekturze w Krapkowicach, natomiast mieszkaniec Strzelec Opolskich w zdrapce wygrał milion złotych. » więcej 2023-09-27, godz. 13:30 Równość, różnorodność i rozwój. Spotkanie przedsiębiorców i młodzieży w Sławięcicach O równości, różnorodności i rozwoju w biznesie, a także codziennym życiu. W Sławięcicach trwa konferencja, w której udział biorą przedsiębiorcy, samorządowcy… » więcej 2023-09-27, godz. 13:00 Radio Opole na Forum Rozwoju Regionalnego. Poszukajmy kierunków rozwoju Opolszczyzny W którą stronę powinna zmierzać Opolszczyzna w rozwoju gospodarczym, społecznym czy relacjach rząd-samorząd? Odpowiedzi na te pytania szukać będą uczestnicy… » więcej 2023-09-27, godz. 12:45 Kolejne elektryczne autobusy dla MZK. Ratusz podpisał umowę z producentem Do Opola przyjadą kolejne elektryczne autobusy. Opolski ratusz podpisał dzisiaj (27.09) umowę na zakup pojazdów, które zasilą flotę Miejskiego Zakładu… » więcej 2023-09-27, godz. 12:30 Przewoził migrantów z Syrii. Wpadł na A4, bo nie włączył świateł w busie Kierowcę przewożącego 27 nielegalnych migrantów z Syrii zatrzymali policjanci krapkowickiej drogówki na opolskim odcinku autostrady A4. W poniedziałek (25.09)… » więcej 2023-09-27, godz. 12:00 Kolejne dotacje na renowację kościoła św. Anny w Oleśnie Żmudne prace konserwatorskie i restauratorskie przywróciły blask dwóm skrzydłom tryptyku kościoła świętej Anny w Oleśnie. » więcej 2023-09-27, godz. 10:54 Nielegalny salon gier zlikwidowany w powiecie brzeskim Do trzech lat więzienia oraz kara grzywny grozi właścicielowi lokalu w powiecie brzeskim, w którym odbywały się nielegalne gry na automatach. Punkt w połowie… » więcej 2023-09-27, godz. 10:10 Wybory 2023. Tomasz Siemoniak w Radiu Opole o obronności kraju i propozycjach dla mieszkańców regionu - W sprawach bezpieczeństwa państwa trzeba rozmawiać także z przedstawicielami opozycji - ocenił w Porannej Rozmowie Radia Opole startujący z pierwszego… » więcej 2023-09-27, godz. 10:00 Wybory 2023. W Radiu Opole dzisiaj losowanie bezpłatnych audycji wyborczych W Studiu M Radia Opole odbędzie się dzisiaj (27.09) o godzinie 11:00 losowanie kolejności emisji bezpłatnych audycji referendalnych prezentowanych na antenie… » więcej 2023-09-27, godz. 07:00 Budynek komunalny w Dobrodzieniu będzie bardziej dostępny i zyska nowe funkcje Znacznie ułatwiony będzie dostęp do przychodni zdrowia przy ulicy Moniuszki w Dobrodzieniu. Gmina pozyskała na ten cel 1,3 miliona złotych dotacji z programu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »