Radio Opole » Wiadomości z regionu
2011-06-27, 16:58 Autor: Radio Opole

Międzynarodowe dyskusje o bezpiecznym budownictwie

– Wysokie konstrukcje to przyszłość światowego budownictwa – uważa profesor tokijskiej politechniki Yukio Tamura. Na Politechnice Opolskiej odbyła się czwarta Letnia Szkoła Budownictwa, podczas której profesorowie z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Polski dyskutowali o budowie bezpiecznych wysokich konstrukcji.

Politechnika Opolska, spotkanie poświęcone bezpiecznemu budownictwu– Wciąż istnieje wiele problemów dotyczących budowy wysokich obiektów – podkreślali uczestnicy spotkania. Ostatnie wydarzenia w Japonii pokazały jednak, że tylko wysokie konstrukcje były w stanie oprzeć się niszczycielskiej sile przyrody. Profesor Yukio Tamura zwraca uwagę, że koszty ich budowy są bardzo wysokie i pod względem ekonomicznym zwyczajnie nieopłacalne. – Jednak warto w nie inwestować – przekonuje uczony. – W wyniku ostatniego trzęsienia ziemi wysokie budynki nie zostały praktycznie w ogóle naruszone. Możemy więc stwierdzić, że konstrukcje, których używamy, naprawdę są na wysokim poziomie. Ale to, co poczyniło największe szkody, tsunami, niszczy po prostu wszystko – przypomina Tamura.

– Przy konstrukcji wysokich budynków trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy budynkami, które muszą być elastyczne dla trzęsień ziemii i sztywne, by stawiać opór wiatrowi – tłumaczy profesor tokijskiej uczelni. – Biorąc pod uwagę to w jaki sposób używane są materiały, jak konstruowane są budynki, można stwierdzić, że wysokie budynki są dla trzęsienia ziemi nawet bezpieczniejsze, ale jednocześnie są narażone na inne czynniki, np na wiatr – zwraca uwagę profesor tokijskiej politechniki.

Organizator i pomysłodawca spotkań na Politechnice Opolskiej, profesor Tadeusz Chmielewski, uważa, że w kwestii projektowania i budowania wysokich konstrukcji warto czerpać z doświadczeń krajów bardziej zaawansowanych. – Zależało mi na tym, by ta wiedza została przeniesiona do Europy, do naszego kraju i żeby mogli kształcić się młodzi naukowcy – mówi prof. Chmielewski.

– Mimo rozwoju techniki, projektanci wysokich budynków nie mogą rozwiązać wielu kluczowych kwestii – dodaje Chmielewski. Wskazuje on między innymi na budowany we Wrocławiu ponad 200-metrowy budynek. – Działanie wiatru już sprawia tam ogromne kłopoty dla projektantów. To wykracza poza standardy i dlatego trzeba w tym przypadku zaangażować najnowszą wiedzę – tłumaczy.

– Wymiana myśli, którą zapoczątkował ponad 38 lat temu profesor Chmielewski, powoduje, że Opole staje się miejscem wymiany międzynarodowej myśli technicznej - podkreśla prorektor Politechniki Opolskiej profesor Marek Tukiendorf. – Trudno przeceniać uczonych japońskich w dziedzinie zachowań wysokich konstrukcji podczas pracy, drgań sejsmicznych, czy zwykłych spraw wytrzymałościowych – dodaje prof. Tukiendorf.

Dodajmy, że podczas spotkania uczczono również jubileusz pracy naukowej profesora Tadeusza Chmielewskiego.

Posłuchaj informacji:



Damian Drzyzga (oprac. Wanda Kownacka)

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »