Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-15, 21:00 Autor: Witold Wośtak

Na gazownika, na pracownika spółdzielni. Oszuści wyjątkowo aktywni w Kluczborku

Bloki Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość" w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Bloki Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość" w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Bloki Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość" w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Bloki Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość" w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Naprawa piecyka gazowego, wymiana wodomierza lub sprawdzenie szczelności instalacji gazowej. To tylko niektóre z pretekstów, pod którymi podejrzane osoby pukają do drzwi w blokach Spółdzielni Mieszkaniowej Przyszłość w Kluczborku.
Celem najczęściej są osoby starsze, które nie spodziewają się próby oszustwa. Andrzej Nowak, prezes spółdzielni, przypomina, że pracownicy spółdzielni mają przy sobie identyfikatory.

- Ja bardzo proszę, żeby mieszkańcy zaczęli traktować swoje mieszkania jak twierdze. Jeśli nie jesteśmy kogoś pewni, zawsze możemy nie otworzyć, a wtedy na pewno ta osoba pozostawi zawiadomienie w drzwiach. Można też poprosić o chwilę cierpliwości i zadzwonić do spółdzielni lub na policję w celu identyfikacji. Gwarantuję, że jeśli trafimy na złodzieja, on zdąży uciec sprzed drzwi.

Starsi mieszkańcy Kluczborka zapewniają jednak, że są świadomi podobnych zagrożeń.

- Ja nie zgodziłbym się wpuścić takiego kogoś. Jesteśmy z żoną na bieżąco z pewnymi rzeczami, także słuchamy i nie dajemy nabierać się. Niestety wielu ludzi jest łatwowiernych - ktoś wierzy, że coś stało się wnuczkowi, a nawet nie ma wnuczków - mówi jeden z mieszkańców.

- W ubiegłym tygodniu nie wpuściłam takiego faceta - zamknęłam mu drzwi przed nosem. Pukał, stukał i zobaczyłam przez wizjer, że nawet go nie znam. Trzeba być świadomym - dodaje inna mieszkanka.

Policja od lat ostrzega przed podobnymi oszustami.

- Nie podejmujmy decyzji o wymianie lub zakupie nowych sprzętów takich jak junkers czy drzwi do mieszkania pod wpływem nacisków rzekomej promocji. Nie bądźmy bezwzględnie ufni w kontaktach z domokrążcami oraz osobami podającymi się za przedstawicieli różnych firm czy instytucji - przypomina aspirant Krystyna Alaszewicz z Komendy Powiatowej Policji w Kluczborku.

Andrzej Nowak podkreśla znaczenie uświadamiania seniorów przez młodszych krewnych co do możliwych prób oszustw.
Andrzej Nowak
Mieszkańcy
Krystyna Alaszewicz

Wiadomości z regionu

2023-09-21, godz. 21:15 Samorządowcy ze Strzelec Opolskich i Kędzierzyna-Koźla rozczarowani Polskim Ładem. Wojewoda zachęca do dialogu 'Jesteśmy rozgoryczeni, bo nie dostaliśmy ani złotówki' - mówią samorządowcy z powiatu strzeleckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego. Chodzi o VI edycję… » więcej 2023-09-21, godz. 20:37 Ewakuacja w Głubczycach. Awaria gazociągu postawiła służby na nogi 37 osób mieszkających w 10 domach przy ulicy Kopernika w Głubczycach zostało ewakuowanych ze swoich domów. To efekt rozszczelnienia gazociągu, do którego… » więcej 2023-09-21, godz. 20:12 Wybory 2023. Sławomir Kłosowski rozpoczyna kampanię wyborczą Sławomir Kłosowski oficjalnie zainaugurował swoją kampanię wyborczą. Poinformował o tym na konferencji prasowej, podczas której wskazał najważniejsze… » więcej 2023-09-21, godz. 19:30 Kędzierzyn-Koźle stawia na ekologię. Miasto chce kupić dwa elektryczne autobusy Dwa nowe autobusy elektryczne niebawem dołączą do taboru Miejskiego Zakładu Komunikacji w Kędzierzynie-Koźlu. Miasto ogłosiło przetarg na ich zakup. » więcej 2023-09-21, godz. 19:16 Wybory 2023. Marcin Ociepa z poparciem grupy samorządowców Silny samorząd jest nam bardzo potrzebny - mówił dziś (21.09) podczas konferencji prasowej Marcin Ociepa. » więcej 2023-09-21, godz. 18:25 Czwartoklasiści ze Ścinawy Małej z nowymi laptopami. Wojewoda przekazał sprzęt komputerowy 9 nowych laptopów otrzymali uczniowie klasy czwartej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ścinawie Małej. Dziś (21.09) po raz pierwszy mogli skorzystać ze sprzętu… » więcej 2023-09-21, godz. 18:15 200 zł miało załatwić sprawę. Mieszkaniec gminy Zdzieszowice próbował przekupić policjanta Chciał wręczyć policjantowi łapówkę, teraz może trafić do więzienia. Do tego zdarzenia doszło we wtorek (19.09) w Rozwadzy. Kierowca dostawczego busa… » więcej 2023-09-21, godz. 18:00 To jeden dzień w roku, gdy opolski MZK nie sprawdza biletów Jedni się zdziwią, kolejni ucieszą, jeszcze inni zapewne zgłoszą kierowcy autobusu, że kasownik nie działa. Uprzedzamy: wszystko zgodnie z planem! Trwa… » więcej 2023-09-21, godz. 17:30 Kędzierzyn-Koźle: Sceny jak z filmu sensacyjnego. Pościg policji za poszukiwanym kierowcą Uciekał przez policją, bo był poszukiwany. Po drodze uderzył w inny samochód i uciekał pieszo. Sceny jak z filmu rozegrały się wczoraj (20.09) ok. 20.30… » więcej 2023-09-21, godz. 16:30 ''Kiedy uśmiecha się dziecko, uśmiecha się cały świat''. Martyna Wojciechowska odebrała Order Uśmiechu [ZDJĘCIA… Podróżniczka, dziennikarka, pisarka, osobowość telewizyjna, kierowca rajdowy, a przede wszystkim działaczka społeczna Martyna Wojciechowska odebrała dzisiaj… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »