Radio Opole » Wiadomości z regionu
2011-05-26, 16:44 Autor: Radio Opole

Zasłużeni dla Ziemi Nyskiej

Ksiądz Ginter Żmuda, dyrektor Caritas Rejonu Nyskiego otrzyma tytuł "Zasłużonego dla Ziemi Nyskiej", podobnie jak śp. Bogusław Podborączyński uznany za ofiarę stanu wojennego w Nysie. Był działaczem "Solidarności" i pracował jako spawacz w ówczesnym ZUP. Został zatrzymany przez milicję, a po miesiącu jego ciało wyłowiono z rzeki. Śledztwo zostało umorzone.

ks. Ginter Żmuda - dyrektor Caritas Rejonu Nyskiego

Dziś (26.05) radni podejmują uchwały, jutro (27.05) na uroczystej sesji z okazji Dni Nysy odznaczenia zostaną przekazane - mówi Artur Pieczarka, rzecznik nyskiego magistratu.

- Pośmiertnie dla Bogusława Podborączyńskiego, działacza opozycji, który zginął w Nysie w czasie PRL-u oraz dla ks. Dr Gintera Żmudy, wieloletniego dyrektora Caritas Diecezji Opolskiej Rejonu Nyskiego, który przez ponad 20 lat stworzył wiele instytucji związanych z pomocą charytatywną – wyjaśnia Pieczarka.

Dodajmy, że uhonorowana zostanie także Vlasta Vitaskowa z Szumperka. Za promocję Nysy w Czechach i zacieśnianie partnerskich kontaktów otrzyma tytuł "Honorowego Obywatela Nysy".

Posłuchaj informacji:

Dorota Kłonowska (oprac. Michał Dróbka)

Wiadomości z regionu

2021-07-23, godz. 15:46 Czołgi, wozy bojowe i wojskowe ciężarówki zjechały do Winowa. Na poligonie ruszył X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych … Czołgi, wozy bojowe, ciężarówki i wojskowe samochody zaparkowały na poligonie w Winowie. Tam rozpoczął się X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. To pierwsze takie… » więcej 2021-07-23, godz. 15:00 Mieszkaniec powiatu nyskiego sam zatrzymał pijanego kierowcę. Okazało się, że miał on ponad 3 promile alkoholu Obywatelskie zatrzymanie w Nysie. Jeden z mieszkańców na trasie zauważył, że jadący przed nim kierowca porusza się 'wężykiem'. Postanowił jechać za… » więcej 2021-07-23, godz. 14:33 Rekrutacja do szkół średnich w powiecie głubczyckim na podobnym poziomie jak w zeszłym roku Zakończyła się rekrutacja do szkół średnich w powiecie głubczyckim. Podobnie jak w latach poprzednich największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszy… » więcej 2021-07-23, godz. 13:43 Wybrano najlepszą potrawę w województwie. KGW z Hajduków Nyskich będzie reprezentować Opolszczyznę podczas VI finału… Znamy zwycięzców pierwszego etapu VI edycji Bitwy Regionów. Najlepszą potrawą okazały się zapiekane hajduckie gołąbki z nadzieniem z surowych ziemniaków… » więcej 2021-07-23, godz. 12:47 Województwo opolskie szuka wykonawcy, który przygotuje dokumentację przedprojektową na potrzeby rewitalizacji linii… Województwo opolskie jako lider wspólnego projektu dla samorządów opolskich i śląskich ogłosiło przetarg w ramach II etapu programu Kolej Plus na wykonanie… » więcej 2021-07-23, godz. 12:15 W marcu napadł z nożem na sklep, teraz został aresztowany 28-latek, który w marcu napadł na sklep i grożąc nożem ukradł pieniądze, został zatrzymany przez policję. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie… » więcej 2021-07-23, godz. 11:00 Raport MZ. Bez nowych przypadków zakażeń i zgonów w naszym regionie. W kraju nieco ponad sto zachorowań [INFOGRAF… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 108 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju. Minionej doby nie wykryto żadnego przypadku na Opolszczyźnie. » więcej 2021-07-23, godz. 09:50 Groźne zderzenie rowerzystów na wyspie Bolko. Oboje trafili do szpitala Do takiego zdarzenia doszło dziś (23.07) około 9.00 na wyspie Bolko w Opolu, gdzie jednoślady zderzyły się z taką siłą, że rowerzyści odnieśli poważne… » więcej 2021-07-23, godz. 09:31 "Kolejek nie ma, zachęcamy nieprzekonanych". Dariusz Madera przyznaje, że przeciwko COVID-19 szczepi się coraz mniej… - Obecnie w punktach prowadzonych przez nasz szpital szczepimy przeciwko COVID-19 około 200 osób dziennie. W czasie szczytu było to około tysiąca szczepień… » więcej 2021-07-23, godz. 09:15 Odremontowano budynek krematorium w dawnym nazistowskim obozie pracy. W planach są kolejne prace Zakończył się remont budynku krematorium na terenie dawnego obozu pracy Blechhammer w Kędzierzynie-Koźlu. Zabytkowy obiekt został odrestaurowany. To jeden… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »