Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-01, 08:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Smog w Prudniku. Właściciele mieszkań w zabytkowych kamienicach nie podłączają się do sieci ciepłowniczej

Prudnik w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prudnik w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Z trudnościami przebiega podłączanie budynków wielorodzinnych do miejskiej sieci ciepłowniczej w Prudniku. Wprawdzie właścicielem tamtejszego Zakładu Energetyki Cieplnej jest gmina, jednak barierą są koszty. W sezonie grzewczym daje o sobie znać problem zanieczyszczonego powietrza.
- Widać to po kopcących kominach – uważa jeden z mieszkańców Prudnika. – Nawet trzeba okna zamykać. Ludzie idą na łatwiznę. Wybierają ze śmietników różne rzeczy. Palą też papier, szmaty, buty. Widać to po dymie. To są ciemne dymy.

W Prudniku kwestię zanieczyszczeń emitowanych przez domowe piece rozwiązałoby podłączenie do miejskiej ciepłowni budynków komunalnych oraz należących do wspólnot mieszkaniowych.

- Do roku 2022 mieliśmy kilka takich podłączeń - mówi Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. – Nasz całkowity zasób komunalny to jest 120 budynków. Jeżeli chodzi o podłączenia do ciepła systemowego, to zakładamy, że taki program w stu procentach zostanie zrealizowany w przeciągu nawet 15 lat. Są to problemy najczęściej związane z doprowadzeniem infrastruktury ciepłowniczej oraz z tym, że są to zabytkowe budynki. Podraża to koszty inwestycji.

Problem stanowią też wspólnoty mieszkaniowe, do których należą budynki. Brak ich zgody blokuje podłączenie takich obiektów do miejskiej sieci ciepłowniczej. Część właścicieli mieszkań we własnym zakresie przerobiło już ogrzewanie na elektryczny lub gazowe.
prudnicki emeryt
Jarosław Szóstka

Wiadomości z regionu

2023-03-22, godz. 08:00 Chcą montować gaz, ale muszą czekać na ocieplenie. Trwa przebudowa szkoły w Malni Prace nabrały tempa. Mowa o przebudowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Malni, do której gmina Gogolin przymierzała się od wielu lat. Wylano już fundamenty… » więcej 2023-03-22, godz. 08:00 W Głogówku i Strzeleczkach konsultują przebieg obwodnic z mieszkańcami Konsultacje społeczne są kluczowe dla wyznaczenia planowanego przebiegu obwodnic Głogówka i Strzeleczek. Wczoraj (21.03) marszałek Andrzej Buła podpisał… » więcej 2023-03-22, godz. 07:45 Budżet obywatelski. 13 inicjatyw walczy o głosy mieszkańców Gogolina Czytniki e-booków, lodówka społeczna, kurs samoobrony dla kobiet czy organizacja zawodów wspinaczkowych dla dzieci i młodzieży. To tylko niektóre z 13 inicjatyw… » więcej 2023-03-21, godz. 20:40 Odtworzyli dawne mury obronne miasta. Nietypowa akcja z okazji urodzin Ujazdu Jak dawniej wyglądały mury obronne Ujazdu? W mieście zorganizowano dzisiaj (21.03) specjalną akcję, która polegała na ustawieniu się ramię w ramię blisko… » więcej 2023-03-21, godz. 20:00 Dotacja jest, radości brak. Ciąg dalszy dyskusji o południowej obwodnicy Nysy Podpisanie umowy o rządową dotację nie zamyka tematu przebiegu obwodnicy południowej Nysy. Urząd marszałkowski, jako inwestor, preferuje wariant obiegający… » więcej 2023-03-21, godz. 19:40 Marsz upamiętniający św. Jana Pawła II przejdzie także w Kędzierzynie-Koźlu Kędzierzyn-Koźle dołącza do miast organizujących marsz w obronie św. Jana Pawła II. Wydarzenie odbędzie się 2 kwietnia. Rozpocznie je msza o godzinie… » więcej 2023-03-21, godz. 18:40 "Jest wiosna, to musi być kolorowo". W Namysłowie zachęcano do siania kwiatów Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny namysłowski magistrat zachęcał mieszkańców do wspólnego dbania o pszczoły. Pomóc w tym mają nasiona miododajnych… » więcej 2023-03-21, godz. 18:30 Dzień wagarowicza na motorach, czyli 20. ZSMotka w opolskim "mechaniczniaku" [ZDJĘCIA] Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu spędzili pierwszy dzień wiosny na... motorach. Na szkolnym placu w ramach jubileuszowej 20. ZSMotki pojawiły… » więcej 2023-03-21, godz. 18:05 Zderzenie dwóch osobówek na DW 409. Kierowca skody uciekł [VIDEO] Uderzył w jadący z naprzeciwka samochód, a następnie uciekł. Dyżurny strzeleckiej komendy policji otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego… » więcej 2023-03-21, godz. 17:40 Witali wiosnę z Odrą Opole. Dzieci z PSP nr 5 w Opolu rywalizowały na piłkarskim torze przeszkód Witali wiosnę na sportowo. Dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Opolu wzięły dziś (21.03) udział w akcji 'Pierwszy dzień wiosny z Odrą Opole'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »