Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-20, 08:00 Autor: Witold Wośtak

Mammograf dla kluczborskiego szpitala. Badania ruszą po nowym roku

Nowy mammograf dla Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Nowy mammograf dla Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Przekazanie mammografu dla PCZ w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Przekazanie mammografu dla PCZ w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Nowy mammograf trafił do Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. Nowoczesne urządzenie kosztowało 600 tysięcy złotych, a niemal 500 tysięcy pochodziło z rządowej dotacji.
Poprzedni mammograf kupiono dzięki akcji prowadzonej przez Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego Kobietom-Mammograf, ale po kilkunastu latach aparat zepsuł się. Teraz w sprawę zaangażował się Marcin Ociepa, opolski wiceminister obrony narodowej.

- Pech chciał, że akurat w Kluczborku mammograf zepsuł się, a tamten aparat był wynikiem wielu miesięcy starań i zbiórek publicznych. Mówiąc w skrócie, zachodziło niebezpieczeństwo, że jeśli nie pomożemy, pewnie znowu trzeba byłoby urządzać zbiórki i czekać wiele miesięcy na zakup mammografu. Jako poseł ziemi opolskiej porozmawiałem jednak z premierem o uruchomieniu rezerwy budżetu premiera - dodał.

Janusz Ratajczyk, prezes szpitala, zaznacza, że mammografia cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kluczborskich kobiet.

- Teraz jest nowy aparat i mamy nadzieję na równie duże zainteresowanie, jak było dotychczas. Mamy na to dowody, ponieważ panie dzwonią i pytają, bo są zainteresowane, kiedy zaczniemy, kiedy ruszą zapisy i kiedy ruszy diagnostyka. To jest sprzęt jeden z lepszych obecnie na rynku.

Mirosław Birecki, starosta kluczborski, przyznaje, że bez dotacji rządowej nie byłoby mammografu.

- Dobrze wiemy, z jakimi problemami musimy radzić sobie i z jakimi problemami finansowymi służba zdrowia musi radzić sobie. Cieszę się bardzo, że dzięki wsparciu udało się pozyskać dofinansowanie. Dzisiaj mamy nowy mammograf, co jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się niemożliwe.

Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski, dodaje, że starania o nowy mammograf dla Kluczborka musiały zakończyć się sukcesem.

- Cieszę się, że program badania piersi trafia na podatny grunt w Kluczborku. Wszyscy lekarze podkreślają, że wczesne wykrycie raka pozwala na łatwiejszą walkę z tą trudną chorobą. Zachęcamy więc do badania wszystkie kobiety. Będziemy usatysfakcjonowani, jeśli ten sprzęt popracuje niemal non stop. Oby tylko miał co robić.

Uruchomienie nowego mammografu wymaga zgód kilku instytucji, zatem nowy aparat będzie dostępny od stycznia.
Marcin Ociepa
Janusz Ratajczyk
Mirosław Birecki
Tomasz Witkowski

Wiadomości z regionu

2023-06-03, godz. 21:25 Nysa w klimacie II wojny światowej. Trwa I Ogólnopolski Zlot Grup Rekonstrukcyjno-Historycznych Przemarsze wojsk, mundury i broń z okresu II wojny światowej - to tylko część z atrakcji przygotowanych przez organizatorów I Ogólnopolskiego Zlotu Grup… » więcej 2023-06-03, godz. 21:00 Rafał Bartek pozostanie przewodniczącym TSKN Delegaci Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim wybrali w sobotę (03.06) przewodniczącego organizacji. Na kolejną czteroletnią kadencję… » więcej 2023-06-03, godz. 20:00 70-lecie Staszica w Opolu. "Ta szkoła ma wyjątkowy klimat" Jubileusz 70-lecia obchodzi w tym roku Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu. Z tej okazji dzisiaj (03.06) zorganizowano uroczystość… » więcej 2023-06-03, godz. 19:30 Trwają Dni Ziemi Strzeleckiej. Koncert gwiazd, wesołe miasteczko i pokazy służb [ZDJĘCIA] Mieszkańcy Strzelec Opolskich na dwa dni przejęli miasto. W barwnym korowodzie, który rozpoczął świętowanie uczestniczyli włodarze, reprezentacje placówek… » więcej 2023-06-03, godz. 18:54 Biegli by pomóc Paulince. W Izbicku odbyła się kolejna edycja Biegu Dzika [ZDJĘCIA] Około 300 uczestników wzięło udział w V edycji „Biegu dzika” w Izbicku. Imprezie przyświecał również cel charytatywny, zbierano pieniądze na rehabilitację… » więcej 2023-06-03, godz. 17:40 W poniedziałek ruszą w Opolu bezpłatne szczepienia przeciwko HPV Opole przygotowuje się do powszechnego szczepienia przeciwko HPV. Od poniedziałku (05.06) rodzice dzieci w wieku 12 i 13 lat będą mogli zarejestrować je na… » więcej 2023-06-03, godz. 16:00 Ciało 30-letniego mężczyzny w Białej Głuchołaskiej. Okoliczności wyjaśnia policja O godzinie 13:45 osoby postronne powiadomiły służby o tym, że przy brzegu w wodzie unosi się ciało - informują strażacy. » więcej 2023-06-03, godz. 15:53 Koniec pierwszego etapu. Na nowy parking przy wyspie Bolko trzeba poczekać Kończy się pierwszy etap budowy dużego parkingu przy ul. Krapkowickiej w Opolu. Teren, nazwany przez miasto 'Centrum przesiadkowe Opole Południe', ma służyć… » więcej 2023-06-03, godz. 13:00 Marszałek regionu przyzna nagrody w dziedzinie kultury. Można zgłaszać kandydatów Do końca czerwca można zgłaszać kandydatów do corocznych nagród marszałka województwa opolskiego w dziedzinie kultury. To szansa dla autorów ciekawych… » więcej 2023-06-03, godz. 11:30 Kameralne urodziny parku na wyspie Bolko. "Kochamy to miejsce za piękno przyrody" Park miejski na wyspie Bolko w Opolu obchodzi swoje 110 urodziny. Z tej okazji o poranku na polanie obok stawu odbyła się joga połączona z medytacją i warsztaty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »