Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-10, 18:15 Autor: Witold Wośtak

Diecezja opolska ma nowego biskupa pomocniczego. Sakra księdza Waldemara Musioła

Biskup nominat Waldemar Musioł (w środku) [fot. Witold Wośtak]
Biskup nominat Waldemar Musioł (w środku) [fot. Witold Wośtak]
Święcenia biskupie nominata Waldemara Musioła [fot. Witold Wośtak]
Święcenia biskupie nominata Waldemara Musioła [fot. Witold Wośtak]
Święcenia biskupie nominata Waldemara Musioła [fot. Witold Wośtak]
Święcenia biskupie nominata Waldemara Musioła [fot. Witold Wośtak]
Biskup nominat Waldemar Musioł przyjął święcenia biskupie w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu. Papież Franciszek mianował duszpasterza biskupem pomocniczym diecezji opolskiej.
W kościele pod wezwaniem świętej Jadwigi Śląskiej przed południem rozpoczęła się uroczysta liturgia, która trwała trzy godziny. Biskup pomocniczy Musioł mówił o stojących przed nim wyzwaniach.

- Jestem po to, by wspierać biskupa ordynariusza w jego posłudze i zadaniach należących do niego. Przede wszystkim to zamierzam czynić. Chcę oczywiście troszczyć się również o jedność braterską między kapłanami, bo to zadanie, które wielokrotnie zostało mi powierzone. Chcę również jak najwięcej przebywać z ludźmi oraz wspólnie z nimi modlić się - z nimi iść razem w duchu synodalnym.

Biskup Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej, ocenia, że sakra biskupia to bardzo ważne wydarzenie. Zaznacza, że wszystko rozpoczyna się od powołania kapłańskiego, które młody człowiek rozeznaje.

- Później wstępuje do seminarium, przyjmuje święcenia prezbiteratu i posługuje w diecezji. Teraz jako posługujący w diecezji opolskiej z grona całego prezbiterium został wskazany przez papieża w imieniu Boga, pod natchnieniem Bożego Ducha jako biskup pomocniczy. Tutaj już nie ma czegoś takiego jak formacja na biskupa.

Biskup pomocniczy Waldemar Musioł pochodzi z Krapkowic, a święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 2001 roku.

W liturgii uczestniczyli między innymi: wojewoda Sławomir Kłosowski, wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura oraz Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic.
Waldemar Musioł
Andrzej Czaja

Wiadomości z regionu

2023-03-24, godz. 20:40 Przetwórstwo i nowe gatunki ryb. Rybacka LGD "Opolszczyzna" o planach na najbliższe lata Modernizacja gospodarstw rybackich i wprowadzenie nowych gatunków ryb do produkcji. To plany Rybackiej Lokalnej Grupy Działania 'Opolszczyzna' na najbliższe… » więcej 2023-03-24, godz. 20:40 Drift po Sienkiewicza w Opolu. Policja "zainteresowała się" kierowcą [FILM] W środku dnia driftem przez Sienkiewicza w Opolu. Filmik z nagraniem kierowcy sportowego BMW, które z piskiem opon 'bokiem' pokonuje zakręt w centrum miasta… » więcej 2023-03-24, godz. 20:35 Wiaty na śmieci znikną z centrum Namysłowa. Miasto zmienia system odbioru odpadów Namysłów inwestuje w gospodarkę śmieciową. W tym roku samorząd zamierza dokupić nowy sprzęt, a także doposażyć mieszkańców w kolejne pojemniki. » więcej 2023-03-24, godz. 19:30 "Święta godne, a nie głodne". Trwa Wielkanocna Zbiórka Żywności Potrzebne są ryż, mąka, makaron. W ponad 70 sklepach w regionie trwa Wielkanocna Zbiórka Żywności pod hasłem 'Święta godne, a nie głodne'. Podczas zakupów… » więcej 2023-03-24, godz. 18:55 Powiat kluczborski: mieszkanie treningowe dla wychowanków pieczy zastępczej Dwie osoby będą mogły zamieszkać w mieszkaniu chronionym - treningowym obok Domu Dziecka w Bąkowie. » więcej 2023-03-24, godz. 18:30 Różne okresy teatru na Dobrodzieńskich Konfrontacjach Teatralnych Sześć spektakli można było zobaczyć podczas dziewiątej edycji Dobrodzieńskich Konfrontacji Teatralnych. Do domu kultury przyjechało sześć grup ze szkół… » więcej 2023-03-24, godz. 17:45 PSL z apelem do rządzących. Chcą odwołania ministra rolnictwa 'Na tym stanowisku nie może być tchórza i kłamcy' - tak o ministrze rolnictwa Henryku Kowalczyku mówią przedstawiciele opolskiego PSL-u. Ludowcy chcą odwołania… » więcej 2023-03-24, godz. 16:30 Logistyk na... rowerze. Akcja charytatywna w opolskiej brygadzie Blisko 20 rowerów zebrali w pół dnia inicjatorzy akcji Podaruj Rower w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Jedni o inicjatywie dowiedzieli się pocztą pantoflową… » więcej 2023-03-24, godz. 16:20 Zdobędą Koronę Gór Polski. Nowy projekt podopiecznych rodzin zastępczych Koronę Gór Polski zdobywać będą podopieczni rodzin zastępczych oraz ich opiekunowie z powiatu prudnickiego. Celem przedsięwzięcia jest integracja, edukacja… » więcej 2023-03-24, godz. 15:35 Choć biegnie wśród pól, to ma wiele funkcji. Ul. Starowiejska w Bierdzanach po remoncie Choć to niewielki odcinek, to ma duże znaczenie. W Bierdzanach w gminie Turawa otwarto wyremontowany 750-metrowy odcinek ulicy Starowiejskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »