Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-07, 19:45 Autor: Jakub Biel

Pierwsza inauguracja nowego roku akademickiego na Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie

Inauguracja roku akademickiego na PANS w Nysie [fot. Jakub Biel]
Inauguracja roku akademickiego na PANS w Nysie [fot. Jakub Biel]
Inauguracja roku akademickiego na PANS w Nysie [fot. Jakub Biel]
Inauguracja roku akademickiego na PANS w Nysie [fot. Jakub Biel]
Inauguracja roku akademickiego na PANS w Nysie [fot. Jakub Biel]
Inauguracja roku akademickiego na PANS w Nysie [fot. Jakub Biel]
To była wyjątkowa inauguracja nowego roku akademickiego w Nysie. Wyjątkowa, bo pierwsza na Państwowej Akademii Nauk Stosowanych, a nie jak dotychczas Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Uczelnia zmieniła nie tylko nazwę i zyskała na prestiżu, ale wzbogaciła ofertę edukacyjną. Oficjalna uroczystość odbyła się w Nyskim Domu Kultury.
- Cieszę się, że uczelnia, którą mam zaszczyt zarządzać nieustannie się rozwija – mówi dr inż. Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie.

- Rośnie znaczenie uczelni i rośnie uczelnia. W tym roku przyjęliśmy rekordową w ostatnich czasach liczbę kandydatów. Przyjęliśmy 1000 studentów na pierwszy rok studiów. 1 października rozpoczęło kształcenie w naszej uczelni ponad 2200 studentów.

Wśród nich także i obcokrajowcy. Architekturę wybrała Anhelina Komar z Ukrainy. Dlaczego? - W Polsce jest wyższy poziom edukacji, tak mi się wydaję. Dodatkowo moja siostra studiowała tutaj w Nysie, ale na innym wydziale. Dlatego wiedziałam, że jest to dobry uniwersytet.

- Dobre funkcjonowanie uczelni wyższej wpływa na rosnący prestiż miasta – podkreśla Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy.

- To wielkie wyróżnienie i też wielka szansa, bo od ponad 20 lat uczelnia kształci młodych ludzi. Część z nich zostaje w Nysie i chcielibyśmy, aby jak najwięcej młodych ludzi zostawało w Nysie i Nysę budowało wraz z innymi mieszkańcami. Ja się z tego bardzo cieszę.

A o tym, że w Nysie studiować warto, przekonują studenci, którzy zbliżają się do obrony swoich dyplomów – Julia Malinowska i Karolina Żukiewicz. - Ta uczelnia jest taka, że jest głównie praktyka tutaj, dlatego to się bardzo tutaj liczy. - Przyszłam dlatego, że mam tutaj sporo znajomych i zachęcili mnie do tego, żeby po prostu przyjść na tę uczelnie i tak jak koleżanka wspomniała, bardzo stawiamy na zajęcia praktyczne. Jest bardzo indywidualne podejście do studenta, dlatego też mamy małą grupę.

Uroczystość oficjalnego rozpoczęcia pierwszego roku na Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie zwieńczył wykład inauguracyjny dr Tomasza Gabrysia, poświęcony spojrzeniu naukowca na wymagania współczesnego sportu.
dr inż. Przemysław Malinowski
Anhelina Komar
Kordian Kolbiarz
Julia Malinowska i Karolina Żukiewicz

Wiadomości z regionu

2022-12-03, godz. 18:45 Od skarpetek dla teścia, po słodkości dla najmłodszych. Jarmark Świąteczny w Opolu wystartował [ZDJĘCIA] Dla najmłodszych karuzele, dźwięk dzwoneczków i wata cukrowa, dla starszych grzaniec pod 12-metowym wiatrakiem, a potem wycieczka szlakiem straganów, uginających… » więcej 2022-12-03, godz. 18:34 Opole: potrącenie pieszego na przejściu. Kierowca był nietrzeźwy Do zdarzenia doszło po godzinie 16 na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania ulic Fabrycznej i Armii Krajowej. » więcej 2022-12-03, godz. 18:00 "By pokazać, że jest wśród nas życzliwość". Marsz Mikołajów przeszedł przez Opole Mikołaje i Mikołajowe, od przedszkolaka do seniora, przeszli w marszu przez Opole - To manifestacja dobroci i życzliwości - przekonują organizatorzy ze stowarzyszenia… » więcej 2022-12-03, godz. 17:15 Opolski WORD ma kandydata-rekordzistę. Ta osoba ponad sto razy wyjeżdżała już na egzamin "na miasto" Statystycznie prawie co trzecia osoba przystępująca do egzaminu praktycznego na prawo jazdy w WORD Opole zostaje na placu manewrowym. Podobnie statystyki wyglądają… » więcej 2022-12-03, godz. 16:30 Autobusy rozpoczynają kursy z centrum przesiadkowego Opole Główne Od przyszłego tygodnia uruchomione zostanie centrum przesiadkowe Opole Główne. - Przewoźnicy będą mogli korzystać z płyty dworca i stanowisk postojowych… » więcej 2022-12-03, godz. 15:30 Ruszyły szkolenia dla społecznych strażników rybackich. "Trzeba czuć tę misję" Działają pro bono, a więc za darmo i w czasie wolnym, ale dla dobra każdego z nas. Państwowa Straż Rybacka szuka chętnych, którzy chcą dołączyć do… » więcej 2022-12-03, godz. 13:15 Podróż "hiszpańskiego kreta" - sezon drugi. W niedzielę rano konwój powinien opuścić Opolszczyznę [FILM] Kolejny transport z elementami maszyny TBM wyruszył wczoraj (2.12) wieczorem w Portu Famet w Opolu. 5 zestawów pokona 750 kilometrów, aby pod koniec grudnia… » więcej 2022-12-03, godz. 13:05 "Lex Chełstowski" - inicjatywa posła Janusza Kowalskiego. Chodzi o posady w radach nadzorczych dla samorządowców 'Lex Chełstowski' skieruje do parlamentu poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Mowa o uzupełnieniu ustawy antykorupcyjnej, która zakazuje zasiadania parlamentarzystom… » więcej 2022-12-03, godz. 12:00 Garaże w stylu eko dostali na Mikołaja strażacy z Żywocic i Dąbrówki Górnej Strażacy ochotnicy jednostek w Żywocicach i Dąbrówce Górnej w gminie Krapkowice dostaną mikołajowy prezent. To nowe obiekty garażowe, gdzie w bezpiecznych… » więcej 2022-12-03, godz. 11:00 500 wniosków w Dobrodzieniu i 300 w Radłowie. Gminy czekają na dostawy węgla Gminy powiatu oleskiego są gotowe do dystrybucji węgla w preferencyjnej cenie, ale wciąż czekają na dostawę 'czarnego złota'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »