Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-04, 07:35 Autor: Joanna Matlak

Województwo opolskie i argentyńska Ziemia Ognista nawiązały współpracę

Województwo opolskie i argentyńska Ziemia Ognista nawiązały współpracę [fot. Joanna Matlak]
Województwo opolskie i argentyńska Ziemia Ognista nawiązały współpracę [fot. Joanna Matlak]
Regiony "skojarzyła" Komisja Europejska, a celem jest wymiana doświadczeń w zakresie innowacji i branż z nimi związanych. Takie możliwości stwarza specjalny unijny program IURC, który łączy regiony także spoza Unii Europejskiej.
- Zgłosiliśmy się, podaliśmy obszary, które nas interesują i komisja przypisała nas do tego argentyńskiego regionu - mówi Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

- Chcemy wymieniać się wiedzą, informacją i doświadczeniem w zakresie Regionalnej Strategii Innowacji. To szeroki zakres wiedzy, jak te strategie tworzyć i rozwijać, i w poszczególnych branżach, które są w tej innowacji. W tym przypadku chodzi głównie o sektor rolniczy. Dla regionu Tierra del Fuego to ważny obszar, bo to region nie uprzemysłowiony, a właśnie rolniczy - dodaje Hanzel.

- Zbliżyliśmy do siebie 5 instytucji z obu regionów - mówi Marcin Staniszewski z OCRG. - To Politechnika Opolska, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet w Tierra del Fuego i parki technologiczne w tym nasz PNT w Opolu. My mamy pięć specjalizacji inteligentnych w województwie opolskim, oni mają cztery, więc te możliwości dobrych praktyk się multiplikują, jest duża ilość partnerów, duża ilość powiązań i specjalizacji - dodaje Staniszewski.

O oczekiwaniach strony argentyńskiej mówił Andres Dachary, sekretarz ds. Malwin, Antarktydy, Wysp Pd. Atlantyku i Spraw Międzynarodowych. - Mamy szereg oczekiwań, jednym z nich jest rozwój parku naukowo-technologicznego czy rozwój kompetencji cyfrowych.

Argentyńska delegacja ponadto odwiedzi firmy z regionu, a opolska delegacja wyruszy do Argentyny w listopadzie tego roku.
Tomasz Hanzel
Marcin Staniszewski
Andres Dachary

Wiadomości z regionu

2022-12-02, godz. 19:03 Unijne wojska szkolą ukraińskich żołnierzy. Jeden z takich obozów znajduje się pod Brzegiem Pod Brzegiem szkolą się żołnierze z Ukrainy. To element militarnej współpracy tego państwa z krajami Unii Europejskiej. » więcej 2022-12-02, godz. 19:00 Choinka życzeń "zbiera" życzenia od osób potrzebujących. Można pomóc Rozpoczęła się akcja pt. Choinka Życzeń. Na drzewku, które stanęło przy ul. Krakowskiej 19 w Opolu, znajdują się kartki i długopisy, aby osoby potrzebujące… » więcej 2022-12-02, godz. 19:00 Kolejny wielki transport przejedzie drogami Opolszczyzny. To ponownie będzie nocna przeprawa [FILM] Kolejny wielki transport na opolskich drogach. Śladem maszyny TBM, która wzbudziła wielkie zainteresowanie nie tylko na Opolszczyźnie, ale i w całym kraju… » więcej 2022-12-02, godz. 18:15 Namysłowska Nike ponownie wróci na plac Wolności. Czy tym razem zostanie w mieście dłużej, niż jeden dzień? Niebawem na namysłowski plac Wolności powróci figura Nike. Monument zniknął z centrum miasta ponad 2 lata temu. » więcej 2022-12-02, godz. 17:51 Potrącenie na przejściu dla pieszych w Opolu. Na autostradzie kolizja 5 samochodów Do potrącenia 16-latka doszło w Opolu na ulicy Książąt Opolskich przed godziną 16. Ale to niejedyne niebezpieczne zdarzenie na opolskich drogach. » więcej 2022-12-02, godz. 17:30 Rozmawiali m.in. o uzależnieniach cyfrowych. "To nie wina dziecka, tylko potarganych rodziców" 'Uzależnienia - jeden problem, wiele perspektyw' - to tytuł konferencji naukowo-szkoleniowej, która miała miejsce dziś (2.12) na Uniwersytecie Opolskim. Specjaliści… » więcej 2022-12-02, godz. 17:30 "My się tutaj nie zamykamy". Osoby niepełnosprawne pokazały swoje talenty muzyczne Za nami 12. edycja Festiwalu Polskiej Piosenki i Twórczości Niepełnosprawnych. Tym razem na scenie NCPP w Opolu wystąpiło 11 wykonawców, którzy są podopiecznymi… » więcej 2022-12-02, godz. 16:15 Lekcja historii i tolerancji w Zespole Szkół w Kietrzu. Finał międzynarodowego projektu Erasmus 'Ucząc się na błędach przeszłości, budujemy tolerancyjną rzeczywistość' - to tytuł międzynarodowego projektu Erasmus+ realizowanego przez Zespół Szkół… » więcej 2022-12-02, godz. 14:30 Założenia są ambitne, a jak je wykonać? Rada bezpieczeństwa ruchu drogowego o programie działań do 2030 Do 2030 roku liczba ofiar śmiertelnych na polskich drogach ma spaść o 50%, do maksimum 1455. To zakłada Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021-2030… » więcej 2022-12-02, godz. 14:15 Łubniany: bakterie z grupy coli w wodociągu. W pogotowiu beczkowozy Duże problemy z wodą w gminie Łubniany. Bakterie z grupy coli wykryto w wodociągu zasilającym sołectwa: Jełowa, Łubniany, Brynica, Dąbrówka Łubniańska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »