Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-22, 17:22 Autor: Maja Laksy

Lodołamacze dla tych, którzy każdego dnia walczą z dyskryminacją osób niepełnosprawnych. "Ten konkurs ma w sobie coś wyjątkowego"

Lodołamacze rozdane [fot.Maja Laksy]
Lodołamacze rozdane [fot.Maja Laksy]
Lodołamacze rozdane [fot.Maja Laksy]
Lodołamacze rozdane [fot.Maja Laksy]
Lodołamacze rozdane [fot.Maja Laksy]
Lodołamacze rozdane [fot.Maja Laksy]
Lodołamacze rozdane. Po raz 17. przyznano nagrody tym, którzy walczą z dyskryminacją osób niepełnosprawnych. Pracodawcom, przedsiębiorcom, dziennikarzom. W Opolu odbyła się gala finałowa z udziałem laureatów z czterech województw.
- Ten konkurs ma w sobie coś wyjątkowego - przekonuje Krzysztof Kosiński, wiceprezes zarządu Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

- W przeciwieństwie do wielu konkursów, które są kierowane m.in. do przedsiębiorców, u nas nie wystarczy się zgłosić. Nie wystarczy wpłacić jakiegoś datku i otrzymać nagrodę. Mam jasno określone kryteria, a wybierani są najlepsi z najlepszych.

I miejsce i statuetkę "Lodołamacza 2022" w kategorii "rehabilitacja społeczno-zawodowa" otrzymał Zakład Aktywności PSONI w Dzierżoniowie. Jak mówi Jolanta Oliwa, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Dzierżoniowie, na to wyróżnienie pracowała aż 30 lat.

- Przełamywałem bariery od tworzenia ośrodka rehabilitacyjnego warsztatów terapii zajęciowej, zakładu aktywności zawodowej, mieszkań wspomaganych. Żeby to osiągnąć musiałam łamać lody przez 30 lat. Z urzędami, z różnymi instytucjami, na dolnym śląsku i nie tylko.

W kategorii "Przyjazna przestrzeń - dostępność cyfrowa" najlepszy okazał się być pomysł przedstawicieli Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego o nazwie "Laboratorium bez barier".

- Chciałabym bardzo, aby to miejsce spowodowało zmianę sposobu myślenia, żeby stało się nie opcją, czyli, że niektórzy mają takie stanowiska, a niektórzy nie, tylko żeby to było standardem - mówi Jolanta Eifler z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Małgorzata Jagieluk, prezes zarządu Fundacji Dom w Opolu zwróciła uwagę na problemy, z jakimi muszą mierzyć się pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne.

- Co prawda jest wsparcie w zatrudnieniu osób z niepełnosprawnością, ale w moim osobistym odczuciu pracodawcy nie są na to gotowi. Pracownik z niepełnosprawnością jest kłopotem dla pracodawcy i tutaj nie ma się co oszukiwać. To jest osoba, która pracuje wolniej, ma większą absencję w pracy, która ma prawo do dodatkowego, 10-dniowego urlopu w skali roku.

Podczas gali uhonorowano laureatów w 9 kategoriach:

- "Zatrudnienie chronione" - I miejsce i statuetkę Lodołamacze 2022 otrzymało
Przedsiębiorstwo SIMET Spółka Akcyjna z Jeleniej Góry.

- "Otwarty rynek pracy" - I miejsce i statuetkę Lodołamacze 2022 otrzymało ABC Service z Wrocławia.

- "Instytucja" - I miejsce i statuetkę Lodołamacze 2022 otrzymała
Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym z Opola.

- "Zdrowa firma" - I miejsce i statuetkę Lodołamacze 2022 otrzymało Weegree Sp. z o.o. z Opola.

- „Dziennikarz bez barier” - I miejsce i statuetkę Lodołamacze 2022 otrzymała Joanna Majewska, TV Przystań.

- Statuetkę Super Lodołamacza przyznano Konwentowi OO. Bonifratów z Prudnika.

- Statuetkę Lodołamacza specjalnego otrzymał Adam Komar.
Krzysztof Kosiński
Jolanta Oliwa
Jolanta Ejfler
Małgorzata Jagieluk

Wiadomości z regionu

2024-12-21, godz. 20:23 Śmiertelny wypadek w Opolu - zginął motocyklista Do śmiertelnego wypadku z udziałem motocyklisty doszło na ul. Niemodlińskiej w Opolu. Na miejscu pracują służby ratunkowe, ulica jest zablokowana. Do wypadku… » więcej 2024-12-21, godz. 19:15 "Namiastka świątecznej atmosfery". Prezenty od św. Mikołaja dla powodzian Ponad 30 paczek od świętego Mikołaja zawieźli mieszkańcy gminy Olesno osobom poszkodowanym w powodzi z Nowego Świętowa w gminie Głuchołazy. » więcej 2024-12-21, godz. 18:16 Wypadek na DK94 w Skorogoszczy. Lądował LPR Uwaga kierowcy. Utrudnienia w ruchu na DK94 w Skorogoszczy. Przed godziną 18:00 doszło tam do wypadku. » więcej 2024-12-21, godz. 18:00 "Luka pokoleniowa". W opolskich szkołach brakuje nauczycieli W opolskich szkołach oraz placówkach oświatowych wciąż brakuje nauczycieli. Największe braki kadrowe występują wśród nauczycieli wychowania wczesnoszkolnego… » więcej 2024-12-21, godz. 16:00 Naprawiono fragment ulicy Andersa w Głuchołazach. Odcinek zniszczyła powódź Udało się przed rozpoczęciem zimy naprawić część ulicy Andersa w Głuchołazach. » więcej 2024-12-21, godz. 14:00 "Bardzo fajna akcja". Świąteczna Strefa Zdrowia w Głuchołazach Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja 'Świąteczna Strefa Zdrowia' na rynku w Głuchołazach. Wszyscy chętni mogli bezpłatnie skorzystać z badań i… » więcej 2024-12-21, godz. 13:00 Samorząd województwa kupi 5 pociągów elektrycznych, ale rozgląda się też za spalinowymi Pięć nowych pociągów elektrycznych kupi najprawdopodobniej jeszcze w tym roku Samorząd Województwa Opolskiego. » więcej 2024-12-21, godz. 13:00 Testy wypadły pozytywnie. Nowa przeprawa na Osobłodze w Krapkowicach dostępna od 23 grudnia Znamy datę otwarcia nowej, tymczasowej przeprawy na Osobłodze. Jak poinformował Maciej Sonik, starosta krapkowicki, kierowcy będą mogli korzystać z mostów… » więcej 2024-12-21, godz. 12:00 Pomoc psychologiczna, warsztaty czy wyprawka szkolna. Powodzianie mogą liczyć na wsparcie Opolscy harcerze cały czas pomagają powodzianom. Jednak już nie przy usuwaniu skutków powodzi, a przy wsparciu w relacjach społecznych. Oferują między innymi… » więcej 2024-12-21, godz. 11:00 Brzeskie starostwo chciało połączyć liceum z "Ekonomikiem". Na razie jednak wstrzymano się z realizacją pomysłu I Liceum Ogólnokształcące w Brzegu nie będzie, przynajmniej na razie, częścią tamtejszego Zespołu Szkól Ekonomicznych. Podczas sesji rady powiatu wycofano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »