Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-22, 17:22 Autor: Maja Laksy

Lodołamacze dla tych, którzy każdego dnia walczą z dyskryminacją osób niepełnosprawnych. "Ten konkurs ma w sobie coś wyjątkowego"

Lodołamacze rozdane [fot.Maja Laksy]
Lodołamacze rozdane [fot.Maja Laksy]
Lodołamacze rozdane [fot.Maja Laksy]
Lodołamacze rozdane [fot.Maja Laksy]
Lodołamacze rozdane [fot.Maja Laksy]
Lodołamacze rozdane [fot.Maja Laksy]
Lodołamacze rozdane. Po raz 17. przyznano nagrody tym, którzy walczą z dyskryminacją osób niepełnosprawnych. Pracodawcom, przedsiębiorcom, dziennikarzom. W Opolu odbyła się gala finałowa z udziałem laureatów z czterech województw.
- Ten konkurs ma w sobie coś wyjątkowego - przekonuje Krzysztof Kosiński, wiceprezes zarządu Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

- W przeciwieństwie do wielu konkursów, które są kierowane m.in. do przedsiębiorców, u nas nie wystarczy się zgłosić. Nie wystarczy wpłacić jakiegoś datku i otrzymać nagrodę. Mam jasno określone kryteria, a wybierani są najlepsi z najlepszych.

I miejsce i statuetkę "Lodołamacza 2022" w kategorii "rehabilitacja społeczno-zawodowa" otrzymał Zakład Aktywności PSONI w Dzierżoniowie. Jak mówi Jolanta Oliwa, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Dzierżoniowie, na to wyróżnienie pracowała aż 30 lat.

- Przełamywałem bariery od tworzenia ośrodka rehabilitacyjnego warsztatów terapii zajęciowej, zakładu aktywności zawodowej, mieszkań wspomaganych. Żeby to osiągnąć musiałam łamać lody przez 30 lat. Z urzędami, z różnymi instytucjami, na dolnym śląsku i nie tylko.

W kategorii "Przyjazna przestrzeń - dostępność cyfrowa" najlepszy okazał się być pomysł przedstawicieli Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego o nazwie "Laboratorium bez barier".

- Chciałabym bardzo, aby to miejsce spowodowało zmianę sposobu myślenia, żeby stało się nie opcją, czyli, że niektórzy mają takie stanowiska, a niektórzy nie, tylko żeby to było standardem - mówi Jolanta Eifler z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Małgorzata Jagieluk, prezes zarządu Fundacji Dom w Opolu zwróciła uwagę na problemy, z jakimi muszą mierzyć się pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne.

- Co prawda jest wsparcie w zatrudnieniu osób z niepełnosprawnością, ale w moim osobistym odczuciu pracodawcy nie są na to gotowi. Pracownik z niepełnosprawnością jest kłopotem dla pracodawcy i tutaj nie ma się co oszukiwać. To jest osoba, która pracuje wolniej, ma większą absencję w pracy, która ma prawo do dodatkowego, 10-dniowego urlopu w skali roku.

Podczas gali uhonorowano laureatów w 9 kategoriach:

- "Zatrudnienie chronione" - I miejsce i statuetkę Lodołamacze 2022 otrzymało
Przedsiębiorstwo SIMET Spółka Akcyjna z Jeleniej Góry.

- "Otwarty rynek pracy" - I miejsce i statuetkę Lodołamacze 2022 otrzymało ABC Service z Wrocławia.

- "Instytucja" - I miejsce i statuetkę Lodołamacze 2022 otrzymała
Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym z Opola.

- "Zdrowa firma" - I miejsce i statuetkę Lodołamacze 2022 otrzymało Weegree Sp. z o.o. z Opola.

- „Dziennikarz bez barier” - I miejsce i statuetkę Lodołamacze 2022 otrzymała Joanna Majewska, TV Przystań.

- Statuetkę Super Lodołamacza przyznano Konwentowi OO. Bonifratów z Prudnika.

- Statuetkę Lodołamacza specjalnego otrzymał Adam Komar.
Krzysztof Kosiński
Jolanta Oliwa
Jolanta Ejfler
Małgorzata Jagieluk

Wiadomości z regionu

2022-09-27, godz. 12:40 Radni województwa opolskiego dyskutują dziś o finansach regionu. Odznaczyli też dwie instytucje Trwa 46. sesja sejmiku województwa opolskiego. Wśród tematów między innymi analiza regionalnego rynku pracy w pierwszym półroczu oraz udzielenie pomocy… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 "Ryby głosu nie mają, a rzeki to nie śmietnik". Opolscy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej z apelem do rządz… Zakaz wylewania nieczystości do rzek, wdrożenie stałego monitorowania jakości wód i pomoc przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w wyniku zanieczyszczenia Odry… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 Koniec remontu na A4. Dzisiaj ruch wrócił na stałe ścieżki We wtorek (27.09) rozpocznie się przywracanie stałej organizacji ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim… » więcej 2022-09-27, godz. 09:42 Szansa dla Jeziora Turawskiego? Jest nowa metoda oczyszczania wody, wyniki są optymistyczne - Mamy pierwsze wyniki badań, które wskazują, że w ramach naszego programu udało się poprawić jakość wody w zbiorniku turawskim - powiedział dziś (27.09)… » więcej 2022-09-27, godz. 09:19 Trzy dni bez egzaminów w opolskim WORD. Nie chodzi o protest, egzaminatorzy mają obowiązkowe szkolenia Nie będzie egzaminów teoretycznych ani praktycznych od jutra (28.09) do piątku (30.09) w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Dotyczy to zarówno Opola, jak… » więcej 2022-09-27, godz. 08:31 Wiózł dzieci, choć stracił prawo jazdy za kierowanie "na podwójnym gazie". Efekty kontroli WITD Kierowcę bez uprawnień zatrzymali inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego, którzy tym razem wzięli… » więcej 2022-09-27, godz. 08:00 Pod koniec przyszłego roku namysłowski kryty basen znów będzie otwarty. Obok obiektu powstanie również tężnia Wkrótce rozpocznie się długo wyczekiwany remont namysłowskiego krytego basenu. Władze miasta właśnie podpisały umowę z wykonawcą prac. » więcej 2022-09-26, godz. 20:45 "Dom zaczyna tętnić życiem". Pierwsze rodziny uchodźców "zacumowały" w przystani św. Benedykta w Długomiłowic… Zakończył się remont byłego klasztoru w Długomiłowicach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Schronienie znalazły tam pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy… » więcej 2022-09-26, godz. 20:30 W Namysłowie pracują nad własnym programem dla rodzin. Rozwiązanie pozwoli kupować taniej i pomoże upowszechniać… Namysłów pracuje nad własnym programem dla rodzin. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku będą one mogły korzystać z dodatkowych przywilejów i zniżek od… » więcej 2022-09-26, godz. 18:45 Violetta Porowska o wizycie Jarosława Kaczyńskiego na Opolszczyźnie: "To były kompleksowe wystąpienia" - To były kompleksowe wystąpienia, mówiące o tym, że Polska swoją siłę pokazała na arenie międzynarodowej. Ta siła się nie podoba, a my jednak musimy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »