Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-16, 17:30 Autor: Kasia Nowak

Łubniany smakują Frankfurterkranzem. Ta podopolska gmina była kolejną na naszej jubileuszowej mapie [FILM, ZDJĘCIA]

70 gmin na 70-lecie" Radia Opole i NTO w Łubnianach [fot.Kasia Nowak]
70 gmin na 70-lecie" Radia Opole i NTO w Łubnianach [fot.Kasia Nowak]
70 gmin na 70-lecie" Radia Opole i NTO w Łubnianach [fot.Kasia Nowak]
70 gmin na 70-lecie" Radia Opole i NTO w Łubnianach [fot.Kasia Nowak]
70 gmin na 70-lecie" Radia Opole i NTO w Łubnianach [fot.Kasia Nowak]
70 gmin na 70-lecie" Radia Opole i NTO w Łubnianach [fot.Kasia Nowak]
70 gmin na 70-lecie" Radia Opole i NTO w Łubnianach [fot.Kasia Nowak]
70 gmin na 70-lecie" Radia Opole i NTO w Łubnianach [fot.Kasia Nowak]
Dużo zieleni, spokoju i całkiem sporo smacznych produktów. Nasza wakacyjna, jubileuszowa akcja dotarła dzisiaj (16.08) do Łubnian. To był już 49. przystanek na trasie "70 gmin na 70-lecie Radia Opole".
Dzięki paniom z koła gospodyń wiejskich "Dziouchy z klasą" mogliśmy spróbować tradycyjnego wypieku jakim jest Frankfurterkranz.

- To ciasto znalazło się na Śląsku Opolskim już w XVII wieku - mówi Anna Górka. - Kiedyś był na każdym naszym weselu, na każdych chrzcinach, roczku i właściwie na każdej uroczystości. Dzisiaj został zastąpiony przez tort. A my chcemy zaznaczyć, że o nim pamiętamy i będziemy go promować.

- W tym roku zgłosiłyśmy Frankfurterkranz do konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Będziemy nasze ciasto 4 września prezentować w Branicach - dodaje Katarzyna Sobota.

W Łubnianach rozmawialiśmy również o sytuacji w gminnej kulturze, o życiu seniorów i pracy strażaków ochotników. Nie zabrakło tematów rowerowych. W Łubnianach jest coraz więcej miejsc do jazdy jednośladami. W gminie od trzech lat działa grupa "Kręcimy dla zabawy", której przewodniczy Marcin Kardas.

- Przede wszystkich chcemy promować wycieczki rowerowe po gminie Łubniany, ale nie tylko, bo jeździmy po całym kraju - mówi Kardas. - Zachęcamy wszystkich. Nie tylko osoby w naszym wieku, ale również starszych, młodszych, aby spędzali aktywnie czas. Nie chodzi o to, kto jaki ma rower i ile on kosztuje. Przecież można pojeździć również składakiem.

Jutro (17.08) pozostajemy w powiecie opolskim. Nasza wakacyjna akcja zawita do Komprachcic.
Anna Górka, Katarzyna Sobota
Marcin Kardas
Łubniany smakują Frankfurterkranzem. Ta podopolska gmina była kolejną na naszej jubileuszowej mapie

Wiadomości z regionu

2022-10-07, godz. 11:46 Po kalibrację detektorów do druhów z Odrowąża Aparat do kalibrowania urządzeń pomiarowych kupują strażacy ochotnicy z Odrowąża. To będzie inwestycja, która jak utrzymują - bardzo szybko się zwr… » więcej 2022-10-07, godz. 10:57 Szybka kradzież i szybkie odzyskanie. Amator cudzego "dostawczaka" zatrzymany [FILM] Wszedł na prywatną posesję i wyjechał z niej skradzionym autem. Zdobyczą długo nie nacieszył. Policja z Lewina Brzeskiego w kilka godzin zatrzymała złodzieja… » więcej 2022-10-07, godz. 10:28 Jodek potasu znika z aptek. Specjaliści przestrzegają Jodek potasu oferują różni sprzedawcy w internecie. Prof. Agata Bronisz, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii, która była gościem Porannej Rozmowy Radia… » więcej 2022-10-07, godz. 09:30 Aut nie kradli, tylko ich zawartość. Szajka Gruzinów włamujących się do samochodów rozbita, sprawa jest rozwojo… Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 3 obywatelom Gruzji, którzy zostali zatrzymani w Opolu pod zarzutem kradzieży z włamaniem. To dwaj 26-latkowie i 27-l… » więcej 2022-10-07, godz. 09:30 W Grodkowie powraca problem smogu. Na razie jednak sytuacja wygląda podobnie jak w poprzednich latach Wraz z ochłodzeniem powrócił problem smogu w gminie Grodków. Tamtejsza straż miejska przeprowadziła już pierwsze w tym sezonie kontrole. » więcej 2022-10-07, godz. 09:18 Przejazd ul. Powstańców Śląskich w Opolu już otwarty Zgodnie z zapowiedzią przejazd pod wiaduktem na ulicy Powstańców Śląskich w Opolu został otwarty dla pieszych i samochodów. Co oznacza, z ulic na Pasiece… » więcej 2022-10-06, godz. 20:30 W Brzegu na razie bez smogowego problemu. W poprzednich sezonach mieszkańcy zgłaszali możliwych trucicieli W Brzegu na razie nie ma większych problemów z jakością powietrza. Tamtejsza straż miejska nie odnotowuje też zgłoszeń o możliwym spalaniu w piecach niedozwolonych… » więcej 2022-10-06, godz. 20:00 Z komisariatów znikają oficerowie dyżurni. "Dzięki temu będzie więcej policjantów w terenie" Od początku miesiąca komisariaty w Lewinie Brzeskim i Grodkowie pracują na nowych zasadach. Na miejscu nie ma już dyżurnych, a zgłoszenia od mieszkańców… » więcej 2022-10-06, godz. 19:00 Jest wyrok ws. śmiertelnego pobicia w Nysie. Rodzina zrozpaczona [ZDJĘCIA, FILM] - To jest hańba, a nie wyrok - tak rozstrzygnięcie sądu ws. skatowanego na śmierć Macieja z Nysy skomentowała jego babcia. » więcej 2022-10-06, godz. 18:15 Brzescy radni zastanawiają się, kto płaci za reklamy profilu burmistrza w mediach społecznościowych. "Ani złotówka… Część brzeskich radnych zastanawia aktywność burmistrza w mediach społecznościowych. Samorządowcy pytają między innymi o to, kto płaci za promowanie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »