Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-09, 08:00 Autor: Witold Wośtak

Czy mieszkańcy Pokrzywnej zamienią gminę Głuchołazy na Prudnik? Rośnie niezadowolenie z powodu braku inwestycji

Jarnołtówek, serce Gór Opawskich [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jarnołtówek, serce Gór Opawskich [zdj. Jan Poniatyszyn]
"Pokrzywna wraca do Prudnika". Takie i podobne hasła można coraz częściej spotkać na forach i w mediach społecznościowych. To wyraz niezadowolenia mieszkańców miejscowości wypoczynkowej.
W ocenie wielu, gmina Głuchołazy pomija Pokrzywną i Jarnołtówek w planach rozwoju oraz przy inwestycjach, co skutkuje rosnącym niezadowoleniem i chęcią przyłączenia turystycznej wsi do gminy Prudnik.

Maria Poterała, sołtys Pokrzywnej, mówi, że coraz częściej pojawia się temat referendum.

- Czekamy tu już naprawdę od lat 70. Część istniejących tu rzeczy pamięta właśnie tamte czasy, bo do dziś nie zmieniło się wiele, chyba że stan pogorszył się jeszcze. Niezadowolenie z tego stanu rzeczy widać od kilkunastu lat i stąd myśli o przejściu do gminy Prudnik.

Wojciech Dziadowiec, mieszkaniec Pokrzywnej, ocenia, że jedyny rozwój we wsi zapewniają przedsiębiorcy.

- Staliśmy się jednocześnie kozłem ofiarnym i dojną krową ze względu na jednak niezaprzeczalne walory turystyczne. Od wielu lat nie ma tutaj znaczących działań, a mam na myśli między innymi drogi czy oświetlenie. Powtarzają się za to akty wandalizmu, podpalenia i kradzieże.

Piotr Wierzbicki, sekretarz gminy Głuchołazy, odpowiada, że nie wpłynął ani jeden oficjalny dokument w sprawie chęci zmian administracyjnych, a temat zna jedynie z internetu.

- Wiem z forów internetowych i jedynie tak bym traktował całą sprawę. To bardziej fakt medialny niż sprawa, którą powinniśmy zajmować się jako gmina. Nie wyobrażam sobie natomiast, żebyśmy chcieli okrajać gminę Głuchołazy z jakiegokolwiek terytorium. Postaramy się przekonywać mieszkańców Pokrzywnej, aby woleli pozostać w gminie Głuchołazy.

Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika, nie ukrywa, że chciałby te dwie miejscowości w swojej gminie.

- Niewątpliwie jeśli taki pomysł będzie finalizowany, ja jestem zwolennikiem. Z całym szacunkiem do moich kolegów z Głuchołaz, my mielibyśmy z Pokrzywną więcej wspólnego do realizowania projektów transgranicznych czy turystycznych. Wbrew pozorom byłoby to z korzyścią dla obu gmin.

Aby myśleć o takiej zmianie administracyjnej, przede wszystkim potrzebne jest referendum wśród mieszkańców Pokrzywnej. Później trzeba złożyć wniosek do wojewody, a na dalszym etapie decyzja zależy od MSWiA oraz premiera.
Maria Poterała
Wojciech Dziadowiec
Piotr Wierzbicki
Grzegorz Zawiślak

Wiadomości z regionu

2022-10-06, godz. 20:30 W Brzegu na razie bez smogowego problemu. W poprzednich sezonach mieszkańcy zgłaszali możliwych trucicieli W Brzegu na razie nie ma większych problemów z jakością powietrza. Tamtejsza straż miejska nie odnotowuje też zgłoszeń o możliwym spalaniu w piecach niedozwolonych… » więcej 2022-10-06, godz. 20:00 Z komisariatów znikają oficerowie dyżurni. "Dzięki temu będzie więcej policjantów w terenie" Od początku miesiąca komisariaty w Lewinie Brzeskim i Grodkowie pracują na nowych zasadach. Na miejscu nie ma już dyżurnych, a zgłoszenia od mieszkańców… » więcej 2022-10-06, godz. 19:00 Jest wyrok ws. śmiertelnego pobicia w Nysie. Rodzina zrozpaczona [ZDJĘCIA, FILM] - To jest hańba, a nie wyrok - tak rozstrzygnięcie sądu ws. skatowanego na śmierć Macieja z Nysy skomentowała jego babcia. » więcej 2022-10-06, godz. 18:15 Brzescy radni zastanawiają się, kto płaci za reklamy profilu burmistrza w mediach społecznościowych. "Ani złotówka… Część brzeskich radnych zastanawia aktywność burmistrza w mediach społecznościowych. Samorządowcy pytają między innymi o to, kto płaci za promowanie… » więcej 2022-10-06, godz. 18:00 Zmiany na "krajówkach" w regionie. Inaczej pojedziemy na DK45 koło Praszki i Reńskiej Wsi Zmiany w organizacji ruchu na drogach regionu zapowiada opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Od najbliższego poniedziałku (10.10)… » więcej 2022-10-06, godz. 17:15 30 arów tylko dla czworonogów. Krapkowice mają psi park Krapkowice również mają psi park. Ulokowano go przy ul. Karola Miarki, w pobliżu autostrady A4. Na ogrodzonym, 30-arowym terenie powstała specjalna infrastruktura:… » więcej 2022-10-06, godz. 17:00 "Nam zabrali naszą młodość". 78. rocznica przybycia I transportu powstańców warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf… 6 października 1944 roku po kapitulacji Powstania Warszawskiego do obozu jenieckiego w Lamsdorf dotarł pierwszy transport powstańców. Dziś (6.10) w Łambinowicach… » więcej 2022-10-06, godz. 16:15 Kolizje w Opolu. Na Głogowskiej auto dostawcze wjechało w słup, na ulicy 1 Maja wywrócił się motorowerzysta [ZDJ… Do zdarzenia na Głogowskiej doszło rano. Kierujący dostawczym busem schylając się po telefon zjechał z drogi i doprowadził do zderzenia z betonową latarnią… » więcej 2022-10-06, godz. 15:40 Uderzyła w budynek, ale pojechała dalej. Uszkodzony samochód zainteresował kluczborskich policjantów Po pijanemu uderzyła samochodem w budynek, ale nie przeszkodziło jej to w dalszej jeździe. Ta sytuacja miała miejsce we wtorek (04.10) około 22:00 w centrum… » więcej 2022-10-06, godz. 15:15 USK w Opolu chce ruszyć z operacjami onkologicznymi. Na początku zabiegi mają być wykonywane u chorych na nowotwory… Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu poszerza swoją dotychczasową działalność. Jest szansa, że od początku przyszłego roku pacjenci onkologiczni, chorujący… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »