Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-18, 20:00 Autor: Ewa Wajdziak

Pierwszy na Opolszczyźnie wodny plac edukacyjny działa w Opolu

Wodny plac edukacyjny pn.
Wodny plac edukacyjny pn.''Moc żywiołu - WODA''[fot.Ewa Wajdziak]
Wodny plac edukacyjny pn.
Wodny plac edukacyjny pn.''Moc żywiołu - WODA''[fot.Ewa Wajdziak]
Wodny plac edukacyjny pn.
Wodny plac edukacyjny pn.''Moc żywiołu - WODA''[fot.Ewa Wajdziak]
Wodny plac edukacyjny pn.
Wodny plac edukacyjny pn.''Moc żywiołu - WODA''[fot.Ewa Wajdziak]
Wodny plac edukacyjny pn.
Wodny plac edukacyjny pn.''Moc żywiołu - WODA''[fot.Ewa Wajdziak]
''Moc żywiołu - WODA'' to oficjalna nazwa oddanego uroczyście do użytku pierwszego w regionie wodnego placu edukacyjnego. Mieści się on w ogrodzie Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu, przy ul. Stanisława Dubois 36.
- Urządzenia, które są na placu, mają pokazywać w najbardziej efektywny sposób żywioł wody, ale jednocześnie jej wartość w przyrodzie. I uczulić dzieci na jej oszczędzanie - mówi Lesław Tomczak, Dyrektor Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji.

- Stąd pomysł na plac wodny. Woda jest zamknięta w ujęciu i krąży poprzez odpowiednie urządzenia. Dzieci mogą zobaczyć, że woda zebrana z deszczu może zasilać różne urządzenia. Możemy pokazać, że deszczówkę można wykorzystać do podlewania ogródka, czy do uruchomiania urządzeń. Plac kosztował 680 tysięcy złotych. Wykonany kompletnie autorsko, wymyślony przez nas - dodaje Lesław Tomczak.

Korzystający z placu mogą dowiedzieć się między innymi jak działa zapora na rzece, koło perskie i w jaki sposób można oszczędzać wodę w swoim najbliższym otoczeniu. Plac przeszedł już pierwsze testy.

- Możemy poznać jakie woda ma właściwości, pobawić się tymi urządzeniami. Jest to bardzo interesujące i przydatne. - mówi Natan, uczeń szkoły podstawowej z Kluczborka.
- Dowiedziałam się jak przechowywać wodę i jej nie marnować. Staram się jak najbardziej oszczędzać wodę. Najprostszym sposobem jest prysznic zamiast kąpieli w wannie - dodaje Julia, uczennica szkoły podstawowej w Kluczborku.

Plac będzie ogólnodostępny. A więcej na ten temat w jutrzejszym (19.05) magazynie Reporterskie Tu i Teraz.
Lesław Tomczak
uczniowie

Wiadomości z regionu

2022-07-05, godz. 20:42 Dachowanie pod Namysłowem. Za kierownicą siedział 19-latek 1500 złotych mandatu i zniszczone auto - tak zakończył się piracki kurs młodego kierowcy na trasie Namysłów - Smarchowice Śląskie. Do zdarzenia doszło… » więcej 2022-07-05, godz. 20:15 Wyniki matur na Opolszczyźnie poniżej średniej krajowej. 17% zdających ma prawo do poprawki Egzamin dojrzałości na Opolszczyźnie zdało 76,5 % tegorocznych maturzystów. To wynik o 1,7% gorszy od średniej krajowej. Przypomnijmy, do matur w regionie… » więcej 2022-07-05, godz. 19:15 Za 2 tygodnie w Opolu wchodzi w życie uchwała krajobrazowa. "Cały czas odpowiadamy na pytania" 20 lipca w stolicy regionu zacznie obowiązywać uchwała krajobrazowa. W ten sposób władze miasta chcą walczyć z chaotycznie rozmieszczonymi banerami reklamowymi… » więcej 2022-07-05, godz. 18:45 Truskawki w góralskim wydaniu. Akcja Radia Opole w gminie Skoroszyce [ZDJĘCIA, FILM] Aleja lipowa w centrum, na obrzeżach pola truskawkowe - tak prezentuje się Sidzina w gminie Skoroszyce, gdzie dziś dotarła wakacyjna akcja Radia Opole i NTO… » więcej 2022-07-05, godz. 18:30 Kim byli Romeo i Julia z Opola? Kolejne szczątki odnalezione przy murach katedry [FILM, ZDJĘCIA] Archeolodzy, którzy prowadzą prace badawcze przy opolskiej katedrze natrafili na wyjątkowe odkrycie. Choć wydawałoby się, że kolejne dwa ludzkie szkielety… » więcej 2022-07-05, godz. 18:29 Pobyt uchodźców w opolskich akademikach będzie finansowany do końca wakacji. Jest decyzja wojewody Wojewoda opolski wydał decyzję o przedłużeniu do końca wakacji finansowania zbiorowych miejsc pobytu uchodźców w naszym regionie. To oznacza, że obywatele… » więcej 2022-07-05, godz. 16:54 Wypadek na styku Ozimskiej z Horoszkiewicza w Opolu Do zderzenia dwóch aut doszło po godzinie 16:00 w Opolu, u zbiegu Horoszkiewicza z Ozimską, na wysokości NFZ. » więcej 2022-07-05, godz. 16:35 Po latach starań Kędzierzyn-Koźle ma hospicjum. Czekano na nie 10 lat Hospicjum św. Anny w Kędzierzynie-Koźlu, najnowocześniejsza placówka opieki paliatywnej w regionie rozpoczęła dziś (05.07) oficjalnie swoją działalność… » więcej 2022-07-05, godz. 16:30 Co było pierwsze latarnia czy chodnik? Absurd inwestycyjny w Goszczowicach [INTERWENCJA] W Goszczowicach powstaje chodnik, ale na przyszłej drodze pieszych stanęła, i to dosłownie, latarnia. Z wyjaśnień Zarządu Dróg Powiatowych w Opolu wynika… » więcej 2022-07-05, godz. 15:30 Nudził się na wolności, więc zaczął strzelać z wiatrówki do wiat przystankowych 22-latek Otmuchowa strzelał do wiat przystankowych z wiatrówki. Gdy wpadł w ręce policji okazało się, że unika odbycia kary więzienia, ponadto w jego domu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »