Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-14, 20:00 Autor: Jakub Biel

Mistrzowsko udzielają pierwszej pomocy. Młodzież rywalizowała w Brzegu

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu [fot. Jakub Biel]
Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu [fot. Jakub Biel]
Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu [fot. Jakub Biel]
Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu [fot. Jakub Biel]
Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu [fot. Jakub Biel]
Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu [fot. Jakub Biel]
Już po raz piąty w Zespole Szkół Medycznych w Brzegu odbyły się mistrzostwa pierwszej pomocy o puchar dyrektora szkoły. Uczestnicy, którzy rywalizowali dziś (14.05) w zmaganiach, zmierzyli się z testem wiedzy teoretycznej oraz z praktycznymi zadaniami, które imitowały realne zdarzenia wymagające udzielenia pierwszej pomocy.
- Nasze zmagania stały się już pewnego rodzaju tradycją i cieszymy się, że młodzież chętnie bierze w nich udział - mówi Piotr Szwedowski, dyrektor Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu.

- To są zawody dla uczniów szkół średnich, którzy w przygotowanych scenkach mają za zadanie udzielić pierwszej pomocy. Teoretycznie proste, ale tak naprawdę bardzo skomplikowane zadanie.

- Niestety, wiele młodych osób ma braki, jeżeli chodzi o wiedzę dotyczącą udzielania pierwszej pomocy – mówi Jakub Karbownik, uczestnik konkursu, II Liceum Ogólnokształcące w Kędzierzynie-Koźlu.

- Bardzo dużo osób nie wie co zrobić w sytuacji, gdyby musieli pomóc drugiej osobie, kompletnie by nie wiedziały co zrobić oraz po prostu by je zamurował stres. Po prostu nawet by nie pamiętały gdzie zadzwonić, ani co zrobić.

- Mimo wszystko zauważamy poprawę, jeżeli chodzi o poziom wiedzy i umiejętności - mówi Artur Błażejewski, ratownik medyczny.

- Jest poziom nieco wyższy, niż w poprzednich latach. Aczkolwiek COVID nam dość mocno pokazał, że nasza wiedza jest nadal mała, ale jeżeli chodzi o młodzież, która jest uczona w szkołach, ten poziom wzrósł bardzo mocno.

W zawodach udział wzięło 9 czteroosobowych zespołów. 8 z nich reprezentowało województwo opolskie, a wśród uczestników znalazła się także drużyna z Oławy. W zawodach najlepsza okazała się drużyna II Liceum Ogólnokształcącego z Kędzierzyna-Koźla.
Piotr Szwedowski
Jakub Karbownik
Artur Błażejewski

Wiadomości z regionu

2022-05-29, godz. 09:40 Rafał Bartek nowym przewodniczącym Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Rafał Bartek został wybrany przez delegatów Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce na nowego przewodniczącego tej organizacji… » więcej 2022-05-29, godz. 09:15 Polskie społeczeństwo starzeje się. Mniej osób niż 10 lat temu mieszka w miastach. Znamy kolejne wyniki spisu pow… Statystyczny Polak ma około 41 lat. Kobiety są nieco starsze - 43 lata, a mężczyźni mają średnio 40 lat. Mamy kolejne dane dotyczące Narodowego Spisu Powszechnego… » więcej 2022-05-29, godz. 07:30 53. Rajd Festiwalowy. Wielkie ściganie wokół Góry św. Anny. Będą utrudnienia w ruchu Nielicencjonowani kierowcy zjechali się do stolicy regionu, aby rywalizować na torze w ramach 53. edycji Rajdu Festiwalowego. To jedno z najstarszych wydarzeń… » więcej 2022-05-28, godz. 19:49 Europoseł Patryk Jaki zapowiada ustawę Lex Wiśniewski. "Zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie" - Przygotowujemy ustawę Lex Wiśniewski, która m.in. zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie - to propozycja europosła Patryka Jakiego z… » więcej 2022-05-28, godz. 17:00 Słodko i naturalnie. Do Opola zjechali pszczelarze z regionu na pierwszy festiwal pszczelarski ku czci ks. dr. Jana D… Lokalni pszczelarze pojawili się dziś (28.05) na rynku w stolicy regionu. To za sprawą I Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego, zorganizowanego ku czci księdza… » więcej 2022-05-28, godz. 15:30 Uwaga, stado byków na wolności. Zwierzęta uciekły z gospodarstwa koło Głuchołaz. Powołano sztab kryzysowy To nie była gonitwa byków w hiszpańskiej Pampelunie, chociaż mogło to tak wyglądać. Do nietypowego zdarzenia doszło w Starym Lesie nieopodal Głuchołaz… » więcej 2022-05-28, godz. 15:15 "Wszyscy czynią starania, abyśmy mogli jak najlepiej służyć i pomagać". Strażacy OSP obradowali w Gogolinie Strażacy z całego regionu spotkali się dziś (28.05) na XV Zjeździe Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Wydarzenie było okazją… » więcej 2022-05-28, godz. 15:00 Mieszkańcy Głubczyc w weekend bawią się na dniach miasta Głubczyce w ten weekend (27-29.05) organizują polsko-czeskie majówkowe dni miasta. Na dużej scenie pod ratuszem zaprezentuje się kilkanaście zespołów i… » więcej 2022-05-28, godz. 12:58 Zawodnik, ściana i "problem" do rozwiązania. W Opolu trwają zawody bulderowe dla dzieci i młodzieży Młodzi amatorzy wspinaczki z całego regionu rywalizują dziś (28.05) w Opolu. W szkole podstawowej nr 11 od rana (od 9:00) trwają I Zerwowe Zabawy Bulderowe… » więcej 2022-05-28, godz. 11:28 Strażacy z Głuszyny przekazali wóz miastu partnerskiemu na Ukrainie Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszynie przekazali Jaremczy - partnerskiej gminie Namysłowa - swój strażacki samochód. Pojazd ma w razie konieczności… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »