Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-09, 12:44 Autor: Witold Wośtak

Przesiadka o cztery klasy wyżej! Ośrodek w Woskowicach przejdzie na eko-ogrzewanie

Ośrodek Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych [fot. Witold Wośtak]
Ośrodek Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych [fot. Witold Wośtak]
Podpisanie umowy w Woskowicach Małych [fot. Witold Wośtak]
Podpisanie umowy w Woskowicach Małych [fot. Witold Wośtak]
Ośrodek Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych [fot. Witold Wośtak]
Ośrodek Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych [fot. Witold Wośtak]
6 milionów 700 tysięcy złotych pochłonie wymiana starego pieca na źródło ekologiczne w Ośrodku Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych obok Namysłowa. Dzisiaj (09.05) podpisano umowę, wykonawca ma czas na realizację prac do końca listopada.
Chodzi o montaż kilkunastu pomp ciepła, przebudowę instalacji wewnętrznych oraz fotowoltaikę.

- W ostatnim sezonie grzewczym ośrodek zużył aż 112 ton miału węglowego - zwraca uwagę marszałek Andrzej Buła.

- Bardzo cieszę się z tej inwestycji, bo to będzie dla nas również pewnego rodzaju nauka inwestycyjna w odniesieniu do innych obiektów szpitalnych czy edukacyjnych, których mamy bardzo dużą liczbę. Będę więc bardzo mocno kibicować panu dyrektorowi w tym przedsięwzięciu. Odchodzimy w ten sposób od spalania paliw stałych, które są chyba najgorsze dla środowiska.

Jak mówi Dawid Golec, przedstawiciel wykonawcy z firmy DiMEN, inwestycja jest o tyle skomplikowana, że budynek ma częściowo zabytkowy charakter.

- Mam na myśli wszelkiego rodzaju prace związane z demontażem istniejącej instalacji grzewczej. Ona jest bardzo wiekowa – część ma 40 lat, część więcej, a część mniej – w każdym razie po przeróbkach. Tutaj jest wręcz zbyt dużo wszystkich rur. Niektóre są wykorzystywane, inne nie, więc trzeba rozeznać się, które trasy prowadzenia są potrzebne. Druga rzecz to jest przyłącze energetyczne do nowego źródła ciepła.

Bartłomiej Orpel, dyrektor ośrodka w Woskowicach, dodaje, że inwestycja to ekologiczny krok w XXI wiek.

- Z jednej strony będą oszczędności, z drugiej strony musimy liczyć się również z większym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, której potrzebują pompy ciepła. Przygotowaliśmy się jednak do tego, więc inwestujemy także w fotowoltaikę. To da nam częściowe uniezależnienie się od dostawcy energii elektrycznej. Mam nadzieję, że koszty czekające nas w związku z tym nie będą ogromne.

Ośrodek w Woskowicach ma 88 miejsc - 68 osób uczestniczy w terapii, a 20 pacjentów przechodzi tam detoksykację.
Andrzej Buła
Dawid Golec
Bartłomiej Orpel

Wiadomości z regionu

2022-12-05, godz. 20:00 Rok potrwa przebudowa drogi wojewódzkiej 901 między Zawadzkiem a Żędowicami Coraz bliżej do gruntownego remontu drogi wojewódzkiej 901 między Zawadzkiem a Żędowicami. Dzisiaj (05.12) w Urzędzie Miasta i Gminy w Zawadzkiem doszło… » więcej 2022-12-05, godz. 19:13 Trzy wolontariuszki z Opola ze statuetkami nagrody im. Danuty Sokołowskiej Poznaliśmy trzy laureatki nagrody im. Danuty Sokołowskiej na Wolontariuszy Roku 2022. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza zorganizowano po południu… » więcej 2022-12-05, godz. 19:10 Nowa pracownia RTG i lądowisko dla śmigłowców LPR oficjalnie otwarte w Strzelcach Opolskich Nowe inwestycje w system ochrony zdrowia podniosą poziom leczenia w strzeleckiej placówce. » więcej 2022-12-05, godz. 18:31 Poseł nie składa broni. Janusz Kowalski przygotowuje nowy wniosek do budżetu ws. języka mniejszości - Nie składam broni, będzie kolejny wniosek - tak Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski komentuje 'przegraną' swojego pomysłu na poprawkę do budżetu… » więcej 2022-12-05, godz. 17:18 W Opolu przybywa pacjentów z implantami ślimakowymi Rośnie zainteresowanie zabiegami wszczepiania implantów ślimakowych w naszym regionie. Od roku jako jedyna placówka w województwie takie zabiegi oferuje Uniwersytecki… » więcej 2022-12-05, godz. 16:52 W Opolu wzrosną opłaty za odprowadzanie ścieków? Interweniuje partia Razem Działacze Razem - Opolskie przeciwni podwyżkom opłat za obsługę ścieków w stolicy regionu. W tej sprawie zwrócili się z interwencją do zarządu Wód… » więcej 2022-12-05, godz. 14:56 Przewoźnicy mogą już korzystać z centrum przesiadkowego Opole Główne Centrum przesiadkowe Opole Główne jest już dostępne dla przewoźników. Choć na razie ich nie widać. To dlatego, że muszą oni dostarczyć do MZK w Opolu… » więcej 2022-12-05, godz. 13:53 Niepełnosprawni integrowali się i rywalizowali w mundialowych konkurencjach Ponad 300 osób z niepełnosprawnościami rywalizowało dziś (05.12) w Dobrzeniu Wielkim na Mikołajkowych Igrzyskach 'Bez Barier'. Do hali przy miejscowym Zespole… » więcej 2022-12-05, godz. 12:45 W Namysłowie znów można dzielić się ciepłem. Wystarczy tylko przyjść na tamtejszy dworzec Już po raz piąty w Namysłowie uruchomiono 'Punkt wymiany ciepła'. To inicjatywa, która ma na celu pomoc potrzebującym, a jednocześnie pozwala dać niektórym… » więcej 2022-12-05, godz. 12:15 Polskie przedszkole w Berlinie jest finansowane z pieniędzy, które pierwotnie miały trafić do mniejszości niemiec… Pierwsze polskie publiczne przedszkole, które uruchomiono w Berlinie jest finansowane z pieniędzy przesuniętych z puli przeznaczonej na naukę języka niemieckiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »