Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-02-17, 11:00 Autor: Katarzyna Doros

Rusza projekt "Architekci zmiany" w Opolu skierowany do osób z niepełnosprawnością intelektualną

Otwarcie projektu "Architekci zmiany" w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Otwarcie projektu "Architekci zmiany" w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
W Opolu rusza projekt "Architekci zmiany" skierowany na potrzeby osób z niepełnosprawnością intelektualną. To inicjatywa realizowana przez fundację L'arche. W programie są m.in. szkolenia, warsztaty i debata. Finalnie celem opolskiego oddziału fundacji jest utworzenie kameralnego domu dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich asystentów.
- Projekt "Architekci zmiany" ma włączać do społeczeństwa osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Zaczynamy od badań ankietowych odnośnie ich potrzeb mieszkaniowych - mówi Justyna Nagel z fundacji L'arche Opole. - Chcemy pokazać mieszkańcom Opola jakie potrzeby ma ta grupa. Kolejne nasze działanie to są warsztaty dwutorowe. W jednej części to są warsztaty dla osób z niepełnosprawnością na bardzo różne tematy o pierwszej pomocy, o aktywnym spędzaniu czasu, o rozwijaniu jakiś swoich różnych umiejętności i zainteresowań. W tym samym dniu będą się odbywać warsztaty dla rodziców.

W ramach projektu "Architekci zmiany" planowana jest także debata z samorządowcami i organizacjami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnością. - Oprócz tego w perspektywie ponad 5 pięciu lat jest budowa rodzinnego domu L'ache, który ma zastąpić DPS-y - mówi Justyna Nagel. - To jest mały dom typu rodzinnego dla 6-8 osób z niepełnosprawnością i dla ich asystentów, którzy mieszkają tam razem z nimi. I to właśnie wyróżnia te domy, że nie ma podziału na podopiecznych i opiekunów, tylko wszyscy są mieszkańcami domu i dbamy o dobro każdej osoby.

- Potrzeby są tak duże, że nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim osobom z niepełnosprawnością, więc ja jestem zwolennikiem tego, żeby tworzyć takie małe domy, ale w tym momencie bez takich dużych domów pomocy społecznej też byśmy nie dali rady wspierać osób z niepełnosprawnością - dodaje Jakub Dykman z fundacji L'arche Wrocław.

Beata Ćwiertnia jest mamą niepełnosprawnego 25-letniego Michała. - W codziennym funkcjonowaniu brakuje nam kontaktów środowiskowych, żeby osoby z niepełnosprawnościami nie były zamknięte w domach - mówi. - Rodzice, którzy już długo borykają się z niepełnosprawnością swoich dzieci na pewno dotknięci są tym, że z wiekiem się starzeją. Dzieci rosną, a rodzice też z tych sił opadają. Też fajną sprawą jest odbarczenie tych rodziców na zasadzie takiego punktu, gdzie nawet mogłaby być całodobowa opieka.

Projekt potrwa 15 miesięcy i jest finansowany w ramach programu "Aktywni Obywatele-Fundusz Regionalny". A partnerami projektu jest m.in. opolski ratusz, Zespół Szkół Specjalnych w Opolu czy Opolskie Centrum Zarządzania Projektami.
Justyna Nagel
Justyna Nagel, Jakub Dykman
Beata Ćwiertnia

Wiadomości z regionu

2022-09-29, godz. 12:30 Namysłów: dziś może ruszyć wypłata "dodatku węglowego". W pierwszej kolejności pieniądze trafią do ponad 900… Niewykluczone, że jeszcze dziś część mieszkańców gminy Namysłów otrzyma dodatki opałowe. Miasto jest gotowe, aby przekazać pieniądze do około tysiąca… » więcej 2022-09-29, godz. 11:30 "Szkoła bez ocen". Nowatorski sposób kształcenia w Polsce - To takie trochę wkładanie kija w mrowisko i być może też lekka prowokacja, ale najważniejsza jest motywacja wewnętrzna ucznia - stwierdził w 'Porannej… » więcej 2022-09-29, godz. 11:15 Nie szkoła zawodowa, a akademia. PWSZ zmienia nazwę i rekrutuje coraz więcej przyszłych studentów Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie przygotowuje się do nowego roku akademickiego. Ten rozpocznie już jednak jako Państwowa Akademia Nauk Stosowanych… » więcej 2022-09-29, godz. 11:00 Namysłowski OHP zapłaci więcej za użytkowanie swojej siedziby. "Nie chcemy zarabiać na hufcu, ale nam też rosną… Powiat namysłowski chce urealnienia stawki, którą miejscowy OHP płaci za korzystanie ze swojej siedziby. Dziś wpływy z tego tytułu wynoszą około 8 tysięcy… » więcej 2022-09-29, godz. 10:08 Zderzenie TIR-a z autobusem na A4! Uszkodzone pojazdy usunięto, ale pozostały korki w kierunku Katowic Zablokowany jest opolski odcinek A4 w kierunku Katowic, gdzie na 276 km między węzłami Kędzierzyn-Koźle i Strzelce Opolskie doszło do zderzenia samochodu… » więcej 2022-09-29, godz. 09:00 Podwyżka cen za wywóz śmieci w Nysie. "Niestety, to konieczność" Nie 22, a 29 złotych zapłaci każdy mieszkaniec Nysy za wywóz segregowanych śmieci. Taką decyzję podjęli miejscy rajcy na wczorajszej (28.09) sesji. Koszt… » więcej 2022-09-29, godz. 08:30 Opolski sanepid zadba o kręgosłupy uczniów. W szkołach rusza akcja edukacyjna Opolski sanepid zadba o kręgosłupy opolskich uczniów i zmierzy ich miejsca nauki w czasie lekcji. To kolejna akcja informacyjno-edukacyjna po ważeniu tornistrów… » więcej 2022-09-29, godz. 07:30 Brzeskie lodowisko zostanie w magazynie? Samorząd obawia się opłat za prąd do mrożenia Choć Brzeg kupił sztuczne lodowisko, nie wiadomo, czy atrakcja będzie dostępna w tym sezonie. Na przeszkodzie mogą stanąć wysokie koszty prądu potrzebnego… » więcej 2022-09-28, godz. 21:15 Wpłynęło 5,5 tys. wniosków. Od czwartku nyski OPS rozpocznie wypłatę dodatku węglowego 5500 - tyle wniosków o przyznanie dodatku węglowego wpłynęło dotychczas do Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie. 3500 udało się już zweryfikować. Od jutra… » więcej 2022-09-28, godz. 20:00 Przed weekendem około tysiąca domostw z gminy Kluczbork może otrzymać przelewy z dodatkiem węglowym Ponad 3600 wniosków o dodatek węglowy przyjął dotychczas Ośrodek Pomocy Społecznej w Kluczborku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »