Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-17, 21:00 Autor: Artur Kowalczyk

PWSZ w Nysie zaczyna produkcję energii ze słońca

Instalacja fotowoltaiczna na budynku PWSZ w Nysie. (fot. PWSZ w Nysie)
Instalacja fotowoltaiczna na budynku PWSZ w Nysie. (fot. PWSZ w Nysie)
Profesor Przemysław Malinowski pracuje nad OZE w PWSZ w Nysie. (fot. Artur Kowalczyk)
Profesor Przemysław Malinowski pracuje nad OZE w PWSZ w Nysie. (fot. Artur Kowalczyk)
Władze uczelni dążą do energetycznej samowystarczalności. Żeby do tego doprowadzić chcą zbudować farmę fotowoltaiczną za Nysą.
Panele fotowoltaiczne na budynku A przy ul. Chodowieckiego oraz na dachu Domu Studenta PWSZ przy ul. Kościuszki - to największe w Nysie instalacje odnawialnych źródeł energii zainstalowane na obiektach użyteczności publicznej. Umożliwiają one nie tylko samodzielną produkcję energii, ale gwarantują także samowystarczalność energetyczną w tych obiektach.

- Docelowo mają całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną naszej uczelni. Obecnie ukończyliśmy pierwszy etap tej inwestycji. Są to instalacje fotowoltaiczne zlokalizowane na akademiku i na budynku głównym - cieszy się profesor Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

Inwestycja, która kosztowała ponad 300 tysięcy złotych szybko się zwróci, bo pozwoli na znaczne oszczędności i ograniczy negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne. Jest to pierwszy etap przedsięwzięć nyskiej PWSZ w odnawialne źródła energii. Planowany jest bowiem montaż kolejnych instalacji, a także budowa farmy, która ma całkowicie zabezpieczyć energetyczne potrzeby całej uczelni.

- Dodatkowo jeszcze powracamy do budowy farmy fotowoltaicznej przy ulicy Otmuchowskiej. Tam zamierzamy zlokalizować obiekt o mocy pół megawata. Po tym, po całej inwestycji nasza uczelnia będzie całkowicie zużywała energię zieloną pochodzącą ze słońca - podkreśla prof. Przemysław Malinowski.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie jednocześnie poszerza ofertę edukacyjną o studia magisterskie na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji, którego absolwenci otrzymają wiedzę w zakresie wykorzystania nowoczesnych źródeł energii.
Profesor Przemysław Malinowski
Profesor Przemysław Malinowski

Wiadomości z regionu

2024-07-15, godz. 19:45 Akademiki czekają, popularne są też kawalerki na wynajem. "Ceny od dwóch lat są bardzo podobne" Ceny za miejsce w akademiku w Opolu wahają się od ponad 500 do 1100 złotych miesięcznie. Wszystko zależy od tego, czy jest to pokój 1,2 lub 3-osobowy. Za… » więcej 2024-07-15, godz. 19:30 „Nasz rodowód to są rzeczy bardzo istotne”. Kresowianie domagają się ekshumacji pomordowanych w Puźnikach Mieszkańcy gminy Prudnik uczestniczyli w Ogólnopolskim Zjeździe Nowosiółczan i Puźniczan. Było to siódme spotkanie potomków Kresowian, których rodziców… » więcej 2024-07-15, godz. 17:01 Kot sprawcą kolizji. Przewożony bez zabezpieczenia zwierzak zdekoncentrował kierowcę Do tego zdarzenia doszło na trasie z Nysy do Przełęku. 20-letni kierowca osobówki zjechał z drogi i uderzył w latarnię. » więcej 2024-07-15, godz. 17:00 Wyremontowany "Lipsk" ma być gotowy w październiku 2025 roku [ZDJĘCIA] Budynek 'Lipsk' przy ul. Sosnkowskiego w Opolu nabiera kształtu i nowoczesnego wyglądu. Choć gotowa jest już elewacja, to do ostatecznego zakończenia prac… » więcej 2024-07-15, godz. 16:32 Kolizja dwóch samochodów na DK45. Dostawczy przewoził butle z gazem Do tego zdarzenia doszło wczesnym popołudniem w okolicy Bierdzan na drodze krajowej nr 45. » więcej 2024-07-15, godz. 16:30 Ruszył remont obwodnicy Opola. Jest zmiana organizacji ruchu Zgodnie z zapowiedzią dzisiaj (15.07) rozpoczęły się prace na obwodnicy północnej Opola. » więcej 2024-07-15, godz. 16:00 Kierowców czeka ruch wahadłowy na DK46 w sąsiedztwie autostrady Będzie ruch wahadłowy na drodze krajowej 46 w sąsiedztwie autostrady A4 i obwodnicy Niemodlina. » więcej 2024-07-15, godz. 15:30 Więziennicy świętowali na zamku w Brzegu. "Społeczeństwo coraz bardziej dostrzega, że to potrzebna służba" Awanse na wyższe stopnie, medale i podziękowania za dotychczasową pracę. W ten sposób strażnicy więzienni obchodzili dziś (15.07) swoje święto. Na Zamku… » więcej 2024-07-15, godz. 15:17 Sinice znów dają o sobie znać na zbiorniku w Ligocie Górnej obok Kluczborka. Zakaz kąpieli Znów nie można kąpać się w zbiorniku retencyjnym w Ligocie Górnej. » więcej 2024-07-15, godz. 14:45 Przyszli studenci najchętniej wybierają kierunek lekarski i informatykę na opolskich uczelniach Prawie dziewięć tysięcy osób chce studiować na Uniwersytecie Opolskim, a ponad trzy na Politechnice Opolskiej. Obie uczelnie zakończyły właśnie pierwszą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »