Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-17, 21:00 Autor: Artur Kowalczyk

PWSZ w Nysie zaczyna produkcję energii ze słońca

Instalacja fotowoltaiczna na budynku PWSZ w Nysie. (fot. PWSZ w Nysie)
Instalacja fotowoltaiczna na budynku PWSZ w Nysie. (fot. PWSZ w Nysie)
Profesor Przemysław Malinowski pracuje nad OZE w PWSZ w Nysie. (fot. Artur Kowalczyk)
Profesor Przemysław Malinowski pracuje nad OZE w PWSZ w Nysie. (fot. Artur Kowalczyk)
Władze uczelni dążą do energetycznej samowystarczalności. Żeby do tego doprowadzić chcą zbudować farmę fotowoltaiczną za Nysą.
Panele fotowoltaiczne na budynku A przy ul. Chodowieckiego oraz na dachu Domu Studenta PWSZ przy ul. Kościuszki - to największe w Nysie instalacje odnawialnych źródeł energii zainstalowane na obiektach użyteczności publicznej. Umożliwiają one nie tylko samodzielną produkcję energii, ale gwarantują także samowystarczalność energetyczną w tych obiektach.

- Docelowo mają całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną naszej uczelni. Obecnie ukończyliśmy pierwszy etap tej inwestycji. Są to instalacje fotowoltaiczne zlokalizowane na akademiku i na budynku głównym - cieszy się profesor Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

Inwestycja, która kosztowała ponad 300 tysięcy złotych szybko się zwróci, bo pozwoli na znaczne oszczędności i ograniczy negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne. Jest to pierwszy etap przedsięwzięć nyskiej PWSZ w odnawialne źródła energii. Planowany jest bowiem montaż kolejnych instalacji, a także budowa farmy, która ma całkowicie zabezpieczyć energetyczne potrzeby całej uczelni.

- Dodatkowo jeszcze powracamy do budowy farmy fotowoltaicznej przy ulicy Otmuchowskiej. Tam zamierzamy zlokalizować obiekt o mocy pół megawata. Po tym, po całej inwestycji nasza uczelnia będzie całkowicie zużywała energię zieloną pochodzącą ze słońca - podkreśla prof. Przemysław Malinowski.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie jednocześnie poszerza ofertę edukacyjną o studia magisterskie na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji, którego absolwenci otrzymają wiedzę w zakresie wykorzystania nowoczesnych źródeł energii.
Profesor Przemysław Malinowski
Profesor Przemysław Malinowski

Wiadomości z regionu

2022-05-21, godz. 12:00 Warunki dla każdego powinny być takie same! Radni SP w sprawie ujednolicenia regulaminów w Opolskim TBS Solidarna Polska apeluje do prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, aby wprowadził jednolite zasady w regulaminie dla wszystkich mieszkań z zasobów opolskiego… » więcej 2022-05-21, godz. 11:15 "Podaruj Dzieciom Uśmiech" - startuje akcja zbiórki pomocy dla dzieci z placówek opieki W Porannej Rozmowie Radia Opole o zbiórce na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Krasnym Polu i z Ośrodka Interwencyjnego w Głubczycach. O szczegółach przedsięwzięcia… » więcej 2022-05-21, godz. 10:45 Radio Opole jest Lublanie! Można pokibicować ZAKSIE a przy okazji zwiedzić stolicę Słowenii [ZDJĘCIA] Wzgórze zamkowe z potężną fortyfikacją, której początki datowane są na IX wiek, park Tivoli czy stare miasto z barokową zabudową. Lublana jest gospodarzem… » więcej 2022-05-21, godz. 10:41 Narybek też już łowi. Młodzi amatorzy połowów spotkali się na zawodach w Opolu Wietrzna pogoda ich nie zniechęciła. Z samego rana młodzi wędkarze pojawili się nad Kanałem Ulgi w Opolu i ruszyli do rywalizacji. W Mistrzostwach Województwa… » więcej 2022-05-21, godz. 10:30 Spędź weekend w Byczynie. Opolskie Bractwo Rycerskie zaprasza na Międzynarodowy Turniej Rycerski Walki na miecze, inscenizacja bitwy średniowiecznej i pasowanie rycerskie - to tylko niektóre z atrakcji, które zaplanowano w ramach Międzynarodowego Turnieju… » więcej 2022-05-21, godz. 09:45 Warsztaty dla mam ruszają. NFZ zachęca do wspólnej akcji Opolski NFZ organizuje z myślą o mamach, których święto przypada na 26 maja, warsztaty zdrowia. Te odbędą się już w sobotę (21.05) w Calypso Fitness… » więcej 2022-05-21, godz. 08:15 Burze ominęły Opolszczyznę, ale mamy wietrzną sobotę. Strażacy interweniują Po godzinie pierwszej w nocy odwołano alert pogodowy mówiący o możliwych wystąpieniach w naszym regionie burz z gradem. Wciąż mamy ostrzeżenie pierwszego… » więcej 2022-05-21, godz. 07:00 Zostań potencjalnym dawcą szpiku! Weekendowa akcja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu 'Kultura dla Zdrowia' - to nazwa wydarzenia, na które zapraszają przedstawiciele Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. W ramach weekendowej akcji będzie można… » więcej 2022-05-20, godz. 21:00 "Robotyka wejdzie w medycynie w wiele obszarów". Potrzebny jest odpowiedni sprzęt - Przyszłość medycyny należy do robotyki. Nowoczesne technologie pozwolą na przeprowadzanie mało inwazyjnych zabiegów nie tylko w zakresie urologii - mówi… » więcej 2022-05-20, godz. 20:30 "Nasi ratownicy już pływają w wodzie". Turawa zgłasza gotowość do rozpoczęcia sezonu letniego Sprawdzanie jakości wody, sprzątanie okolicy i przygotowywanie się ratowników, którzy będą czuwali nad bezpieczeństwem. Turawa szykuje się do sezonu letniego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »