Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-17, 21:00 Autor: Artur Kowalczyk

PWSZ w Nysie zaczyna produkcję energii ze słońca

Instalacja fotowoltaiczna na budynku PWSZ w Nysie. (fot. PWSZ w Nysie)
Instalacja fotowoltaiczna na budynku PWSZ w Nysie. (fot. PWSZ w Nysie)
Profesor Przemysław Malinowski pracuje nad OZE w PWSZ w Nysie. (fot. Artur Kowalczyk)
Profesor Przemysław Malinowski pracuje nad OZE w PWSZ w Nysie. (fot. Artur Kowalczyk)
Władze uczelni dążą do energetycznej samowystarczalności. Żeby do tego doprowadzić chcą zbudować farmę fotowoltaiczną za Nysą.
Panele fotowoltaiczne na budynku A przy ul. Chodowieckiego oraz na dachu Domu Studenta PWSZ przy ul. Kościuszki - to największe w Nysie instalacje odnawialnych źródeł energii zainstalowane na obiektach użyteczności publicznej. Umożliwiają one nie tylko samodzielną produkcję energii, ale gwarantują także samowystarczalność energetyczną w tych obiektach.

- Docelowo mają całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną naszej uczelni. Obecnie ukończyliśmy pierwszy etap tej inwestycji. Są to instalacje fotowoltaiczne zlokalizowane na akademiku i na budynku głównym - cieszy się profesor Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

Inwestycja, która kosztowała ponad 300 tysięcy złotych szybko się zwróci, bo pozwoli na znaczne oszczędności i ograniczy negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne. Jest to pierwszy etap przedsięwzięć nyskiej PWSZ w odnawialne źródła energii. Planowany jest bowiem montaż kolejnych instalacji, a także budowa farmy, która ma całkowicie zabezpieczyć energetyczne potrzeby całej uczelni.

- Dodatkowo jeszcze powracamy do budowy farmy fotowoltaicznej przy ulicy Otmuchowskiej. Tam zamierzamy zlokalizować obiekt o mocy pół megawata. Po tym, po całej inwestycji nasza uczelnia będzie całkowicie zużywała energię zieloną pochodzącą ze słońca - podkreśla prof. Przemysław Malinowski.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie jednocześnie poszerza ofertę edukacyjną o studia magisterskie na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji, którego absolwenci otrzymają wiedzę w zakresie wykorzystania nowoczesnych źródeł energii.
Profesor Przemysław Malinowski
Profesor Przemysław Malinowski

Wiadomości z regionu

2023-06-09, godz. 14:01 Kolejne zdarzenia drogowe w regionie Służby ratunkowe są wzywane do kolejnych zdarzeń na drodze. Kierowcom daje się we znaki także pogoda. » więcej 2023-06-09, godz. 13:51 Pierwsze skutki burzy. Zablokowana droga w gminie Strzeleczki Mamy pierwsze utrudnienia spowodowane gwałtownie zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. W wyniku intensywnych opadów deszczu droga powiatowa w miejscowości… » więcej 2023-06-09, godz. 13:26 Brzeski TBS planuje budowę nowych mieszkań. W inwestycji pomaga miasto W Brzegu powstanie prawie 40 nowych mieszkań komunalnych. Miejscowy TBS planuje inwestycję przy ulicy Chocimskiej. Swój wkład w jej realizację będzie miała… » więcej 2023-06-09, godz. 13:13 Beczka z II wojny światowej, a w niej niezidentyfikowana ciecz. Strażacy zabezpieczyli znalezisko w Bierawie Na nietypowe znalezisko podczas prac ziemnych natknęli się pracownicy wykonujący inwestycję w gminie Bierawa. Wykopali beczkę z okresu II wojny światowej… » więcej 2023-06-09, godz. 12:34 Wypadek na drodze krajowej nr 42 w Rudnikach Dwa samochody osobowe zderzyły się na DK42 w Rudnikach. To trasa z Kluczborka w stronę Pajęczna w woj. łódzkim. » więcej 2023-06-09, godz. 10:00 Czy opolska publiczność podczas festiwalu jest skazana na deszcz? [INTERWENCJA] To już tradycja, że jak jest opolski festiwal, to musi padać. Przygrywka już była w środę, a dzisiaj (9.06) według prognoz opady mają być intensywne… » więcej 2023-06-09, godz. 08:30 Pokazy walk, koncerty i premiera gry. Przed nami Jarmark Wincentego z Kielczy Ciekawy weekend szykuje się w Kielczy w powiecie strzeleckim. Już dziś (9.06) zostanie zainaugurowany Jarmark Wincentego z Kielczy. O 14.00 przy Centrum Kultury… » więcej 2023-06-09, godz. 08:00 Ostrzeżenie IMGW. W regionie możliwe burze z gradem Na Opolszczyźnie burze z silnymi opadami deszczu mogą pojawić się już o godzinie 11:00. » więcej 2023-06-09, godz. 07:00 Spółdzielnia mieszkaniowa zamyka kasę. Prezes mówi o racjonalizacji kosztów Kasa w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej na osiedlu Armii Krajowej w Opolu zostanie zamknięta. » więcej 2023-06-09, godz. 06:45 Zalesie Śląskie obchodzi 800-lecie. Jubileuszowe świętowanie już w ten weekend Jubileusz 800-lecia istnienia obchodzi w tym roku Zalesie Śląskie w powiecie strzeleckim. W nadchodzący weekend w wiosce odbędzie się uroczyste świętow… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »