Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-13, 20:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Głogówek: gmina obawia się roszczeń dotyczących jej zamku. Z takimi pretensjami wystąpił potomek byłych właścicieli

Zamek w Głogówku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zamek w Głogówku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zamek w Głogówku chce odzyskać potomek jego przedwojennych właścicieli. Z takim roszczeniem wystąpił Emmanuel von Oppersdorff ze Szwajcarii. Właścicielem zabytkowego obiektu jest samorząd Głogówka. W jego ratowanie budżet państwa, samorządu województwa oraz gminy zainwestował blisko osiem milionów złotych.
- Trafiło do nas pismo z Ministerstwa Rozwoju, konkretnie z wydziału zajmującego się zwrotem mienia - mówi burmistrz Głogówka Piotr Bujak. – W tym piśmie ministerstwo zwraca się do nas o przygotowanie wszystkich dokumentów odnośnie przejęcia przez państwo polskie po II w.ś. zamku. Wiąże się to z wnioskiem o zwrot, a właściwie o unieważnienie decyzji o przekazaniu państwu polskiemu tego zamku. Wniosek ten złożył jeden z przedstawicieli rodu Oppersdorffów. Z niepokojem obserwujemy tę sytuację.

Przez lata zamek w Głogówku popadał w ruinę, dlatego gmina zdecydowała się na jego sprzedaż. Do przetargu stanął jeden oferent, który zapłacił 164 tysięcy złotych. W ciągu dekady miał etapami wyremontować zbytek. Zdaniem samorządowców nie realizował tych zapewnień. Po kilkuletnich procesach gmina odzyskała zamek w 2013 roku. W 2017 roku, w Głogówku odbyło się pierwsze w historii spotkanie potomków ostatniego ordynata hrabiego Hansa Wilhelma von Oppersdorffa. Jednym z organizatorów rodzinnego zjazdu był Emmanuel von Oppersdorff z Zurychu, który teraz wysuwa roszczenia majątkowe.
Piotr Bujak

Wiadomości z regionu

2022-05-24, godz. 20:00 Tu można uratować komuś życie. DKMS zachęca do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku Przez dwa lata pandemii do bazy potencjalnych dawców szpiku trafiło o połowę mniej chętnych niż np. w roku 2019. Fundacja DKMS przypomina, ciągle chorujących… » więcej 2022-05-24, godz. 20:00 Półtora tysiąca mandatu za spory zapas jaj! Efekty kontroli WITD Wagę większą o 57 procent niż dopuszczalna miał bus zatrzymany przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego na obwodnicy Opola. Delikatny… » więcej 2022-05-24, godz. 18:45 Strzelecka policja ostrzega przed telefonicznymi oszustami Telefoniczni oszuści podający się za policjantów dali o sobie znać w powiecie strzeleckim. Tamtejsi mundurowi odebrali zgłoszenia od mieszkańców o kilku… » więcej 2022-05-24, godz. 16:57 Desant urzędników i pytanie o zastraszanie. Nowe wątki konfliktu w WiK O dwie osoby rozszerzył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Ireneusz Jaki. Chodzi o przetarg… » więcej 2022-05-24, godz. 15:16 Ruszył proces ws. śmiertelnego pobicia w Skarbimierzu-Osiedlu. Na ławie oskarżonych czterech mężczyzn Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces w sprawie bójki z 30 czerwca 2019 roku… » więcej 2022-05-24, godz. 15:15 Dealerzy narkotyków w rękach policji. Mieli "na stanie" ponad 2,5 kilograma substancji zakazanych Do 12 lat pozbawienia wolności grozi dwóm młodym mieszkańcom Opola, zatrzymanym pod zarzutem przestępstw narkotykowych. » więcej 2022-05-24, godz. 14:37 Burze zmierzają nad Opolszczyznę. Jest ostrzeżenie meteo O możliwości wystąpienia zjawiska burzy w całym regionie po południu oraz nadchodzącej nocy informuje IMGW. Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, które… » więcej 2022-05-24, godz. 14:21 Opolska edycja gry Monopoly - są wyniki sondy Najdroższym obiektem na planszy opolskiej edycji gry Monopoly będzie amfiteatr. To była decyzja, na którą mieszkańcy nie mieli wpływu. Jednak kolejne 'najdroższe… » więcej 2022-05-24, godz. 12:15 Za nami pierwszy dzień egzaminu ósmoklasistów. Była "Zemsta" i motyw przyjaźni Za ósmoklasistami pierwszy etap trzydniowego maratonu egzaminów. Dziś (24.05) zmierzyli się z językiem polskim. Tematy - jak mówią - zaskoczyły ich. Pojawiła… » więcej 2022-05-24, godz. 12:06 Zapowiada się kulturalne lato. Organizacje pozarządowe otrzymały pieniądze na realizację pomysłów związanych z… W teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu przedstawiciele urzędu marszałkowskiego podpisali umowy z fundacjami i stowarzyszeniami na łączną kwotę miliona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »